Популізм, «картель» і підряди для зарубіжних фірм — що стало з Коронавірусние фондом

Популізм, «картель» і підряди для зарубіжних фірм — що стало з Коронавірусние фондом

Протягом року Європа і США перевели Україні мільйони доларів на боротьбу з COVID-19. Однак майже половина коштів з Коронавірусние фонду була виділена не на ліки і необхідне обладнання, а розійшлася по кишенях «картелю» будівельних фірм і зарубіжних підрядників.

нецільові витрати

По всьому світу триває пандемія коронавируса, і Україна не є винятком. З усією країни надходять повідомлення про переповнених лікарнях, труднощі з госпіталізацією, відсутності необхідних медикаментів і кисню, нестачі коштів для доплат лікарям. Спеціально для боротьби з пандемією і її наслідками український уряд ще навесні створило спеціальний фонд на загальну суму $ 2,3 млрд. Крім коштів від скорочення бюджетів міністерств і відомств, до фонду залучили гроші Євросоюзу, зарубіжних держав і грантових організацій. Для боротьби з COVID-19 Україна надали кошти ООН ($ 33 ​​млн.), ЄС ($ 232 млн.), Німеччина ($ 181 млн.), США ($ 15 млн.), Канада ($ 0,5 млн.) І навіть Південна Корея ( $ 0,7 млн.). За інформацією з відкритих джерел, міжнародна допомога склала $ 462 млн., Або не менше 20% від всього запланованого бюджету Фонду боротьби з коронавірусів. Крім того, через пандемію COVID-19 ЄС узгодив додаткову програму кредитування, розраховану майже на $ 1,5 млрд.

У листопаді в українських ЗМІ вибухнув скандал. Колишній міністр фінансів і радник глави Офісу президента Ігор Уманський заявив, що гроші з Фонду боротьби з коронавірусів були виділені на будівництво доріг за президентською програмою «Велике будівництво». Напередодні нового локдауна і, як наслідок, нової хвилі кризи, держава запланувала на популістський проект $ 1,2 млрд. При цьому на соціальні виплати визначили лише $ 364 млн., На охорону здоров’я — $ 570 млн., А на забезпечення правопорядку — $ 94 млн.

Нещадний піар

«Велике будівництво» стартувало в Україні з березня. Це спільний проект президента Володимира Зеленського та уряду України, реалізація якого передбачена за рахунок держави. Метою програми стало будівництво і капітальний ремонт 6,5 тис. Км автодоріг, 137 навчальних закладів, 116 дитячих садків і 122 спортивних об’єктів. Загальний бюджет будівництва разом з грошима з Коронавірусние фонду запланований на рекордні для України $ 4,4 млрд. Президент активно використовував проект для підвищення власного рейтингу і популярності своєї політичної партії перед місцевими виборами, які відбулися в кінці жовтня. Володимир Зеленський відвідав практично кожен регіон, де, в тому числі, інспектував об’єкти «Великого будівництва». Подібні дії глави держави обурили як опозицію, так і громадські організації. Голова Комітету виборців України Олексій Кошель зазначив, що формально президента неможливо притягти до відповідальності, однак його дії порушують принципи демократичних виборів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Владимир Ландик: почему брат основателя Партии Регионов перекрасился в «патриоты»? ЧАСТЬ 2
bigbud.kmu.gov.ua

Очевидно, що провладна партія розраховувала на президентський проект як на козир у політичній боротьбі. Інтенсивне будівництво в регіонах дійсно дозволило асоціювати кандидатів від «Слуги народу» з масштабною будівництвом, проте, як з’ясувалося після голосування, навіть такі заходи не допомогли партії показати високий результат.

Велике будівництво для «своїх»

Ігор Уманський також повідомив про масштабні корупційні схеми при реалізації проекту. Для будівництва доріг за програмою була спеціально змінена тендерна документація. На думку експертів, на конкурсах в рамках програми створені такі умови, що лише обмежене число компаній, або члени так званого «картелю» могли претендувати на участь. Колишній міністр фінансів зазначив, що гроші з Коронавірусние фонду, привласнили шість компаній. За даними видання «Наші гроші», Йшлося про компанії «Автомагістраль-Південь», «Онур», «Автострада», «Ростдорстрой», «Альтком» і «Техно-буд-центр», які з початку року по липень отримали 72% підрядів на будівництво доріг.

nashigroshi.org

«Укравтодор» поспішив опублікувати спростування. У відомстві заявили, що вперше в історії України тендерна документація прописана не під конкретних підрядників, а під компанії, які мають відповідний досвід, техніку, співробітників, можливості фінансового забезпечення тендера. У 2020 році це дозволило залучити до робіт на об’єктах «Великий будівництва» понад 60 компаній. За даними «Укравтодору», станом на 13 листопада поточного року, 20 підрядників виконували контракти вартістю понад $ 35 млн., Що виключає картельну змову.

Так чи інакше, заяву дорожнього відомства не спростовує існування «картелю», про який говорив колишній міністр фінансів Ігор Уманський. Якщо на сьогоднішній день умови конкурсів на виконання робіт і стали більш справедливими для дрібних фірм, то левову частку тендерів по колишньому виграють «дорожні гіганти» зі списку видання «Наші гроші».

компанії мера

Однією з найбільших компаній по будівництву і ремонту доріг в Україні є фірма «Автомагістраль-Південь». За даними на липень компанія виграла підрядів на загальну суму в $ 220 млн. Формально підприємство належить одеситам Валерію Короткову та Олегу наливають. Разом з тим, за даними ЗМІ, контроль над ним має оточення мера Одеси Геннадія Труханова. Зв’язок виявили випадково під час одного з тендерів. На конкурс заявилося безліч учасників, і один з них — «Кіевшляхбуд» — подав гарантійний лист, в якому випадково вписав компанію «Автомагістраль-Південь». Серед бенефіціарів «Кіевшляхбуда» значився Юрій Шумахер — депутат Одеської міськради, член партії Труханова «Довіряй справах», і відомий бізнесмен Олександр Жуков. Юрія Шумахера в ЗМІ давно називають «головним шляховиком Труханова».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Медики без захисту: директор "Медзакупівлі України" лобіює бізнес "ДНР"

Ще одна велика дорожня компанія зі списку — одеська ТОВ «Ростдорстрой» або RDS. З початку року по липень підрядник отримав контракти на загальну суму в $ 63 млн. Бенефіціарами фірми є Євген Коновалов і вже згаданий раніше Юрій Шумахер. Постачальником «Ростдорстроя» виявилася компанія «Скво», яку контролює дочка Труханова. «Ростдорстрой» фігурує в ряді кримінальних проваджень в Полтавській, Черкаській і Миколаївській областях. Шляховиків звинувачували у службовій недбалості, неякісному виконанні робіт, присвоєння коштів при будівництві, завищенні вартості матеріалів і робіт, а також підробці документів.

Вінницький монополіст

У «дорожній картель» також входить компанія «Автострада». За інформацією на липень фірма отримала контракти на загальну суму в $ 161 млн. Її власником є ​​Максим Шкіль, засновник холдингу MS Capital, в який крім «Автостради» входять також логістичні, автомобільні та аграрні компанії. У минулому році «Автострада» потрапила у великий скандал — її звинуватили в організації підпалу техніки конкурента по тендеру, фірму «Полтавабудцентр». Директор останньої тоді заявляв, що корупція в галузі підтримується на рівні Кабінету міністрів України, а «Автострада» нібито, є наближеним до чиновників підрядником. У «Автостраді» ці звинувачення назвали інформаційною атакою конкурентів. Максим Шкіль звернувся до суду, і відповідачу довелося видалити публікацію.

autostrada.com.ua

У Вінницькій області компанію звинувачували в порушенні стандартів будівництва доріг і кратному завищенні вартості проектів. В ході розслідування правоохоронних органів порушення не підтвердилися і справа була закрита. Деякі ЗМІ пов’язують це з тим, що топ-менеджером «Автостради» був Анатолій Вакар, який раніше працював в управлінні транспорту Вінницької ОДА. Більшість підрядів фірма також отримувала саме в цьому регіоні. Компанія спростовує всі звинувачення у використанні адміністративного ресурсу.

Ігор Коломойський

Вигоду від «Великого будівництва» отримали і українські олігархи. У листопаді стало відомо, що тендери на ремонт доріг на Прикарпатті виграла фірма «ПБС», яку пов’язують з одним із найвпливовіших бізнесменів країни Ігорем Коломойським. Бенефіціаром «ПБС» числиться мешканка Івано-Франківська Галина Непік. Раніше Непік працювала на відомому курорті «Буковель», що належить групі «Приват» Ігоря Коломойського.

Сума конкурсу за програмою «Велике будівництво» в Івано-Франківській області склала $ 125 млн., З них $ 32 млн. Були виділені безпосередньо з Фонду боротьби з коронавірусів, в який переводили кошти зарубіжні держави.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Василь Васильович Костюк та Любомир Іванович Тхір - конвертатор та його "криша"

Коронавірусние фонд для турецьких фірм

Підрядниками «Великого будівництва» Володимира Зеленського, на який перевели майже половину коштів Коронавірусние фонду, виявилися не тільки великі українські бізнесмени та олігархи, а й зарубіжні фірми з неоднозначною репутацією. Значні підряди від «Укравтодору» в 2020 році отримали дві турецькі компанії: «Онур» і «Озалтин».

«Онур» — це група турецьких будівельних фірм, до складу якої входить і її український підрозділ «Онур Констракшн Інтернешнл». Компанія є одним з шести членів «картелю» і, за даними на липень, виграла тендери на загальну суму в $ 91 млн. Бенефіціарами «Онур Констракшн Інтернешнл» числяться громадяни Туреччини Онур і Іхсан Четінджевіз. Компанія будує і ремонтує автодороги в країні ще з середини нульових років.

facebook.com/onurgroup06

Група «Онур» успішно зарекомендувала себе в світі, проте в Україні у неї сумнівна репутація. У правоохоронців і представників громадськості чимало питань до роботи фірми. Відносно «дочки» турецької компанії заведено чимало кримінальних справ. Більшість з них ініційовані за фактом розтрати державних грошей, нелегального видобутку матеріалів для будівництва та підробки документів.

Ще одна велика закордонна фірма на «Великому будівництві» президента Зеленського — компанія «Озалтин». За даними на липень, турецька підрядник виграв тендери на суму в $ 38 млн., Однак роботи починати не поспішає.

twitter.com/ozaltinholding

У вересні журналісти «Першого Запорізького» відвідали ділянку траси М18 між Запоріжжям і Мелітополем, ремонт якого здійснює фірма «Озалтин». Компанія виграла тендер на ремонт 55 км великої траси ще навесні. На початок осені підрядник зняв лише 17 км старого покриття, повністю відремонтованим виявилася ділянка всього в 1 км. Журналісти вважають, що такі темпи не дозволять закінчити ремонт до кінця сезону — роботи доведеться продовжувати в стислі терміни і при несприятливих погодних умовах. До того ж, за свідченням працівників ЗМІ, половина співробітників компанії виявилися іноземцями, і це в умовах скорочення доходів українців і рекордної за 15 років безробіття в країні через пандемію.

«Озалтин» увійшла на український ринок тільки в цьому році, в акурат з початком «Великого будівництва». Компанія не представила в тендерній пропозиції договори лізингу техніки, паперу, що підтверджують працевлаштування деяких працівників, а в документації фірми знайшли невідповідності. Однак в «Укравтодорі» з невідомих причин зауваження проігнорували і дозволили турецьким будівельникам працювати на території країни.

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: