Заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін перейшов на роботу в Міністерство внутрішніх справ — став першим заступником нового голови відомства Дениса Монастирського. Після відставки Арсена Авакова це перша серйозна кадрова зміна в міністерстві, яке дуже давно потребує реформування. Власне, Єнін буде курирувати реформи у МВС. Заборона зібрала найцікавіші та маловідомі факти про колишнього дипломата.


Євгеній Єнін прийшов у велику політику зі спецслужб. У 2002 році він закінчив Національну академію Служби безпеки України й до 2005-го служив в оперативних підрозділах СБУ і Служби зовнішньої розвідки. Саме зі СЗР він відправився на дипломатичну службу, оскільки ця спецслужба створює кадри для захисту дипломатичних відомств України за межами країни. З 2005 до 2010 року Єнін був спочатку третім, а потім другим секретарем посольства України в Молдові. Посаду другого секретаря традиційно обіймають агенти зовнішньої розвідки.

У Молдові він, за офіційними даними, займався питаннями невизнаного Придністров’я: був у складі української делегації в переговорах про регулювання конфлікту, вводив «уніфікований митний режим» на придністровській ділянці українсько-молдовського кордону у 2006-му, відкривав «Український дім» у Тирасполі й займався «мінімізацією ризиків для національної безпеки України в результаті нерегульованості придністровського конфлікту». Пізніше, з 2012 до 2016 року, він працював радником посольства України в Італії (з 2014-го — посланником, фактично другою людиною в посольстві). До звільнення з МЗС Єнін був непублічною фігурою — аж до моменту, поки не став заступником Генерального прокурора України в червні 2016 року.

«Хороший виконавець»

У Генеральній прокуратурі Євгенія Єніна поставили займатися міжнародним напрямом — співпрацею з правоохоронними органами інших держав для розслідування злочинів, скоєних українськими громадянами, і злочинів проти України. У коло його обов’язків входили пошук, арешт та повернення в країну злочинних активів, а також розшук і повернення в Україну топчиновників-втікачів — подібних до тих, хто, як четвертий президент Віктор Янукович, втекли після перемоги Майдану у 2014-му. Крім цього Єнін відповідав за екстрадицію іноземців, яких просили видати інші країни — наприклад, Росія.

«Він сильний чиновник, адміністратор, але його моральні якості невідомі. Якщо його поставити на репресивну посаду, він буде дуже добре виконувати [свої обов’язки] — точно так само, як якщо його поставити на творчу роботу», — каже Забороні добре знайоме із Євгенієм Єніним по роботі в прокуратурі джерело, яке побажало зберегти анонімність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Син "Слуги народу" Арістова відвідує Москву та стежить за Медведєвим: фото

У 2018 році Євгеній Єнін підписав екстрадицію Тимуру Тумгоєву — уродженцю Інгушетії, бійцеві добровольчого батальйону ім. Шейха Мансура, який воював на Донбасі на українському боці. У Росії на нього було заведено кримінальну справу за участь у тероризмі на території Сирії, він був у розшуку Інтерполу. З появою «Ісламської держави» й паралельно війною, що почалася на Донбасі, російські спецслужби стали масово заводити справи на людей, які, на їхню думку, можуть становити небезпеку для держави. Тумгоєв опинився в їхньому числі. Наприкінці 2017 року він прилетів в Україну з Туреччини, і його заарештували по лінії Інтерполу.

Адвокати Тумгоєва домоглися того, щоби Комітет ООН з прав людини випустив рекомендацію про неприпустимість його видання Росії через загрозу тортур. Попри це, Єнін підписав видання, й у вересні 2018-го Тумгоєва екстрадували в Росію. Незабаром після цього адвокати заявили, що інгуша піддавали тортурам. Джерело Заборони, знайоме з ситуацією, стверджує, що на заступника генпрокурора тоді «натиснули у відділі «Т» СБУ» [відділ, що займається боротьбою з тероризмом], щоби він здійснив екстрадицію.

Подібні ситуації відбувалися неодноразово. Наприклад, Олексій Скорбач, адвокат, який займається захистом біженців, розповідає, що у 2019 році Євгеній Єнін підписав екстрадицію шукачу притулку Муродалі Халімову за запитом влади Таджикистану. На батьківщині Халімова звинувачували в участі в «Ісламській державі» в Сирії, хоча доказів у правоохоронців не було. Європейський суд із прав людини застосував 39-те правило регламенту роботи суду й заборонив Україні видавати таджика на батьківщину. Наперекір цьому в ГПУ дозволили екстрадицію, посилаючись на те, що в прокуратурі Таджикистану «гарантували», що до нього не будуть застосовуватися тортури й несправедливе покарання. У травні 2019-го, каже Олексій Скорбач, його підопічного викрали люди, що представилися Халімову співробітниками СБУ, і відвезли в аеропорт, звідки він полетів до Таджикистану. Там його засудили на 23 роки ув’язнення. Халімов повідомляв адвокату про те, що до нього застосовуються тортури.

Повернення великих грошей

«Раніше [Євгеній Єнін] не працював у прокуратурі, і до таких призначень я ставився скептично, — каже колишній начальник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк. — Але перше враження [від його діяльності] було позитивним. Він курирував департамент міжнародно-правової діяльності, забезпечував співпрацю органів слідства і прокурорів з іноземними юрисдикціями. Швидке і якісне виконання міжнародно-правових запитів — дуже важлива складова розслідування, зокрема, великої корупції. Як правило, вони виконуються довго: це може займати кілька років. Але Єнін почав активно проводити комунікацію з компетентними органами держав, у тому числі через відрядження, що сприяло прискоренню виконання таких запитів і розв’язанню питань, які при цьому виникали. Це було корисно для багатьох важливих розслідувань».

Горбатюк вважає, що успіхи Єніна в Генпрокуратурі перекреслила поїздка до Ізраїлю до колишнього міністра енергетики Едуарда Ставицького, під час якої заступники генпрокурора намагалися з ним домовитися про співпрацю з українськими правоохоронцями. Ставицький є підозрюваним у справі про присвоєння резиденції «Межигір’я» четвертим президентом Віктором Януковичем — саме він, перебуваючи на посаді голови державного підприємства «Надра України», підписав договір про відчуження землі на користь Януковича. Сергій Горбатюк займався розслідуванням цієї справи у своєму відділі спецрозслідувань.

У червні 2018 року журналісти розслідувального проєкту «Слідство.Інфо» розповіли, що двоє заступників генпрокурора Юрія Луценка — Євгеній Єнін і Анжела Стрижевська — їздили на зустріч до Ставицького в Ізраїль, де той переховується від українських правоохоронців, й обговорювали з ним угоду. Умови угоди невідомі. Зустріч відбулася 13 листопада 2016 року, незадовго до того, як його справу мали б передати в суд. Вона була неофіційною: подібні візити можуть проводити тільки за спеціальною санкцією прокуратури та тільки уповноважені в справі особи — в іншому випадку це може розцінюватися як змова на користь підозрюваного. В інтерв’ю hromadske.ua Ставицький розповідав, що на початку 2016-го на нього «виходили люди, які представлялися від людей у ГПУ, військового прокурора [Анатолія Матіоса], з тим, що ми будемо тобі псувати життя в Ізраїлі», і пропонували йому закрити справу за 5 мільйонів доларів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Сомнительные шаги. Зачем у власти заговорили о национализации энергетических компаний и почему делать из них госпредприятия это плохая идея

Пізніше, коли про зустріч стало відомо всім, обидва заступники генпрокурора уникали відповіді на питання, чи зустрічалися вони з міністром-втікачем. «Я не можу відповісти позитивно або негативно на ваше запитання, тому що це може погано позначитися на розслідуванні», — відреагував Єнін на питання журналістів «Слідство.Інфо» про візит до Ізраїлю.

«Упевнений, що це робилося за вказівкою [генпрокурора Юрія] Луценка, — вважає Сергій Горбатюк. — Але не розуміти незаконність своїх зі Стрижевською дій він не міг. Тому зробив висновок, що вказівки керівництва важливіші за закон. А підлеглі з такими підходами, як у нього, затребувані в наш час будь-якою владою».

Під контролем Єніна в Генпрокуратурі були й інші справи топкорупціонерів, які виїхали з України після Майдану. У його міжнародному департаменті навіть створили слідчий відділ, якому віддали найбільші справи, пов’язані з чиновниками-втікачами. Серед них була справа проти Сергія Курченка, колишнього олігарха з оточення Януковича.

На початку квітня 2019-го ЗМІ повідомили з посиланням на тодішнього главу відділу процесуального керівництва в кримінальних справах ГПУ Костянтина Кулика, що крім олігарха підозри винесли людям з оточення Петра Порошенка — серед них ексглава адміністрації президента Борис Ложкін і його заступник Олексій Філатов. Прокуратура підозрювала їх у відмиванні 440 мільйонів доларів, отриманих від операції з продажу групи компаній «Український Медіа Холдинг». При цьому прессекретар ГПУ Андрій Лисенко тоді заявив, що підозри були винесені з порушенням закону, і їх скасували. Незабаром прокурор Костянтин Кулик заявив, що за скасування підозр відповідав Євгеній Єнін. Після цього заступник генпрокурора подав у відставку.

У декларації Єніна на момент звільнення значилися дві квартири в Києві, два автомобілі середнього класу, 136 тисяч євро, 65 тисяч доларів і 2 мільйони 607 тисяч ​​грн.

Інститут майбутнього

Після звільнення з Генпрокуратури Євгенія Єніна запросили працювати експертом в аналітичний центр «Український інститут майбутнього», який займається дослідженнями і складає рекомендації та стратегії для державних органів. Співпрацю йому запропонував один із засновників організації, радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. У коментарі Забороні Геращенко охарактеризував Єніна як «розумного, професіонала у своїй справі, досвідченого юриста, правоохоронця, дипломата».

В «Інституті майбутнього» колишній заступник прокурора зайнявся великим проєктом з боротьби з контрабандою, який фінансується тютюновою компанією Phillip Morris International. До нього цим напрямом в аналітичному центрі займався експомічник депутата 8-го скликання Антона Геращенка Денис Монастирський, який у 2019-му став депутатом Верховної Ради від партії «Слуга народу», а в липні — змінив Арсена Авакова на посаді міністра внутрішніх справ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Километровые очереди к бакоматам по всей России (ВИДЕО)

Єнін пропрацював в «Інституті майбутнього» недовго: у квітні 2020-го його призначили заступником міністра закордонних справ. Джерела Заборони кажуть, що його запросив голова відомства Дмитро Кулеба.

Міжнародні спецоперації

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповідав, що у відомстві Єнін курирує справи про збитий проросійськими бойовиками літак MH17 і збитий іранськими військовими рейс МАУ PS752. Він же займався юридичним переслідування Росії в міжнародних судах у справах, пов’язаних з агресією проти України. Крім того, заступник міністра курирував американський і азіатський напрями зовнішньої політики й роботу консульської служби.

Також Єнін курирував у МЗС великі спецоперації на територіях іноземних держав. Саме йому довірили координувати спецоперацію з повернення українок, які були у терористичній організації «Ісламська держава», і їхніх дітей із Сирії в Україну в грудні 2020 року. Про саму спецоперацію і тривалий процес повернення українських громадян із таборів біженців Заборона вже писала, проте ми не розповідали про роль заступника міністра закордонних справ.

За інформацією трьох джерел Заборони, які брали участь у цій спецоперації, рішення про повернення українок із Сирії приймалося особисто президентом Володимиром Зеленським. Повернути мали 49 осіб, які перебували в закритих таборах біженців Аль-Холь і Родж. Реалізовувати план на місці мали співробітники Головного управління розвідки (ГУР) при Міноборони України. Однак незадовго до проведення операції на територію Іракського Курдистану, звідки група мала відправитися в Сирію, прибула також група співробітників Служби безпеки України під керівництвом тодішнього першого заступника голови СБУ та голови Антитерористичного центру Руслана Баранецького. За інформацією джерел Заборони, санкцію на це видав саме Євгеній Єнін.

У результаті на місці стався конфлікт між спецслужбами, і забрати в Україну вдалося лише двох жінок і сімох дітей.

Наступною гучною спецоперацією заступника міністра закордонних справ стала евакуація українців з Афганістану. Після того, як на початку серпня радикальний ісламістський рух «Талібан» захопив контроль над країною, з Афганістану стали масово тікати місцеві громадяни й іноземці. Різні країни досі намагаються евакуювати своїх громадян. 27 серпня українські військові допомогли вивезти з Кабула майже 400 осіб. Більшість із них були афганцями, і тільки 80 — громадянами України.

Зустрічаючи літак із Кабула в Києві, Євгеній Єнін сказав журналістам: «Головний меседж у тому, що Україна не залишає своїх людей». Однак в Афганістані досі лишаються громадяни України — і їх евакуювати не поспішають. Заборона докладно писала про це.

«Досвідчений політик»

30 серпня Кабінет міністрів призначив Єніна першим заступником міністра внутрішніх справ із 7 вересня. Його запросив на цю посаду глава відомства Денис Монастирський — як розповів Забороні радник МВС Антон Геращенко, вони з Єніним «знайомі з часів, коли той був заступником Генерального прокурора». Також Геращенко сказав, що на новій посаді Єнін буде курирувати реформи в Національній поліції, Міграційній службі та Службі надзвичайних ситуацій.

6 вересня Денис Монастирський представив свою оновлену команду МВС і майбутню програму реформ.

«Євгеній Єнін — досвідчений політик, який буде координувати діяльність цілої низки структур МВС, включно з Національною поліцією», — сказав міністр.