Як відкрити ФОП у 2023 році: покрокова інструкція з реєстрації

Як відкрити ФОП у 2023 році: покрокова інструкція з реєстрації

ФОП — це абревіатура українською, розшифровується як «фізична особа-підприємець». Це форма діяльності, яка реєструється на конкретну фізичну особу, а її ініціали та прізвище прописуються в назві ФОП. Наприклад, Іван Петрович Сидоров може відкрити ФОП «Іван Петрович Сидоров».

Необхідно зареєструвати ФОП 2 або 3 групи? Спеціалісти компанії БІП у цьому — справжні профі! Реєстрація ФОП у 2023 році стала простішою з допомогою досвідчених фахівців. У цій статтті ми розкажемо, які потрібні документи для реєстрації ФОП в 2023 році.

Кому підійде.  ФОП призначений для малого та середнього бізнесу та відрізняється спрощеною системою оподаткування. Цей вид діяльності підходить тим, хто сам надає послуги, виробляє товари чи керує бізнесом.

ФОП хороший для старту, оскільки зареєструвати його може будь-яка — і домогосподарка, яка вирішила підробити, і вільний таксист. Законодавство підлаштоване і під розширення бізнесу — збільшуючи обороти та набираючи колектив, можна просто переходити з однієї групи ФОП на іншу. А ФОП, що розрісся до серйозного підприємства, зможе зареєструватися як ТОВ  або акціонерне товариство (АТ).

Ви можете пропустити стадію ФОП та відкрити відразу ТОВ чи АТ. Ці форми діяльності відрізняються особливостями управління, документознавства та оподаткування. ФОП може володіти тільки його оформлювач і зареєструвати його можна тільки на себе. Якщо компанію відкривають кілька засновників або є шанс, що власник зміниться, потрібно обирати інший вид підприємницької діяльності.

Навіщо відкривати. П’ять причин відкрити ФОП:

  • Ви стаєте повноправним платником податків, отримуєте запис про офіційне працевлаштування у трудову книжку, пенсійний стаж та соцпакет.
  • Розширюється партнерська та клієнтська бази. Багато організацій співпрацюють лише із зареєстрованими підприємцями.
  • У вашу компанію можуть інвестувати, а ви зможете брати кредити для підприємців.
  • Довіра клієнтів. Люди охочіше йдуть до офіційного підприємця, аніж до «нелегала»;
  • Спокійна совість і міцний сон ночами, без страху, що наляже податкова.

Хто може відкрити . Зареєструвати ФОП можна з 18 років (або з 16, але з дозволу батьків чи опікунів). Стати підприємцем можуть громадяни України та іноземці з посвідкою на проживання. Не можна бути підприємцями депутатам, держслужбовцям, військовим, суддям та іншим працівникам державної сфери. Дізнатись повний перелік можна у Законі України «Про запобiгання корупції» (стаття 3, пункт 1).

Реєстрація ФОП проходить у чотири кроки. Далі я розповім про кожного з них докладніше.

Крок 1

Вибираємо КВЕД

КВЕД – класифікатор видів економічної діяльності (класифікатор видів економічної діяльності). Його створили, щоб відстежувати:

  • які види діяльності найчастіше обирають люди;
  • скільки податків приносить до бюджету той чи інший бізнес;
  • як змінюється малий та середній бізнес у відповідь на зміни у державі.

Підприємцям дозволяють працювати на єдиному податку лише у межах своїх КВЕДів. Якщо підприємець надасть послугу поза основним напрямом, доведеться сплачувати загальний податок. А він може виявитися більшим, ніж встановлений для ФОП єдиний податок.

З КВЕДами можна ознайомитись у Державному класифікаторі КВЕДів. Вибравши секцію, розділ та групу, ви отримаєте чотири цифри: наприклад, КВЕД 56.10 для кав’ярні з продажем солодощів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Дмитрий Колесник помогает Медведчуку вести бизнес в Украине

Ще можна глянути потрібні КВЕД в інтернеті — введіть запит «кведи для фотографа» або «кведи для тамади» і отримайте готовий результат.

Крок 2

Обираємо систему та групу оподаткування

ФОП можуть сплачувати податки двома способами: за загальною або спрощеною системою оподаткування. Для спрощеної системи розроблено ставку єдиного податку, яка в більшості груп не залежить від місячного доходу, а розраховується виходячи з мінімальної зарплати або прожиткового мінімуму. Якщо ви чуєте слова «спрощенці» та «єдинники» — знайте, це одне й те саме.

Загальна система

Сплачується податок з чистого прибутку за місяць: 18% податок на доходи фізичних осіб + 1,5% військовий збір

Не має обмежень за розміром доходів, кількістю працівників та видами діяльності.

Спрощена система

Сплачується фіксована ставка єдиного податку (окрема кожної групи)

Має обмеження (у кожної групи свої) за розміром доходів, кількістю співробітників та видами діяльності.

«Спрощенці» поділяються на 4 групи, загальна система оподаткування такого поділу не має. В усіх групах є обмеження. Це зроблено, щоб великий підприємець не міг прикинутися бабусею, яка торгує насінням, та платити знижену ставку.

При реєстрації ФОП ви автоматично потрапляєте до загальної системи оподаткування. Якщо хочете вибрати спрощену систему, для цього потрібно подати заяву. Міняти систему оподаткування можна щорічно, а групу — раз на квартал.

Додатково усі платники податків сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до пенсійного фонду у розмірі 22% від зарплатного фонду. Для найманих працівників це відсоток від зарплати, а ФОП на єдиному податку визначають цю суму самостійно. Оскільки ЄСВ не може бути меншою, ніж мінімальна зарплата, то ФОП зазвичай вважають його саме від мінімалки.

У майбутньому ваша пенсія нараховуватиметься саме виходячи з сплати соціальних внесків, і якщо ви рахуватимете ЄСВ за мінімумом, то і пенсія буде також мінімальною. Саме тому підприємцям дозволено самостійно визначати розмір ЄСВ, формуючи власну пенсію.

Для платників єдиного податку дозволено в повному обсязі види діяльності. Наприклад, вибирати цю форму оподаткування що неспроможні ті, хто організовує азартні ігри, обмінює валюту, видобуває корисні копалини, займається посередництвом.

ФОП може вибрати одну із чотирьох груп спрощеного оподаткування.

1-я група 2-я група 3-я група 4-я група
Річний дохід до 1 млн. грн. до 5 млн. грн. до 7 млн. грн. відсоток прибутку від сільськогосподарської діяльності становить понад 75% від загального доходу
Наймані працівники не можна наймати до 10 співробітників будь-яку кількість співробітників 1) для юрособ немає обмежень за наймом працівників
2) фізособам не можна наймати співробітників
Особливості роботи Мають право лише вести роздрібну торгівлю на ринку та надавати побутові послуги населенню. Можуть працювати тільки з фізособами та приймати оплату готівкою. Можуть працювати не лише з фізособами, а й із юрособами, які сплачують єдиний податок. Сюди входять фізособи та юрособи. «Найвільніша» група єдинників, у якої практично немає обмежень щодо діяльності. Може співпрацювати із іноземними замовниками. До неї належать лише сільськогосподарські виробники.
Група поділяється на 2 категорії:
1) юрособи (великі фермерські підприємства)
2) фізособи (домашні фермерські господарства)
Кому підходить Торговці на ринку та ті, хто самостійно надає приватні послуги: поклейка шпалер, нарощування вій, ремонт одягу Малі підприємства, виробники товарів та постачальники послуг, ресторанні установи Середній бізнес, який займається будь-яким видом діяльності, крім забороненої єдиного податку. Усі фермери, починаючи з звичайного домашнього господарства, закінчуючи великими підприємствами.
Податки Єдиний податок до 10% прожиткового мінімуму Єдиний податок до 20% від мінімальної заробітної плати 3% доходу для платників ПДВ (українським ПДВ) або 5% для тих, хто не сплачує ПДВ Розраховується виходячи з оцінки земель, на яких ведеться господарство
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Лучший обменник криптовалют с самыми быстрыми операциями только от «Cryptos»

Крок 3

Реєструємо ФОП

Офлайн. Завантажуємо та заповнюємо реєстраційну форму. Можна ввести дані на комп’ютері або написати розбірливо друкованими літерами.

Окрім заповненої форми, потрібен паспорт та заява про вибір спрощеної системи оподаткування . Його можна подати пізніше до податкової, але зручніше все одразу, одним пакетом.

Зареєструвати ФОП можна у кількох місцях:

  • Центр надання адміністративних послуг (українська абревіатура ЦНАП). Знайти найближчий можна на карті ЦНАП в Україні .
  • В акредитованих об’єктах держреєстрації . Вони мають право надавати низку послуг, у тому числі реєструвати ФОП.
  • У нотаріальній конторі — це найпростіший спосіб, оскільки нотаріус все зробить за вас, побігає з документами, допоможе вибрати КВЕДи та групу оподаткування.

Оформлення ФОП безкоштовно. Але деякі установи (наприклад, нотаріус) просять сплатити вартість своїх послуг. У ЦНАП та при онлайн-реєстрації нічого платити не потрібно.

Оформити ФОП можна лише за місцем прописки. Але при цьому дозволяється вести діяльність у іншому місті. Це означає, що для реєстрації доведеться їхати до рідного міста або відкривати ФОП онлайн. Після відкриття ФОП вести звітність можна у податковій за місцем прописки чи онлайн.

Після реєстрації потрібно отримати витяг про держреєстрацію з Єдиного державного реєстру. Спочатку знаходите себе у реєстрах на сайті Мін’юсту. Замовляємо виписку, оплачуємо 80 грн та завантажуємо її. Якщо хочете отримати паперову кольорову версію, потрібно замовити виписку в ЦНАП.

Подаємо до податкової за місцем прописки запит про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку , отримуємо її через день самостійно або замовляємо поштою. Досвідчені підприємці нарікають, що на пошті виписки іноді губляться, тож цей варіант ненадійний. Можна зробити простіше: замовити виписку на сайті ДПС України в електронному кабінеті та завантажити її електронну версію.

Ще треба отримати у податковій книгу обліку витрат, але якщо почекати до 1 січня 2021 року, то цього можна вже не робити — книги скасовують .

Онлайн. Для початку потрібно зареєструвати електронний підпис (ЄЦП). Найпростіше це зробити через свій банк. Як приклад наводимо інструкцію з реєстрації ЄЦП у ПриватБанку.

ЄЦП дає багато переваг, головне — можливість підписувати звіти та сплачувати податки в режимі он-лайн, не виходячи з дому.

Зазвичай, у банку не можна відновити пароль від електронного підпису. Якщо ви його забули — все потрібно оформляти новий підпис.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Олександр Адарич – банкір-аферист, «схемщик» сім’ї Януковича, віджимає київське підприємство Томак

Після цього подаємо заявку через онлайн-сервіси Дія, Онлайн-будинок Юстиції або Портал державних послуг. Щоправда, останній діє лише на території трьох областей – Донецької, Тернопільської та Дніпропетровської.

Наприклад, ви вибрали «Дію». У верхньому лівому куті натисніть вкладку «Послуги», знайдіть розділ «Підприємництво». У ньому є послуга «Відкриття ФОП». Натискаємо «Відкриття за 10 хвилин». Вам запропонують завантажити електронний підпис (ключ) та ввести пароль. Система вас ідентифікує та вітає, після чого потрібно буде пройти 8 кроків реєстрації. Відповідь про реєстрацію прийде на електронну пошту.

Мобільний додаток «Дія» для реєстрації ФОП краще не використовувати. Користувачі залишають на Play Market багато негативних відгуків про недоробки. Зачекаємо, поки програму доведуть до пуття.

Коли ви зареєструєте ФОП, потрібно буде отримати витяг з Єдиного державного реєстру та подати до податкового запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку. Як це зробити, ми писали вище.

Мої знайомі підприємці заявили, що незважаючи на недосконалість онлайн-реєстрації, цей спосіб кращий, ніж ходіння по муках у держустановах.

Роман: «Реєстрував ФОП через «Дію». Все просто та легко! Поїхав лише до податкової за книжкою доходів».

Влад: « Я реєстрував онлайн, але не через Дію — не пам’ятаю вже, який сервіс. Все швидко та без проблем. Єдиний раз був у податковій — брав виписку та реєстрував книгу доходів».

Олександр: “Я робив через “Дію”. Все віддалено. Кілька днів — і готово. Потрібно було ще піти отримати книгу доходів, але їх все одно скасують із 1 січня, тож я не пішов».

Елла: «На сайті «Дія» можна зареєструвати, а також вносити зміни. Буває, що глючить. Але все одно зараз краще спробувати онлайн, ніж ходити реєстраторами».

Крок 4

Відкриваємо рахунок у банку

Відкрийте рахунок для отримання прибутку. Більшість українських банків охоче працюють із ФОПами та пропонують їм спеціальні тарифи. Рахунок можна відкрити безкоштовно або за символічну суму 1 гривню. Якщо банк просить за відкриття рахунку кілька тисяч, то краще пошукати інший.

Оформити рахунок можна самостійно через сайт банку. В інтерфейсі легко знайти розділ «Бізнес» (у різних варіаціях) та пропозицію відкрити рахунок підприємцю. Якщо не впевнені у своїх силах, зверніться до відділення банку або зателефонуйте оператору, щоб допоміг порадою.

Починаємо вести звітність

Також доведеться стежити за звітністю та своєчасною сплатою податків. ФОПи повинні звітувати щокварталу, у паперовому чи електронному вигляді, на власний розсуд. Згідно з новими законами, система оподаткування для малого бізнесу побудована так, щоб вести свою бухгалтерію самостійно, не вдаючись до допомоги сторонніх людей.

Є багато відкритої інформації на допомогу підприємцю: податковий календар, бланки та приклади заповнення звітів можна знайти в інтернеті. Існують навіть чат-боти, які ведуть бухгалтерію. Завдяки технологіям ви не залишитеся наодинці зі своїми питаннями та проблемами.

Головне — робити все вчасно, щоб не отримати штраф за прострочення подання звіту та сплати податку.

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: