Вибір обсадних труб для свердловини

Спорудження нової свердловини на воду є досить складним процесом, що передбачає не лише застосування відповідного обладнання та проведення розрахунків, а й врахування ще багатьох різноманітних нюансів роботи ще до початку їх виконання. Правильність вибору обсадних труб для свердловини в цьому випадку вважається одним з ключових, оскільки від цього залежить надійність і загальний термін експлуатації установки з доступом до підземних джерел.
Які параметри потрібно враховувати при вибору обсадних колон?
Замовляючи послугу буріння свердловин Київ від перевірених професіоналів, клієнт може впевнено розраховувати на якісний результат і чітке врахування всі можливих нюансів процесу, проте не зайвим буде самостійно розібратися з особливостями індивідуального підбору такого обладнання. Обов’язковими до вивчення та врахування параметрами вибору обсадних труб є:
- характеристики підземних ґрунтів, через які проходитиме нова свердловина на воду;
- глибина розташування потрібного водоносного горизонту та наявність поверхневих джерел на шляху до нього;
- відповідність вибору насосного обладнання для постачання води з підземного джерела на поверхню;
- розрахунок оптимального діаметру свердловини, що залежить від рівня необхідної продуктивності і потужності конструкції;
- вибору технологій, завдяки яким відбуватиметься буріння свердловини.
Кожен з цих пунктів детально обговорюється з фахівцями, проте остаточне рішення приймає лише замовник нової свердловини на воду. На цьому ж етапі обирають обсадні труби, зокрема за матеріалом, з якого вони виготовлені, товщини стінок і внутрішнього діаметру.
Правильність вибору дозволить забезпечити захист стінок свердловини від можливого обвалення чи деформації, водоносного горизонту від потрапляння в нього поверхневих забруднень чи води з поверхневих джерел, а також обумовлює справну та якісну роботу встановленого насосного обладнання протягом всього терміну його експлуатації.
Не менш важливим параметром, який враховують під час буріння свердловин, вважається вибір типу обсадки конструкції. Вона може бути:
- однотрубною, коли майстри після завершення буріння встановлюють одну колону, забезпечуючи цим функцію обсадки і експлуатаційний канал (по якому опускається насос та постачається вода на поверхню) одночасно;
- з подвійною обсадкою, що більше актуально для глибоких артезіанських свердловин (зовнішня труба виконує роль захисту стінок від обвалення та пошкодження, а внутрішня вважається експлуатаційною).
На вибір кількості обсадних колон також впливає наявність поверхневих підземних джерел води, крізь які проводиться буріння свердловини. Це дозволяє запобігти потраплянню забруднених джерел до свердловини з чистою якісною водою.
Типи матеріалів, з яких виготовляються обсадні труби та їх особливості
Обсадні труби можуть бути металевими, пластиковими або ж азбестоцементними. Останній варіант використовується вкрай рідко через недостатню герметичність конструкції, негативний вплив на самопочуття людей і необхідність буріння свердловин з більшим діаметром, щоб ці труби можна було встановити всередину. Що стосується варіантів металевих та обсадних труб з пластику, то важливо враховувати, яким методом відбуватиметься буріння, її глибина, діаметр та особливості підземних ґрунтів.
Міцністю тривалістю експлуатації (40-50 років), а також можливістю застосовувати на різні глибини відрізняються металеві обсадні труби. Проте в таких випадках нова артезіанська свердловина вимагатиме додаткових затрат через високу вартість обсадних труб, а також варто враховувати їх схильність до корозії, що вимагає встановлення додаткового фільтру на воду, який би міг захищати конструкцію від іржі.
Більшим попитом користуються саме пластикові обсадні труби, які мають невелику вагу і невисоку вартість, легко монтуються, стійкі до корозії, безпечні для здоров’я та забезпечують надійну герметичність споруди при різьбовому з’єднанні. До того ж, тривалість експлуатації таких труб складає 4-5 десятиліть.
Всього розрізняють три типи пластикових труб, вони можуть бути з нПВХ (непластифікованого полівінілхлориду), ПП (поліпропілену) та ПНД (поліетилену низького тиску). Останній варіант підходить для неглибоких піщаних свердловин, проте найбільш ефективними і надійними залишаються вироби з нПВХ, які підходять для конструкцій глибиною до 100 метрів.