Валерий Кондратюк и его афера. ТОВ «БК КБР», хранилище ядерного топлива в Чернобыле — «Гроші сп***жені»

Валерий Кондратюк и его афера. ТОВ «БК КБР», хранилище ядерного топлива в Чернобыле — «Гроші сп***жені»

В октябре прошлого года мы писали об уникальной афере, которую провернул тогдашний начальник СВР Украины Валерий Кондратюк. Речь шла о том, что крайне мутной фирме ТОВ «БК КБР» Кондратюк организовал госзаказ на сумму 1 миллиард 930 миллионов гривен для постройки нового здания СВР. Мы уже тогда писали, что репутация этой фирмы тянет на тюрьму, но никак не на подряд на строительство режимных зданий. Говорили, что новоназначенный глава СВР Литвиненко устроил ревизию в том числе и по этому строительству. Но … судя по отсутствию уголовных производств — Кондратюк смог найти связи, которые все проверки похоронили. Не знаем, ведется ли сейчас строительство «украинского лэнгли». А вот фирма ТОВ «БК КБР» вчера всплыла в громком скандале. Связанном с разворовыванием денег на строительстве Централизованного хранилища ядерного топлива в Чернобыле. О чем мы тоже уже писали. Приводим текст статьи.

«Гроші сп***жені». «Схеми» опублікували аудіозапис про зрив запуску стратегічного об’єкту «Енергоатому» у Чорнобилі


Міністр енергетики Герман Галущенко (л) та тимчасовий виконувач обов’язків президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін 

Журналісти «Схем» (проєкт Радіо Свобода та UA:Перший) отримали у своє розпорядження аудіозапис наради у кабінеті високопосадовця державного «Енергоатому», учасники якої обговорюють, як приховати факти зникнення частини коштів на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі. Це стратегічно важливий для посилення незалежності від Росії об’єкт, терміни запуску якого вкотре зірвали наприкінці 2021 року.

«Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп…жені і так далі. Треба знаходити інші джерела фінансування і причому їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не зовсім розуміємо» – каже голос, схожий на голос Миколи Божка, керівника «Атомпроектінжинірингу», відокремленого підрозділу «Енергоатому», який виступає замовником будівництва від держави.

У розслідуванні «Схем» йдеться , що менеджмент «Енергоатому», призначений за президентства Володимира Зеленського, у грудні позаминулого року публічно заявляв про «майже 100% готовність об’єкту», але в той же час для завершення будівництва уклав непублічний договір на 422 мільйони гривень із новим приватним підрядником фірмою «КБР» , якого залучили без проведення тендеру.

Керівництво державної компанії не надало на запит журналістів ані сам договір, ані кошторис передбачених ним витрат. Натомість, «Схеми» виявили, що протягом 2021 року «Енергоатом» непублічно перерахував цій приватній компанії вже понад 1 мільярд гривень на завершення будівництва сховища, яке досі не ввели в експлуатацію.

Журналісти проаналізували отриманий аудіозапис зустрічі в «Енергоатомі» та співставили із іншими фактами та подіями того часу, що дозволяє із високою вірогідністю говорити про його автентичність. Опізнані «Схемами» учасники наради відмовилися коментувати запис, але не спростували, що така зустріч мала місце.

За даними журналістів, ця розмова відбулася 28 грудня 2020 року у кабінеті керівника підрозділу «Енергоатому» Миколи Божка у присутності приватних підрядників та субпідрядників, які до цього тривалий час освоювали державні кошти на будівництво сховища у Чорнобилі.

З розмови випливає, що частина коштів зникла, і посадовець «Енергоатому», призначений вже за президентства Володимира Зеленського, радиться, як це приховати – «закрити діри» через стару закупівлю і старого підрядника, чи через нового підрядника, залученого ним непублічно – компанію «КБР»:

«У мене є дірки, які простіше залатати з того боку, ніж з цього. Тому що дірки бувають різні. Тому слухайте уважно, припиніть панікувати», – каже голос, схожий на голос Миколи Божка.

«Ми будемо сильно напружуватися для того, щоб максимально вас витягти, тому що витягнувши вас, ми витягнемо себе. Нам вашої крові не треба», – продовжує він, звертаючись до представників приватних фірм, які з 2017 року працювали на об’єкті.

У розмові лунає конкретний приклад – закупівля одного з з ключових елементів сховища, системи контролю радіації.

«Вам за систему радіаційного контролю додатково заплатили 22. Правильно я розумію? Мені треба було вас виручати і себе виручати, і тому ми там пішли на реальні порушення. Ми заплатили гроші вам нецільові. До першої перевірки», – каже голос, схожий на голос керівника «Атомпроектінжинірингу».

Журналісти «Схем» отримали податкові звіти, які підтверджують, що напередодні цієї розмови у період з 17 по 21 грудня 2020 року субпідрядник будівництва «Укренергомонтаж» отримав додаткові 22 мільйони на системи радіаційного контролю – але вже від нового генпідрядника, залученого за нової влади – фірми «КБР».

«В розмові Божко сам визнає, що це нецільові витрати – оскільки «Енергоатом» уже закупав систему радіаційного контролю – через колишнього підрядника будівництва «Укрбудмонтаж». А тепер гроші на це пішли через нового виконавця. Хоча грудневий контракт із ним не і передбачав купівлі цієї системи», – йдеться в розслідуванні.

Фахівці, до яких звернулись «Схеми», вбачають ознаки одразу декількох злочинів у наведених фактах.

«З того запису, який ви надавали прослуховувати, можемо говорити про нецільове використання коштів. Тобто в договорі обладнання немає, а за нього йде оплата. Це – і поза межами договору, і поза межами системи Prozorro. Перераховані кошти, які були виділені взагалі не на цей проєкт і з тих документів, є декілька договорів, навіть можемо припустити, що це кошти виділені одному підряднику, але сплачені зовсім іншому підряднику. Це речі, які підтверджують фінансові махінації», – прокоментувала аудіозапис експертка з питань держзакупівель, колишня ревізорка Держаудитслужби Наталія Заєць.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  7 шагов современного процесса подбора персонала

«Тут дуже великий спектр кримінальної відповідальності – це службова недбалість, зловживання службовим становищем», – додала вона.

Прокоментувати закриття фінансових «дірок», подвоєння витрат та діяльність нового підрядника на сховищі відпрацьованого ядерного палива – компанію ТОВ «БК КБР» – журналісти попросили генерального директора «Атомпроектінжиніринг» Миколу Божка, який у телефонній розмові порадив звернутися до пресслужби, яка зрештою не надала відповіді на запит «Схем» до ефіру.

Інші учасники розмови, зокрема керівник «Укренергомонтажу» Михайло Бородавко, з яким через нового підрядника розрахувались за обладнання, відмовилися від коментарів по суті.

Не відповіли на запит журналістів і тимчасовий виконувач обов’язків президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та міністр енергетики Герман Галущенко, який на момент підписання контракту з новим підрядником обіймав посаду віце-президента «Енергоатому».

Директор та одноосібний власник ТОВ «БК КБР» Дмитро Нестерук не надав відповіді на детальний запит від журналістів, але у листуванні зазначив, що роботи на ядерному об’єкті не є складними для його компанії, а найважчим у роботі нового генпідрядника було «пройти адаптацію після попереднього генпідрядника, який залишив по собі багато боргів». Тому, за його словами, було «важко привести все до ладу, зібрати по крупицях і підготувати об’єкт до експлутатації».

У 2021 році Україна офіційно заявила, що припинила вивозити відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС до Росії. Раніше, за даними «Енергоатому», – державного оператора українських АЕС, – Україна щорічно платила за це Росії 150-200 мільйонів доларів. На початку 2000-х українська влада вирішила побудувати власне Централізоване сховище. Лише у 2017 році «Енергоатом» почав будівництво, але введення в експлуатацію постійно переноситься. Остання дата здачі об’єкта в експлуатацію, яку озвучило керівництво – березень 2022-го року.»

Интересная ситуация. Надежды на то, что это воровство нынешней властью будет расследовано — почти нет. Но, возможно, следующая власть захочет в этом деле разобраться. И тогда стоит расследовать не только историю с хранилищем ядерных отходов, но и со строительством «украинского лэнгли» и ряда других объектов, которыми занималось ТОВ «БК КБР». С подачи Кондратюка и компании.

«ОРД»

В тему:

«Большая стройка» Валерия Кондратюка

Говорят, что на «Большой стройке» Офис Президента серьезно ворует. Особенно, Кирилл Тимошенко. Собственно, никто и не сомневается. Как и в том, что Кличко постоянно ворует на «ямочном» ремонте, поэтому город все время его мэрства стоит в заторах. Однако, все эти граждане – просто дети по сравнению с бывшим главой Службы внешней разведки Украины – Валерием Кондратюком. Талант у человека. Зря ОП от него отказался. Уникальный человек, талантище. Умудряется воровать там, где раньше никто не мог. Даже в традиционно нищей СВР.

Недавно телеграмм-канал «Блядский цирк» обнародовал фотографии строительства «Украинского Лэнгли» – мегапроэкта Кондратюка. Ну стройка, как стройка. Фундамент, под которым уже построено три этажа. Качество так себе.

Поинтересовались общей суммой, выделенной на строительство «Украинского Лэнгли» и прозрели. Построить сей объект должно было предприятие ТОВ «БК КБР» (40990651) на общую сумму 1 миллиард 930 миллионов гривен. Повторим, 1 миллиард 930 миллионов гривен. Дас ист фантастиш! Армия в нищете, а Кондратюк умудрился выбить 2 миллиарда гривен на постройку какого-то фантастического здания. Судя по фотографиям, получил с этого весьма мощный откат. Что самое смешное, строительство велось БЕЗ ДОГОВОРА. Возможно, из-за лютой секретности? Возможно. И очень удобно для воровства. Говорят, что в СВР сейчас идет ревизия этой стройки, но Кондратюк всех пугает американцами, которые, якобы будут этой ревизией недовольны. Хотя, при чем тут американцы – непонятно.

Начали интересоваться другими строительными проектами Кондратюка в СВР. Сложилось впечатление, что ничем, кроме строительства и откатов Валерий Витальевич не интересовался.

Админздание «Б…», тоже предприятие ТОВ «БК КБР» – сумма 381 201 000 гривен. 381 один миллион с «копейками». И тоже – без договора. Фантастика.

Идем дальше. Ограда в «Белогородке» по договору от 31.12. 2020 с ТОВ «Центробуд» (31092950) на 175 704 300 гривен. И с ТОВ «Есай Бис» (32553597) – 242 452 700 гривен. Слушайте, из чего сделана ограда на сумму в 418 миллионов гривен с лишним? Я понимаю, там аппаратура и прочее, но она должна быть сделана из золота.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Продукти BAS від компанії One Service

Ремонт бассейна в «Белогородке» по договору с ТОВ «Будівельний Альянс Монтажпроект» (42297001) на 57 миллионов 102 тысячи 230 гривен. Понимаю, что бассейн – это святое. Но, опять таки, не слишком ли дорого? Вообще, на «Белогородку» в сумме было потрачено немало. Спортплощадка там обошлась в 3 миллиона 355 тысяч 937 гривен. Общежитие – 7 миллионов 777 тысяч гривен. Цифра, кстати, какая-то странная. Как номерной знак.

Помимо этого из строительных «подвигов» Кондратюка – реставрация хозстроения в Киеве на 4 172 728. Жилой дом в Киеве на сумму 88 575 00. Ремонт крыши одного строения не в Киеве – 4 172 728.

Вобщем, сумма набегает фантастическая. Особо радует, конечно, «Украинское Лэнгли» и золотая ограда. Масштабно мыслил человек.

Забавно, что ТОВ «БК КБР», получившая самые жирные заказы имеет уставной капитал в размере 2 миллиона гривен. Надеемся, что после таких заказов он станет как-то по серьезнее. Хотя, погодите. «БК КБР» в свое время «получили право на капитальное благоустройство территории и усиление предаварийных несущих конструкций административного здания центрального аппарата Государственной налоговой службы (ГНС) в городе Киеве.» Ой, а кто у нас в ГНС работал из близких Валерия Кондратюка? Его родной брат Владимир. Какое интересное совпадение. Брат тоже, кстати, интересный. «Владимир работал заместителем главы администрации Кировоградской области, где курировал подакцизные товары. В 2007-2008 годах его подозревали в «крышевании» оборота контрафактной водки. В 2014 году Владимир Кондратюк стал заместителем главы департамента Налоговой службы Украины Виталия Герца. При реформировании ГНАУ в ГНСУ, Кондратюк перешел на работу в Черкасской области, где имел проблемы с хищением акцизных марок, а в результате — уголовное дело, до которого у правоохранителей так и не дошли руки. Есть сведения, что не без усилий брата Валерия.»

Вообще, у Дмитрия Нестерука, владельца строительных компаний ТОВ «БК КБР» и «Нестра» заказы весьма серьезные.

К примеру, Централизованное хранилище отработанного ядерного топлива (ЦХОЯТ) и здание ДБР. И Киевский Зоопарк. И судя по нынешнему состоянию зоопарка – строительство идет несколько странное. В чем-то похожее на «Украинский Лэнгли». Кстати, ремонт здания ГБР был выполнен за 78 миллионов гривен. А «Украинский Лэнгли» потянул на почти 2 миллиарда.

Как пишет «КиевВласть» о ТОВ «БК КБР», «Это предприятие зарегистрировано 30.11.2016 года, уставный капитал – 1,5 тыс. гривен. Учредитель, конечный бенефициар и руководитель – Нестерук Дмитрий Олегович. Несмотря на очень короткий период существования, с февраля по июль текущего года предприятие уже выиграло 16 тендеров на 4,2 млн гривен.» Как видим, суммы, освоенные ТОВ «БК КБР» куда серьезнее, но … без тендеров. Вообще, очень интересная фирма-скороспелка и ее владелец, о котором практически нет информации в сети. Хотя, нет, немного есть. Речь здесь идет о «СК КБР», но это просто другое название ТОВ «БК КБР» и хозяин у нее тот же, Дмитрий Нестерук. Цитируем «Киеввласть»: «Территориальное управление Государственного бюро расследований, расположенное в Киеве, 13 ноября по результатам тендера заказало у ООО “СК КБР” ремонт офиса за 77 млн 590 тысяч гривен. Эта компания фигурировала в уголовном производстве о возможном хищении средств при ремонте библиотеки им. Тычины и в скандале с закупкой реконструкции хирургического корпуса ГНУ “Центр инновационных медицинских технологий НАН Украины” по завышенным ценам.

Об этом KV стало известно из сообщения издания “Наші гроші”.

Сообщается, что согласно данным системы электронных торгов Prozorro, терруправление ГБР в Киеве заказало у ООО “СК КБР” (*) ремонт нежилого здания площадью 7162 кв. м., расположенного на ул. Телиги, 8. Общая стоимость работ составляет 77 млн 590 тысяч гривен. Капитальный ремонт здания должны закончить к декабрю 2020 года, а гарантийный срок на работы составляет 10 лет.

Отмечается, что в итоговой ведомости ресурсов без доставки и НДС, цены бетона, раствора, газоблоков, керамической плитки, смеси Ceresit CN-69 и смолы Sikafloor-264 соответствуют рынку. Однако, кирпич керамический одинарный полнотелый М100 250х120х65 стоит 5323 грн за тысячу штук, что на треть дороже цен предлагаемых в других тендерах (около 4 тыс гривен за тысячу штук).

Также отмечается, что закупаются два чиллера (промышленные установки для кондиционирования воздуха, – KV) стоимостью в 2 млн гривен каждый.

Сообщается, что цена сделки по результатам торгов оказалась на 9% ниже ожидаемой стоимости закупки в 84,95 млн гривен.

Также сообщается, что предложения ООО “СК Престиж Союз” и ООО “Производственно-строительная компания “Спецпроект” с несколько более низкими ценами отклонили из-за отсутствия подтвержденного опыта выполнения аналогичного договора. Конкурентами с более высокими ценами были ООО “Ариконс Групп”, ООО “Подолжилбуд”, ООО “Респект Спецстрой” и ООО “Строительно-монтажное управление “Энергоюжспецстрой”.

Согласно данным аналитической системы YoucontrolООО “СК “КБР” было зарегистрировано в 2016 году. Уставной капитал – 2 млн гривен. Руководителем и конечным бенефициаром предприятия значится Дмитрий Нестерук.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Віталій Гагач та Данил Гетьманцев доять бізнес незаконними поборами, схемами та рекетом

Как сообщается, всего с 2017 года компания получила подрядов более чем на 394 млн гривен. В том числе крупнейший подряд на 115 млн гривен касался реконструкции хирургического корпуса ГНУ “Центр инновационных медицинских технологий НАН Украины” в Киеве по якобы завышенным ценам.

Ранее KV сообщала, что в конце 2017 года Управление культуры, туризма и охраны культурного наследия Днепровской районной в Киеве госадминистрации (РГА) дважды заказывало услуги по капитальному ремонту библиотеки имени Павла Тычины. На это было потрачено более 4 млн бюджетных гривен. Еще 1 млн гривен ушел на закупку мебели. В итоге правоохранители выяснили: капитальный ремонт в полном объеме не выполнен и мебель в библиотеке отсутствует. Одним из фигурантов скандала было ООО “СК КБР”, которому заказали ремонт здания ГБР.»

Несколько странно, заказывать строительство на 2 миллиарда фирме, у которой уже подмочена репутация. Или наоборот, именно такой фирме и нужно поручать такие мутные проекты?

Однако, самое интересное мы оставили напоследок. Оказалось, что главным лоббистом участия «БК КБР» в достройке ЦСВЯП был … представитель Юрия Иванющенко, некто Игорь Игнатов. И для того, чтобы протолкнуть «БК КБР» в обход тендеров – строительство «засекретили».

Цитируем экс-руководителя пресс-службы «Энергоатома» Наталью Дегтяренко: «Влітку 2020 року НАЕК «Енергоатом» ініціював підписання додаткової угоди з Holtec International, якою передбачається відтермінування (перенесення) строків постачання на майданчик ЦСВЯП систем контейнерів для зберігання ВЯП з 2022 року на 2024 рік.

Хоча за часів Недашковського, коли ще існувала 100-відсоткова впевненість в успішності реалізації цього проекту, Holtec навіть проводив попереднє обговорення з керівництвом Енергоатома про можливість з 2025 року налагодження виробництва контейнерів для зберігання ВЯП в Україні.

І цей додатковий проект був би вигідний обом сторонам процесу, але його реалізація можлива виключно за умови якщо ЦСВЯП буде введено в експлуатацію.

На зазначеній нараді в Міненерго Петро Котін під протокол повідомив, що вже 1 грудня 2020 року ЦСВЯП буде готовий до експлуатації.

Відтоді в офісі Енергоатома з’явилася особа з близького оточення Юрія Іванющенко (відомого як Юра Єнакіївський) – Ігор Ігнатов. Людина зі свіжими ідеями як заробити грошей.

І цілком ймовірно, що саме йому спала на думку геніальна ідея про те, що на черговий договір із завершення робіт по ЦСВЯП, необхідно накласти гриф — «таємно» і не виносити його на торги в систему Prozorro.

Тож, поки ця угода готувалася, тимчасовий очільник Енергоатома 13 листопада 2020 року на засіданні Уряду бадьоро рапортує, що: «Енергоатом завершує масштабний проект будівництва Централізованого сховища. Відповідально заявляємо і твердо обіцяємо: до Дня енергетика, 22 грудня, перший пусковий комплекс буде повністю готовий. І вже у першому півріччі 2021 року, після отримання ліцензії на експлуатацію від Держатомрегулювання, до Сховища заїде на зберігання перша партія ВЯП».

9 грудня 2020 року нова утаємничена угода була підписана. А вже 10 грудня на рахунки підрядника ТОВ «БК КБР» надійшов перший аванс у розмірі 50 млн грн.»

В итоге ЦСВЯП был построен. Но таким интересным способом, что ядерные отходы на нем хранить нельзя. Дегтяренко в своей статье пишет: «А далі буде чергове розслідування, кримінальне впровадження, суди, арешт рахунків… Все це дієві інструменти для навмисного затягування часу, тим паче, що джерело в Енергоатомі підтвердило – контракт з Росією на вивезення ВЯП у 2021 році вже підписаний.

Насправді розбиратися у всіх цих схемах і оборудках мають компетентні, спеціально для цього навчені люди. Саме вони мають визначити, що це – чергова спроба мародерства, недбалість чи диверсія.

Для нашої держави це не тільки близько $200 млн щорічної сплати країні-агресору та вивезення до неї вже використаного палива російського виробництва.

Для України відсутність власного Централізованого сховища ВЯП означає повну зупинку процесу диверсифікації постачання свіжого ядерного палива.

Бо просто використовувати паливо Westinghouse і плескати в долоні – цього замало, необхідно забезпечити умови для зберігання ВЯП. А РФ відпрацьоване ядерне паливо іншого виробника приймати не буде.

І це вже не просто про масштабні розкрадання бюджетних коштів, це вже про реальну загрозу незалежності та суверенітету.»

Возникает вопрос к Валерию Кондратюку. Валерий Витальевич, бабки бабками, но не является ли преступлением заказывать строительство «Украинского Лэнгли» мутной фирме, которая, судя по косвенным признакам работает в интересах РФ? Можно представить чем был бы нашпигован «Украинский Лэнгли», если бы «БК КБР» завершила его строительство. На кого работаете, Валерий Витальевич?

Вобщем, желательно, чтобы с историей этого мегапроэкта Кондратюка и других его проектов в СВР занимались специально обученные люди. И не в рамках журналистского расследования, а в рамках уголовного производства.

Сергей Никонов, «ОРД»

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: