Помідор «синьйором» був, є і буде
Відомо, що один із базових законів ринку полягає у співвідношенні попиту та пропозиції. Їхній баланс і впливає на ще одну важливу ринкову категорію – вартість. Нинішня дорожнеча в Україні на певні види овочів викликана саме розбалансуванням попиту на них та реальної пропозиції.
Це перш, за все, стосується такого популярного нашим споживачем продукту, як помідори. Дефіцит цього цінного продукту у випадку неврожаю викликаний тим, що окрім безпосереднього вживання томатів ми використовуємо їх для приготування соків, соусів, паст, кетчупів… Без томатів, як відомо, не приготуєш головну українську страву – борщ. То ж великий попит на томати у нас був, є і буде завжди.
Чим же викликаний цьогорічний дефіцит помідорів на вітчизняному ринку? Згідно з висновками експертів, це пов’язано, перш за все, з такою нашою проблемою, як масова еміграція. Багато фермерів, які займалися і вирощуванням помідорів, згорнули свої господарства і подалися на заробітки у багатші краї. До слова, велика кількість наших заробітчан працює у тій же Польщі на сільгоспроботах. У тому числі, на будівництві та обслуговуванні теплиць.
Звичайно, основна причина виїзду з України до країн Західної Європи полягає у відчутній різниці у наших та їхніх зарплатнях. Але наявність євро в кишені, при всій його цінності, ще не гарантує комфортного і щасливого життя. Більше того, трудова еміграція руйнує родинні зв’язки, стимулює в людині відчуття ностальгії та, відповідно, дискомфорту, а то й – депресії, які з роками виливаються у серйозні проблеми зі здоров’ям. То ж чи не краще працювати у своїй, а не в чужій теплиці? – таке запитання часто задають собі наші гастарбайтери, які на власній шкірі відчули ціну заробітків у чужій країні.
Нова політична ситуація в Україні обіцяє покращення інвестиційного клімату і, відповідно, створення нових робочих місць. А за таких умов зростатимуть і доходи населення. Разом з ними зростатиме попит на різноманітні товари, включаючи й сільськогосподарську продукцію. Бо в чому, в чому, а у можливості смачно поїсти ми собі ніколи не відмовляли. За умови, звичайно, що ми самі є господарями на своїй землі.
Звичайно, наявність, кількість, асортимент товарів сільгосппродукції та, відповідно, ціна на неї, залежать, перш за все, від примх природи. Наприклад, нинішній поганий врожай картоплі зробив її майже «золотою». Але якщо обсяги вживання цього незамінного овочу не дозволяють наповнити ним ринок в достатній кількості внаслідок тепличних врожаїв, то з тими ж таки помідорами, огірками чи редискою ситуація зовсім інша. Ці продукти рентабельно вирощувати й у теплицях. Адже вони завжди залишаться чи не найбільш популярними овочами на наших столах.
Доступність усіх необхідних складових, які потрібні для побудови теплиці, та ціна на них, дозволяють нині якщо не розпочати власний бізнес, то, як мінімум, забезпечити на весь рік свіжими овочами та ягодами свою родину. Адже головний принцип чоловіка, як відомо, полягає у формулі «подумав – зробив». Виграють завжди ті, хто не зволікають і залюбки віддаються новій справі, не боячись ніяких ризиків. Тим більш, що будівництво теплиці та робота у ній завжди окупляться наявністю на столі свого, екологічно чистого продукту. А далі, хто знає, вона може стати справою всього життя. Адже багато великих звершень починалися з малого. Головне зробити перший крок.
Іван Гупал