Найменше море на землі

Море – це одна зі складових світового океану. Між собою моря відрізняються за:
- Площею;
- Глибиною;
- Солоністю;
- Температурою.
Незалежно від особистих властивостей кожному морю відведено свою роль в екосистемі світового океану. Більше цікавих фактів на https://coolinfo.in.ua.
Яке море найменше?
Самим маленьким морем за своєю площею справедливо вважається море з незвичайною назвою Самар, яка походить від назви одного з його островів. За легендою, коли іспанські моряки пропливали повз них, один іспанець звернув увагу на острів, поцяткований річками. І з подивом вигукнув: «Самар», що в перекладі означає «Розсічений».
ТОП-10 найменших морів у світі:
- Море Самар належить до акваторії Тихого океану, розташоване на чисельних Філіппінських островах. Це невелике межостровне море з площею – 3870 км², середня глибина — 200 м, показник солоності дорівнює 34 проміле.
- Ваттове море знаходиться у північно-східній частині Атлантичного океану та простягається на 500 км уздовж берегів Данії, Німеччини та Нідерландів. Його площа – 10 тис. км², глибина – до 25 м, показник солоності – 34,5 проміле.
- Мармурове море належить до Атлантичного океану, розділяє Азію та Європу. Площа займає 11 742 км², довжина – 280 км, ширина – 80 км, глибина – 1370 м, найбільша солоність – 38 проміле. Його назва походить від однойменного острова Мармара, де раніше добували мармур.
- Лігурійське море знаходиться в акваторії Атлантичного океану між Францією та Італією. Площа становить понад 15 тис. км², найбільша глибина – 2500 м, показник солоності – 38 ‰. Море назвали на честь племені лігурів, які у старовину мешкали в долині Рони.
- Японське море – внутрішнє, розташоване в басейну Тихого океану, між Азією, Сахаліном і Японією. Площа – 978 000 км², глибина досягає – 3 742 м, солоність морської води 34,8‰. Мешканці Південної Кореї називають його Східним.
- Море Дейвіса – окраїнне море Південного океану, омиває Землі Королеви Мері та Берег Правди. Через нього проходить південне полярне коло. Площа — 21 тис. км², глибина – до 1369 м; солоність – 33,5‰. Море отримало свою назву на честь капітана австралійської експедиції судна «Аврора» Дж. К. Дейвіса.
- Море Саву розмістилося в тихоокеанських просторах, обмежене островами Малайського архіпелагу. Площа – 35 тис. км², максимальна глибина – 3475 м. Показник солоності – 34 проміле. Море Саву прозвали «незайманою королевою».
- Море Лінкольна – окраїнне море, яке міститься у басейні Північного Льодовитого океану, розташоване між Канадою і Гренландією. Площа моря складає 38 тис. км², об’єм — 11 тис. км³, найбільша глибина — 592 м, солоність води – 31,5 проміле. Названо на честь сина шістнадцятого президента США військового міністра Роберта Тодда Лінкольна.
- Азовське – внутрішнє море, що входить до басейну Атлантичного океану. Його площа – 39 000 км², найбільша глибина: 13,5 м, довжина берегової лінії – 2700 км, ширина – 200 км. Солоність морської води – низька, ледве досягає 11 ‰.
- Море Балі розташоване між індонезійськими островами в Тихому океані. Воно має площу близько 40 тис. км², найглибша западина знаходиться на 1600 м нижче за рівень моря. Показник солоності – 34,0 ‰.
Цікаві факти про море Самар
За рекордно малою територією саме це море вважається найменшим у світі. Колись воно мало унікальну екосистему. В ньому нараховувалося приблизно 50 видів промислової риби. Але внаслідок безконтрольного рибальства сталася екологічна катастрофа. Спочатку зникли великі хижаки, а потім браконьєри почали використовувати динаміт для ловлі дрібних видів риби. Збільшилася кількість медуз. В наш час рибальство дозволено лише за ліцензією.
Вирубка лісних масивів на островах, які оточують море, призвела до збільшення змиву грунту з гір, що оголюються, та утворення мулу, який заповнює коралові рифи. Зараз у нормальному стані перебуває приблизно 5% рифів. Іншим наслідком збільшення кількості мулу є так звані червоні припливи, викликані у разі паралітичним отруєнням молюсків. Перший такий приплив стався на Самар у 1983 році.