Яка ефективність сонячних батарей?
Багато інвесторів цікавляться, якою є реальна ефективність і термін служби фотоелектричних панелей, що випускаються в даний час. В даний час найстарішому і все ще функціонуючому фотоелектричному модулю понад 60 років, з тих пір фотоелектричні технології значно розвинулися, пропонуючи інвесторам набагато ефективніші та довговічні елементи. Наразі все більше підприємств використовують сонячні батареї тому для них існують такі рішення як сонячна електростанція для підприємства.
Яка ефективність сонячних батарей?
Ефективність фотоелектричних модулів залежить від багатьох факторів, в т.ч про параметри фотоелементів або місце та спосіб їх встановлення. Найважливіші параметри, які мають ключовий вплив на реальну ефективність фотоелектричних панелей, включають їх номінальну потужність і ефективність, а також вихід енергії в результаті погодних умов в Україні.
Кожен 1 кВт·п правильно обраної та встановленої фотоелектричної установки в українському кліматі здатний генерувати приблизно 1000 кВт·год електроенергії на рік. Однак, як уже згадувалося, багато зовнішніх факторів впливають на вихід енергії.
Ефективність фотоелектричних панелей
Ефективність фотоелектричних панелей багато в чому залежить від їх ефективності. Ефективність фотоелектричної панелі визначає, скільки сонячної енергії фотоелектричний елемент може перетворити на електрику. ККД визначається у відсотках. Розраховується і в т. зв стандартизовані умови випробувань, тобто коли сонячні панелі опромінюються сонячним випромінюванням на рівні 1000 Вт/м 2 при температурі 25 o C.
Використовувані на даний момент монокристалічні фотоелектричні панелі здатні забезпечити ККД на рівні 20-22%, а полікристалічні панелі до 16-18%. Наприклад, монокристалічні панелі Risen RSM144-6-405M, забезпечують ККД на рівні 20,44%.
Номінальна потужність
Наразі багато людей цікавляться яку потужність видає сонячна панель яку вже можна побачити на багатьох будинках в Україні. Номінальна потужність фотоелементів вказується в кіловат-пік [кВтп]. Цей параметр визначає продуктивність фотоелектричних елементів в умовах тестування. Однак слід зазначити, що інсоляція та температура в умовах випробувань постійні, і ці фактори змінюються під час реальної експлуатації. Найпоширеніші на ринку фотоелектричні елементи забезпечують номінальну потужність в діапазоні 300-370 Вт.
Наприклад, модулі Leapton LP210x210-M-55-MH-400W, забезпечують потужність в діапазоні 400 Вт. Таким чином, цей тип елемента, встановленого на даху, з кожними 1000 Вт сонячної енергії повинен генерувати 400 Вт електроенергії в умовах тестування.
Тим не менш, на номінальну потужність і, як наслідок, ефективність фотоелектричних елементів також впливають різні погодні умови, такі як сонячне світло, температура та опади. Крім того, фактична продуктивність фотоелектричної установки також залежить від установки – нахилу даху, орієнтації панелей на південь і можливого затінення поверхні фотомодулів.
Зниження ефективності фотоелементів під час роботи
З точки зору ККД фотоелементів слід також відзначити зниження їх ефективності в процесі експлуатації. Це явище опосередковано пов’язане з втратою потужності фотоелектричних панелей внаслідок їх деградації.
Це природний процес. В даний час виготовлені і правильно встановлені фотоелектричні панелі втрачають протягом року не менше 0,3-0,5% номінальної потужності. Найбільше зниження ККД фотоелементів відбувається в перший рік їх експлуатації і може досягати навіть 5%. Приблизно через 3 роки швидкість втрати потужності значно зменшується.
Варто також зазначити, що кожен виробник фотоелектричних панелей надає мінімум 25-річну гарантію прибутку, яка захищає інвестора в разі надмірного зниження ефективності фотоелектричної панелі.
Який термін служби сонячних панелей?
Одним з лідерів у впровадженні сонячних панелів є компанія SolarGarden. Фахівці компанії розповідають що ефективність та її втрата з часом є одним із найважливіших аспектів, що визначають рентабельність інвестицій у фотовольтаїку. Так само на цю рентабельність впливає термін служби фотоелектричних панелей, який є результатом деградації елементів під впливом зміни погодних умов і температури на фотоелектричних модулях.
Попередні покоління фотоелементів забезпечували термін служби не менше 25 років. Фотоелектричні панелі, що випускаються в даний час, виготовляються з нових матеріалів і з використанням більш інноваційних технологічних процесів, завдяки чому вони не тільки забезпечують більший термін служби, але й кращі технічні параметри.
Тим не менш, фотоелектричні елементи нового покоління встановлюються на ринку лише кілька років, тому важко визначити їх фактичний термін служби. Проте експерти галузі, згідно з незалежними тестами, підрахували, що фотоелектричні панелі від групи провідних виробників здатні забезпечити термін служби до 40 років.
Незалежно від умов або способу встановлення фотоелектричної установки фотоелектричні елементи не повинні втрачати більше 0,5% номінальної потужності щорічно, а після 25 років експлуатації їх максимальна потужність не повинна опускатися нижче 80%. Щоб забезпечити інвесторам безпечну роботу фотоелектричних установок, виробники елементів надають гарантію врожайності, тобто гарантію продуктивності.