Вибираємо навісний замок

Вибираємо навісний замок

Зміст:

  1.  Надійність навісних замків
  2.  Типи навісних замків
  3.  Додаткові фактори
  4.  Популярні моделі навісних замків

Отже, ви вирішили придбати навісний замок. І в цій статті ми максимально докладно поговоримо про цей пристрій, який звичайно здається дуже простим за своєю суттю, але сьогодні існує стільки типів та нюансів вибору, що деякі розбігаються очі. З’явилися вони щонайменше дві тисячі років тому, але, звичайно ж, ті стародавні пристрої значно поступалися за надійністю сучасним варіантом. Але й у давніх зловмисників не було таких засобів, які є сьогодні. Але про все по порядку.

Надійність навісних замків

Навісний замок є дуже простим і доступним рішенням, щоб замкнути будь-які двері. Їх легко встановити (якщо порівнювати з врізними, наприклад), вони коштують відносно недорого. Але як вони надійні? Відразу скажемо, що абсолютного захисту такі замки не можуть дати. Це зумовлено їхньою конструкцією, яка вразлива до зовнішнього впливу. Чим міцніший замок, тим сильнішим має бути ця дія, але зламати (а ми говоримо саме про це) можна практично будь-який навісний замок. Можна й зламати, але це вже особлива розмова. У будь-якому разі, в наш час тільки замок захисту не дає, зламати можуть будь-що, питання лише в зусиллях і часі, який на це витратить.

Дивно, але бувають випадки, коли люди купують дорогі та дуже міцні навісні замки, але вішають їх на старі та іржаві петлі (з таким самим кріпленням), які можна відірвати мало не рукою. Всі навісні замки умовно можна поділити на три групи:

  • У першій групі будуть найдорожчі моделі із найміцніших матеріалів. Вони призначені для захисту важливих приміщень, в їх конструкції передбачений захист вушок і дужок, що значно ускладнює їх злам.
  • У другій групі дешевші замки, які можуть підійти для різних приміщень. Їх надійність менша, ніж у першої групи. У конструкції можуть використовуватися різні додаткові захисні механізми, але в цілому зламати такий замок простіше, ніж попередні, хоча і не дуже просто.
  • У третій групі знаходяться замки, які здебільшого просто позначають, що приміщення закрите. Це найдешевші моделі з найпростіших матеріалів, які не мають суттєвого захисту. У цій групі є як навісні замки стандартного розміру, так і невеликі, якими замикають шафки. Такі замки легко зламати, найчастіше буде достатньо сильного удару молотком, щоб зірвати такий замок.

Нічого дивного в тому, що за високу надійність потрібно платити, це ринкова економіка. Та й не може хороший замок коштує кілька сотень гривень, щоб вам там не обіцяли виробники. Як ми писали вище, навіть дорогі моделі не забезпечують абсолютної надійності, але у них і немає такого завдання. Завдання навісного замку в тому, щоб максимально утруднити доступ. Погодьтеся, одна справа, коли замок потрібно легко підчепити монтуванням, інша справа, коли його доводиться зрізати, що займає набагато більше часу, та й шуму більше. Сенс замків (будь-яких) у тому, щоб зловмисники зрозуміли, що тут вони возитимуться довго і ризик привернути увагу буде великий.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  "Дом", в котором будет жить Ринат. Для чего Ахметову новый политический проект —

Типи навісних замків

Класифікують навісні замки за різними показниками, це може бути тип конструкції, їхня будова, тип механізму, матеріали та інші характеристики. Якщо ми вибираємо ідеальний навісний замок (для наших цілей), то очевидно, що врахувати потрібно якщо не все, то найважливіше. Тому й обговорити варто всі нюанси, адже інакше є шанс купити те, що просто не підійде.

Основні види навісних замків

Існує не так багато видів навісних замків, до основних (які найчастіше використовуються) можна віднести чотири.

Комора — класичний і всім відомий варіант з U-подібною дужкою. Універсальні, прості у встановленні, дешеві, міцність залежить від матеріалів. Однак, це найвразливіший тип, тому що ця конструкція дозволяє легко здійснити силовий вплив і просто зламати замок. В принципі, є моделі, які зламати дуже складно (потрібно дійсно дуже велике зусилля), але їх можна спиляти.

Напівзакритий – дорожчий варіант комори, можна навіть сказати «наступне покоління». Відрізняється тим, що його корпус частково закриває дужку, завдяки чому її складніше спиляти або зламати. Проте і цей варіант не вважається ідеальним, хоча він і надійніший за попередній.

П-подібні навісні замки мають іншу конструкцію. У них немає дуги, замість неї палець, який заглиблений у корпус. Якщо вуха також дуже надійні, то зламати такий замок дуже складно, а якщо це дорога модель із міцних матеріалів, то практично неможливо. Зате можна спиляти палець, але це не завжди зручно (залежить від положення замку) або вимагатиме багато часу. Звичайно, якщо не використовувати електро або бензоінструмент , який буде дуже галасливим. П-подібні замки значно надійніші за два попередні типи, але заплатити за них доведеться більше.

Закритий (накладний) замок є різновидом попереднього типу. Тут також використовується палець, але він прихований у корпусі, завдяки чому дістатися до нього неможливо (не можна ні зламати, ні спиляти). Крім того, при правильній установці він ще й закриває вуха. Найдорожчий тип, але найнадійніший. З мінусів тільки те, що йому потрібні особливі вуха, тобто, на стандартні, що вже існують, його повісити не вийде.

Механізм замку та ключа

Якщо деякі типи навісних замків зламати складно (або неможливо без відповідного обладнання), їх можуть спробувати просто відкрити. Тому важливим є ще й тип механізму (личинка, ключ). Наприклад, замки під звичайний англійський ключ вважаються найненадійнішими, їх при належній вправності можна відкрити звичайною скріпкою. Але поговоримо докладніше та почнемо з ключів, яких дуже багато типів, тому ми дамо їх коротку характеристику. Але відразу скажемо, що важлива сукупність ключа та механізму секретності.

Англійський ключ – найпоширеніший варіант, вище ми писали, що він ненадійний. Вони підійдуть для замків із третьої групи, а для серйозніших категорій потрібно дивитися інші типи.

«Буратіно» — ключ з язичком на кінці (Г-подібний). Ще менш ненадійний варіант, аніж попередній тип, використовується рідко, з навісними практично ніколи.

Хрестоподібні ключі знайомі кожному, вони часто зустрічаються, особливо в інших типах замків (не навісних). Також мають низький ступінь надійності, хоча їх профіль і здається складним, але це не так. Деякі умільці розкривають замки під такі ключі звичайною викруткою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Для чего нужен адвокат по ДТП

Дисковий ключ також не надто стійкий. У замку використовується система дисків, але в ключі є борозни під різними кутами.

Сувальдні вже надійніші, докладніше ми напишемо нижче, де розповідатимемо про механізм.

Існують ключі підвищеної таємності, також відомі як перфоровані. Бувають у різному виконанні, але за надійністю вони вищі за всіх. Крім того, такі замки складно відкрити за допомогою відмички, та й підбір буде складний, бо комбінацій там понад мільйон. Мінус у тому, що ключ має бути чистим, якщо перфорація ( піни ) заб’ються брудом навіть небагато, то відкрити замок не вийде. Цей тип ключа ви не знайдете в дешевих замках, зазвичай, це моделі від 500-600 гривень.

А тепер поговоримо про личинку. Їх можна виділити чотири типи:

  • Гвинтова личинка, яка закривається або відкривається загвинчуванням або відгвинчуванням ригеля на особливій різьбі.
  • Дискова личинка, як відомо з назви, використовує диски, які зміщуються лише за вплив відповідного ключа. Достатньо надійний варіант.
  • Сувальдна личинка вважається ненадійною, втім, тут багато залежить від матеріалу, з якого вона виготовлена, а також від розміру замку і самих сувальд . Справа в тому, що цей механізм можна просто зламати.
  • Циліндрова личинка використовує рамковий чи штифтовий механізм. На ключі є насічки, які зміщують штифти. Також непоганий варіант.

Також існує особливий тип – кодові замки. Вони зручні тим, що не потрібно тягати із собою ключ, але коштують вони дорого. Також їх плюс у тому, що оскільки немає ключа, відмички будуть марними, потрібно знати код. Мінуси також є. Наприклад, вони можуть погано працювати за низьких температур, а якщо потрапила волога, то їх можна взагалі не відкрити. Якщо говорити про кодові навісні замки, то це неоднозначний тип. Перевага тільки у відсутності ключа, але в деяких випадках це може бути мінус. Якщо хтось дізнається код, він може проникнути в приміщення, а потім закрити замок і ви цього ніколи не помітите (звичайно, якщо нічого не вкрадуть).

Матеріал навісного замку

Різні частини замків роблять із різних матеріалів. Основне, на що потрібно дивитися, це матеріал механізму та дужки: це найвразливіші частини. Матеріал корпусу вже не такий важливий, особливо якщо йдеться про великі замки. Корпус у будь-якому випадку пошкодити складніше, ніж дужку чи личинку, та й ніхто в здоровому глузді цього робити не буде. Але матеріал корпусу впливає на довговічність та на вартість. Усього використовують чотири матеріали:

  • Алюміній: легкий, не іржавіє. Але для серйозних замків не підходить, матеріал надто податливий.
  • Латунь: не іржавіє, виглядає добре, але при цьому це найважчі замки, дорожчі за два наступні типи і менш міцні, хоча істотно міцніші за алюмінієві.
  • Чавун: дешевий, досить міцний, але схильний до іржавіння.
  • Сталь: найміцніший матеріал з усіх, вартість приблизно посередині, але також іржавіють.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Альона Лазуткіна - як українофобка підкупила корумпованого суддю Оксюту

А тепер про матеріал дужки, що вже важливіше. Тут варіантів менше, у продажу ви швидше за все побачите або сталь, або загартовану сталь. Другий варіант значно надійніший і зламати таку дужку (або розпиляти) буде складніше. Важливий фактор та її діаметр. Те, що менше 7-8 міліметрів, досить легко зламати або перекусити болторізом . Надійні дужки — це загартована сталь діаметром від 10 міліметрів: зламати такі вже значно складніше.

Є й інші варіанти, подібні до сплавів з титаном, які за міцністю дуже сильно випереджають загартовану сталь, але це вже дуже дорогі замки. Коштують вони від 2-2,5 тисячі гривень, а така ціна це вже привід задуматися: а чи потрібен навісний замок за таку ціну чи краще встановити врізний?

Матеріал механізму найчастіше роблять із цинку або латуні. Другий варіант кращий і значно надійніший ще й у плані експлуатації. Замки з цинковим механізмом живуть набагато менше, згодом вони ламаються або починають заїдати.

Зазначимо, що виробники здебільшого намагаються правильно поєднувати використовувані матеріали залежно від цінової категорії. Тобто ви не купите дорогий замок зі сталевим корпусом, дужкою із загартованої сталі, але з цинковим механізмом. У дешевих моделях вже можуть бути варіанти, але дужку все одно найчастіше роблять із загартованої сталі, так як це не дуже збільшує вартість, але значно підвищує надійність. І вкотре нагадаємо, що для серйозних цілей купувати замки за 200-300 гривень немає сенсу, за такі гроші ви просто не купите надійність, це факт.

Додаткові фактори

Вище ми поговорили про найважливіші характеристики навісних замків, але є й інші фактори, які іноді потрібно враховувати. Не всі вони впливають на надійність (що звичайно для всіх є головним), але можуть бути дуже потрібні.

Крапок замикання (або фіксаторів) може бути дві або одна. Це засувки, які фіксують дужку у корпусі замку. У дорогих замках їх зазвичай дві. Але на практиці це не надто позначається на надійності, якщо замок можна збити кувалдою, то не має значення, скільки в нього точок замикання.

Наявність автоматичного замикання це вже винятково зручність. Сьогодні більшість замків роблять саме з таким механізмом: ви втискаєте дужку, вона фіксується. Заощаджує час.

Захист від вологи, що потрібно лише навісним замкам із чавуну чи сталі. Це замки, корпус яких захований під пластиком, на свердловині є заглушка, а дужка має обплетення з гуми. Їх називають «всепогодними», але це скоріше маркетинговий хід. В умовах високої вологості і наших морозів це все впливає не надто сильно, але все ж таки якщо замок буде використовуватися на вулиці, краще мати хоча б такий захист, ніж ніякий.

Не варто забувати і про вуха, вони повинні підходити під замок і бути дуже надійно закріплені. Деякі покупці ретельно вибирають навісний замок, купують дорогу модель, але при цьому забувають про надійні вуха, які можуть бути слабкою ланкою.

 

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: