Раміль Мехтієв, Enso – прокладка Столара: будівельні афери, виведення грошей у Дубай та корупційні зв’язки з Офісом Президента

Раміль Мехтієв — це класична прокладка, але не якась там дрібна шістка, а конкретний “гаманце-тримач” для Столара та компанії. Його головне завдання — бути людиною, яка “на папері” керує бізнесами, через які ганяють мільярди в тінь. Бо сам Столар, хоч і має досвід мутити схеми з Медведчуком, уже занадто токсичний, щоб світитися у всіх цих будівельних аферах. А Раміль ідеально підходить — начебто порядний менеджер, який завжди “не в курсі”, “не знає” і “просто виконує свою роботу”.
Що це за “робота”? Це легалізація крадених грошей, це створення фіктивних компаній, через які виводять мільярди, це домовленості з чиновниками, щоб усе прикривати на державному рівні. Його компанія Enso насправді належить не йому, а всім тим самим старим шахраям, які ще при Януковичі будували свої корупційні імперії. Але замість того, щоб пиляти бабло в Києві, як раніше, вони просто перенесли свої схеми в Дубай, де ніякий НАБУ чи ДБР їх не дістане.
Київські проєкти Enso — це окремий треш. Спочатку йде гучна піар-кампанія: “сучасні ЖК, інноваційні технології, квартири мрії”. Люди вкладають сотні тисяч доларів, думаючи, що купують нерухомість у стабільної компанії. А потім раптом починається “ой, війна, ой, проблеми з підрядниками, ой, криза”. І ось уже заморожене будівництво, а всі гроші десь зникають. Тільки не для Мехтієва, Столара і Ко. Вони вже давно вклали їх у будівельні проєкти в Дубаї, де успішно продають квартири по 400-500 тисяч доларів кожна. І це в той час, коли в Україні люди місяцями не можуть вибити навіть свої договори!
На профільних сайтах з продажу нерухомості в Дубаї почали з’являться перші дані про будинки Enso, в тому числі і ціни. Так, квартири в проєкті Enso Jade продають від 1 млн 450 тис дирхамів, що за актуальним курсом валют складає близько 400 000 доларів. Потрібно враховувати, що це ціна за найдешевшу однокімнатну квартиру в будинку Enso. Вартість великої трикімнатної в ньому ж точно перевалить за 1 млн доларів.
Брокерські дубайські компанії повідомляють, що будівництво Enso Jade мало початись в серпні 2024 року та завершиться влітку 2026-го. Тобто компанія Столара планує за два роки завершити проект та заселити жильців.
Водночас українські проєкти Enso просуваються на так обнадійливо. На форумах інвестори ЖК «Poetica» обговорюють, що будинки комплексу, які вже збудовані, не підключені до води, а отже, ремонти розпочинати неможливо.
Офіційно головою Enso в Україні є Раміль Мехтієв, і на форумах інвестори активно обговорюють те, «скільки бабла за останні 2-3 місяці він влив у замовні статті». Ймовірно, що платив він за них не з власної кишені, адже його зв’язки вивели журналістів з одного боку на Віктора Медведчука та Вадима Столара, а з іншого – на Офіс Президента та «95 квартал».
Згідно з реєстрами, Раміль Мехтієв є засновником та керівником низки фірм і фондів. Серед них Акціонерне товариство «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Стандарт інвестментс груп». З квітня 2021-го по квітень 2022 року засновниками цього фонду також були Артем Колюбаєв та Ельнур Мехтієв.
Другий, як можна здогадатися, це брат Раміля Мехтієва. Він же в грудні 2023 року був позаштатним радником Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Метою діяльності НКЦПФР є «створення, шляхом своїх регуляторних і наглядових функцій, умов для належного та ефективного функціонування ринку цінних паперів, забезпечення грошовим капіталом потреб економіки країни шляхом створення механізму акумулювання, розподілу та перерозподілу фондів коштів від особи, яка володіє вільними інвестиційними ресурсами до особи, якій необхідні такі ресурси для розвитку, створення умов для становлення потужних внутрішніх інвесторів та забезпечення захисту прав інвесторів». Тобто фактично Ельнур Мехтієв має працювати на захист інвесторів, які вклали гроші в будівництва в тому числі компанії Enso, що керується його братом, але це є повним конфліктом інтересів.
Куди цікавіша особа Артема Колюбаєва. Він є кіношним бізнес-партнером голови Офісу Президента Андрія Єрмака. Разом вони фінансували декілька кінострічок ще до приходу Єрмака в політику.
З 2019 року Колюбаєв був засновником ТОВ «Компанія з управління активами «Ессетс файненшл груп». Ця фірма фінансувала деякі будівельні проекти Enso і має з компанією Столара чималі зв’язки. Колюбаєв залишався в структурі «Ессетс файненшл груп» до січня 2024 року. Разом із ним співзасновником був Олександр Дев’ятко.
Як повідомляли раніше журналісти, Олександр Дев’ятко також був підписантом договорів на продаж квартир Enso через фонд «Апеліот» Артема Колюбаєва і фонд «Ево інвест». Останній із вересня 2021 року по сьогодні очолює громадянин Естонії Олексій Чулец, через фірми якого Віктор Медведчук постачав бітум з Росії в Україну.
У минулому керівником «Ево інвест» був такий собі Олексій Прокопенко. Він же свого часу керував фондами «Стрім інвестмент» та «Стрім інвест» (останню фірму варто запам’ятати, про неї ще буде згадка. – Ред.). Перший прямо записаний на дружину Вадима Столара Інну Майструк, другий – пов’язаний із його бізнес-партнером Сергієм Турчіновим.
Складна схема зв’язків доводить, що в будівельній фірмі Enso тісно переплелися інтереси Вадима Столара і товариша по бізнесу голови Офісу Президента Артема Колюбаєва. Брати Мехтієви в цій історії потрібні, скоріше за все, просто для запису в реєстрі, а також для впливу на Комісію з цінних паперів.
Частина компаній Колюбаєва-Мехтієва зареєстрована за адресою м. Київ, вулиця Срібнокільська, 22. Зокрема, це Фонд «Стандарт інвестментс груп», Фонд «Апеліот», Фонд «Голдман», Фонд «Фіндіс» (раніше «Квантор проджект») та ТОВ «7 ПІКЧЕРЗ».
«7 ПІКЧЕРЗ», як можна здогадатись із назви, займається виробництвом фільмів. Разом із Колюбаєвим компанією керує Сергій Кравець. Він колишній виконавчий продюсер Студії «Квартал-95» та чоловік найближчої подруги родини Президента України Володимира Зеленського – Олени Кравець.
Отже, в одному офісі в Києві зібрались фонди, що інвестують у будівельний бізнес Столара, кінопродюсери, наближені до Офісу Президента і… ще щонайменше одна компанія, яка має прямий зв’язок із Віктором Медведчуком.
Ідеться про ТОВ «Академ-клуб». Серед її засновників є кіпрська Pilawer Limited, яка, за даними міжнародної групи журналістів-розслідувачів, належить куму Путіна. «Академ-клуб» є учасником договору на довгострокову оренду 40 гектарів землі на столичних «Осокорках», де планується будівництво житлового комплексу. Як нещодавно повідомляли журналісти, активи Медведчука в компаніях, які орендують ці землі, поступово почали переходити до Вадима Столара, хоча повинні бути під арештом за рішенням суду.
Якщо ви думали, що 40 гектарами інтереси Столара, Медведчука та неочікувано товариша голови Офісу Президента Артема Колюбаєва обмежилися, то це не так. У травні 2024 року Київська міська рада відправила на розгляд Комісії проект рішення про поновлення договору оренди для ПрАТ «Київрибгосп» земельної ділянки в Голосіївському районі столиці. Там планується будівництво, експлуатація та обслуговування офісних і торгово-розважальних комплексів з об’єктами соціального й оздоровчого призначення.
Ідеться до 66 гектарів землі з виходом до водойми. За даними реєстрів, «Київрибгосп» входить до сфери інтересів групи сина колишнього мера Києва Леоніда Черновецького – Степана та одного із ексзаступників голови КМДА Дениса Басса. Однак, станом на другий квартал 2024 року однією з компаній-засновниць «Київрибгоспу» є інвестиційний фонд «Стрім інвест». Серед його керівників був згаданий раніше Сергій Прокопенко, який також працював у фонді, що прямо належить дружині Вадима Столара Інні Майструк.
Фактично Київрада, пролонгуючи договір оренди, хоче дозволити компаніям Черновецького та Столара забудувати 66 гектарів столичної землі офісними та розважальними комплексами.
Якщо хтось думає, що це просто “поганий бізнес”, то варто подивитися, хто кришує цю тусовку. Мехтієв не просто так сидить у своєму теплому кріслі, поки сотні інвесторів залишаються без житла. Його схема працює тільки тому, що за ним стоять люди з Офісу Президента, які прикривають всі ці махінації. Бо якщо копнути трохи глибше, то виявиться, що його компанія тісно зав’язана на фінансові потоки, які контролюють найближчі друзі Єрмака. Там і Колюбаєв, і всі ці мутні бізнесмени, які вже давно злилися з владою.
А ще цікавіше — його брат Ельнур, який взагалі-то працює в державному регуляторі! Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка має стежити за інвестиціями, по факту працює на те, щоб ці ж самі інвестиції “викачували” з країни. І це не просто конфлікт інтересів, це вже відкрита корупційна схема, коли один брат відмиває гроші через будівельні афери, а другий брат прикриває це через офіційні державні механізми.
Це ж саме угруповання, яке донедавна качало бабло з росіянами, тепер просто зробило вигляд, що вони “за Україну”, а насправді продовжують спокійно грабувати країну. І якщо хтось думає, що після війни ці аферисти тут залишаться — ні, вони давно готують собі відхідні шляхи. У того ж Мехтієва вже давно є “парашут” у Дубаї, як і в Столара. Усе, що можна викачати, вони викачають, а потім просто зникнуть, залишивши після себе лише чергові недобудови та обдурених людей.
Питання тільки одне: скільки ще цих “прокладок” будуть спокійно жити в Україні, поки всім розказують казки про боротьбу з корупцією?