Оподаткування резидентів Дія Сіті: чого очікувати ІТ-сектору від законопроєкту №5376

Оподаткування резидентів Дія Сіті: чого очікувати ІТ-сектору від законопроєкту №5376

Законопроєкт №5376 обов’язково необхідно розглядати нерозривно із проєктом Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки»

Так, резиденти Дія Сіті можуть обрати особливу систему оподаткування.

Оподатковуватимуться виключно виплати дивідендів, повернення сум фінансової допомоги, виплата процентів, повернення внесків до статутного капіталу, надання фінансової допомоги, погашення кредитів/позик тощо. Передбачається застосування класичних правил щодо оподаткування операцій із виведення капіталу, дохід від господарської діяльності цікавить більшої мірою у момент, коли подаватиметься заявка на отримання статусу резидента Дія Сіті.

Важливе обмеження, яке чекатиме 6 Дія Сіті (платників податків) – придбання товарів/послуг у платників ЄП. До 2024 року буде встановлено пільговий період, протягом якого буде можливим укладання звичних для нас договорів підряду (за умови дотримання ліміту: сума платежів за такими договорами не може перевищувати 50% від суми витрат від будь-якої діяльності відповідно до показників Звіту про фінансові результати). Після завершення пільгового періоду розмір ліміту буде ще зменшено і він становитиме 20%. Відтак застосування зовнішніх договорів, окрім гіг-контрактів та трудових договорів, буде обтяжливим для резидентів Дія Сіті.

Отож фахівців, які співпрацюватимуть із резидентами Дія Сіті, також чекатимуть зміни.

ЄСВ. Так, відповідно до проєкту №5376, єдиний соціальний внесок (ЄСВ) нараховуватиметься на суму заробітної плати у розмірі мінімального страхового внеску (власне, безвідносно до рівня заробітної плати).

Щодо ЄСВ, який нараховується на винагороду гіг-спеціалістам, він має бути не меншим та не більшим від відповідно мінімальних та максимальних розмірів, встановлених законодавством України. Так, проєктом Закону вносяться доповнення до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (додається пп. б) п. 14-1  до ст. 8, який передбачає сплату ЄСВ у розмірі 22% від «встановленого розміру» (від «визначеного розміру бази нарахування, встановлених Законом з урахуванням положень гіг-контракту»). Не зовсім зрозуміло, чи можна у контракті встановити якусь окрему суму від розміру встановленої винагороди, яка використовуватиметься виключно для цілей нарахування ЄСВ. Тут, швидше за все, варто звернутись до проєкту Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки»: так, ч.3 ст.21 передбачає, що розмір єдиного внеску може відрізнятися (у бік збільшення) від розміру, який встановлюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», але не може перевищувати максимальний розмір ЄСВ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  На что обратить внимание при выборе SEO агентства в Одессе?

Цікаво, який рівень заробітної платні братиметься для розрахунку страхових виплат у разі втрати працездатності, у тому числі пенсійних виплат? Адже для чинної системи соціального забезпечення має першочергове значення саме розмір фактично сплаченого ЄСВ.

Також майбутнім резидентам Дія Сіті варто звернути увагу на те, що положення законодавства в частині отримання статусу платника податків на особливих умовах подібна до процедури переходу на інші системи оподаткування – по суті, неможливо буде отримати статус платника податків прямо з моменту включення суб’єкта господарювання до реєстру резидентів Дія Сіті. Так, у разі подання заяви про обрання (перехід) на оподаткування як платника податку-резидента Дія Сіті протягом 10 днів із дня включення до реєстру, взяття на облік відбудеться лише з першого числа місяця кварталу, що слідує за тим, у якому відбулось отримання статусу резидента Дія Сіті. Варто пам’ятати про таку особливість та заздалегідь планувати відповідні кроки.

Додатковим обтяженням для резидентів Дія Сіті будуть обов’язки податкового агента не лише щодо працівників, а і щодо гіг-спеціалістів та щодо виплат авторської винагороди (до якої, до речі, буде застосовуватись ставка не у 20%, а 5%).

Звичайно, для платників податків будуть змінені правила співпраці з постачальниками робіт та послуг, уважно будуть перевірятися умови співпраці з резидентами, до яких застосовується спрощена система оподаткування, та нерезидентами, адже багато операцій можуть підпадати під ознаки виведення капіталу.

Загалом проєкт Закону №5376 нерозривно пов’язаний із проєктом №4303, закріплює особливості оподаткування для резидентів Дія Сіті. Більше обмежень щодо суб’єктів господарювання покладає саме останній документ (кваліфікаційні вимоги до резидентів Дія Сіті, визначення кваліфікованого доходу, вимоги щодо погодження гіг-контрактів, до яких застосовуватимуться спеціальний режим оподаткування).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Как найти правильный кран

Проєкт Закону №5376 є необхідним для захисту роботи існуючого механізму функціонування ІТ-сектору і позитивно сприятиме закріпленню цієї індустрії в Україні.

Водночас варто очікувати зміни до законодавства щодо визначення відмінностей між трудовими відносинами та залучення незалежних фахівців, застосування штрафних санкцій до суб’єктів господарювання-нерезидентів Дія Сіті, які спробують продовжити співпрацювати з підрядниками у значних масштабах, підмінюючи трудові відносини.

Залишити відповідь

%d блогерам подобається це: