Антитраст: за нас чи проти нас?
Антимонопольне право сьогодні набуває все більшого поширення та популярності. Поступово у бізнесу з’являється розуміння антимонопольного комплаєнсу. Є вже й юристи, відповідальні саме за питання антимонопольного права, а подекуди формуються навіть окремі юридичні відділи, робота яких спрямована саме на дотримання вимог антимонопольного законодавства. З боку консалтингу є як окремі бутікові компанії, що займаються виключно антимонопольними питаннями, так і окремі практики в межах широкопрофільних юридичних компаній/окремі юристи в межах інших практик/зовнішні радники, які працюють над запитами клієнтів.
Відповідно, розширилась і сама практика антимонопольного права, яка наразі включає не лише послуги з отримання дозволів на концентрацію/узгоджені дії, але й займається здійсненням юридичного аудиту з фокусом на дотриманні законодавства про захист економічної конкуренції. Сюди входять також перевірка правильності формування груп компаній, аналіз рекламних матеріалів, договорів, внутрішніх політик та інших документів компаній на предмет дотримання саме антимонопольного законодавства. Крім того, юристи, котрі працюють у сфері антимонопольного законодавства, можуть займатись оскарженням закупівель, надавати клієнту первинну оцінку з питань державної допомоги, її допустимості, а також представляють інтереси клієнтів у рамках розслідування порушень законодавства про захист економічної конкуренції та, звісно, працюють над оскарженням рішень АМКУ.
Антимонопольна практика наразі знаходиться в режимі очікування масштабної реформи законодавства про захист економічної конкуренції, яка передбачувано зачіпатиме усі сфери від розширення повноважень АМКУ до концентрацій, а також передбачатиме появу нових (угоди про врегулювання) та удосконалення старих (концепція звільнення від відповідальності) інструментів/інститутів.
Як і будь- яка інша сфера, антимонопольна практика має свої особливості та проблеми. Вагома особливість цієї практики — її комплексність та тісний зв’язок з господарською діяльністю, економікою. Практично будь- яке питання потребує занурення в індустрію, розуміння, як працює та чи інша галузь, хто основні гравці на ринку, які обсяги ринку тощо. Що стосується проблематики, то це, в першу чергу, недосконалість чинного законодавства, питання повноважень/дискреції АМКУ (наприклад, у визначенні розмірів штрафів), неповне розуміння бізнесом ролі АМКУ та сфери його діяльності.
У своїй практиці ми часто зустрічаємось з тим, що бізнес дізнається про антимонопольне право вже тоді, коли отримує запити/листи/вимоги від АМКУ. Саме тому ми бачимо необхідність своєрідної популяризації практики антимонопольного права та підвищення рівня поінформованості бізнесу щодо чинних норм конкуренційного законодавства поруч із його вдосконаленням. Зрештою, від встановлення зрозумілих та прозорих правил гри виграють усі залучені сторони.
Теги: АМКУ, юристи, практика, юридичний ринок, антитраст, антимонопольне законодавство, Юридична газета, антимонопольне право, захист економічної конкуренції, комплаєнс, Анна Грищенко