Як фальсифікуються результати соцдосліджень і до чого тут Єрмак

Як фальсифікуються результати соцдосліджень і до чого тут Єрмак

Отже, сьогодні група «Рейтинг» опублікувала результати чергового опитування, які, м’яко кажучи, трохи здивували українців. І не дарма.

Насправді є чимало способів викривити цифри опитувань. Назву деякі з них:

  1. Є таке поняття як статистична похибка. Вона переважно може становити 1-3%. Тобто, цією цифрою можна спокійно маніпулювати – «вправо» чи «вліво».
  2. Провести опитування серед перевірених респондентів. Тобто, не паритися з реальною польовою роботою, а просто подзвонити за вже існуючими контактами. Ясно, що результати опитування будуть не дуже відрізнятися від того, що було, умовно кажучи, місяці зо два тому. Зверніть увагу – «Рейтинг» проводив телефонне опитування.
  3. В опитувальнику вказуються певні прізвища, а також ставиться пункт «Інший політик». Або пункт «Проти всіх». Чи «Не пішов би на вибори». Чи «Не визначився». Або й всі ці пункти разом. Або жоден з них, а лише конкретні прізвища. Якщо людина не бачить близького для себе політика, вона обирає категорію «інше», або «проти всіх» або ще щось. Якщо нема такої категорії – може обрати із запропонованих. Повірте, десь в глибинці мало хто запитає, чому в списку нема умовно близького людині мера його містечка, людина просто обере когось з відомих їй прізвищ.
  4. Респонденту пропонують політиків з різних ідеологічних ніш. Якщо, умовно, треба збільшити рейтинг політика з проросійською позицією, то ставиться мінімум прізвищ відомих політиків з цієї ніші. Тоді як у головного опонента, проти якого націлене опитування, виставляють всіх, навіть маловідомих чи нерейтингових політиків з його ніші. Таким чином «дробиться» рейтинг проукраїнського політика.
  5. Саме просте – цифри просто малюються, хоча при цьому загальні настрої враховуються, щоб не виглядало «палєвно» (наприклад, коли у політика рейтинг 40% ніхто особливо не задасться питанням, чи домальовані були 3 чи 5%). А далі за гроші можна домовитися з одним з більш-менш відомих видань, яке цитують дрібніші ЗМІ, і – вуаля, замовник отримує потрібний йому, опублікований у медіа результат псевдоопитування.

Не знаю, чи малював «Рейтинг» цифри свого опитування, хоча я впевнений, що малював.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Гліб Лірник. Мажор-"уклоніст" погрожує військовим

Чому я так вважаю?

Перше: «Рейтинг», і це, до речі, в умовах карантину, підозріло часто проводить опитування. Значить, під такі опитування є кошти. Найчастіше кошти можуть взятися  від зацікавленої сторони. Бо окрім політиків ніхто б не фінансував опитування раз на два місяці (ГО чи міжнародні структури не фінансують настільки часті опитування ще й від однієї агенції).

Друге: В опитуванні фігурує купа політиків, рейтинг яких нижчий за статистичну похибку. Нахіба було ставити Гриценка і Садового??? Натомість з проросійських політиків були лише Бойко і Шарій, якого, до речі, багато хто хибно не вважає проросійським. Якби набір проросійських або умовно проросійських політиків був би більшим (додати Тігіпка, наприклад, або Кернеса)  – і рейтинг Зе був би меншим.

Для чого це опитування запустили зараз – очевидно: на носі – рік президентства Зеленського, а в країні економічний занепад, розчарування й наростання протестного руху. Тож мета опитування – продемонструвати електорату, що не варто вимагати дострокових виборів, що підтримка президента велика, й що альтернативи загалом немає.

Але це все – ілюзія, маніпуляція й обман.

І ще одне: за даними «Рейтингу», Леонід Кучма буцімто вважається українцями найкращим президентом за період 1991-2020 рр. (на другому місці Зе). Для створено цю ілюзію «народної любові» до Кучми? А все дуже просто! Легітимізувати дії Кучми в Мінську, які, врешті решт, відповідають інтересам глави Офісу Президента Андрія Єрмака і його кураторів з Кремля.

Нічого, за ці всі маніпуляції владі доведеться відповідати. 24 травня о 14:00 на Майдані Незалежності й площах інших міст України ми розпочнемо контр-наступ проти реваншу і капітуляції.

https://www.facebook.com/events/2635904263329109/

Сергій Пархоменко

Залишити відповідь

%d блогерам подобається це: