Влада і безсилля: Що не так із санкціями проти 10 топ-контрабандистів

Влада і безсилля: Що не так із санкціями проти 10 топ-контрабандистів

2 квітня президент України Володимир Зеленський підписав указ №140/2021, яким ввів у силу рішення РНБО, що передбачає введення санкцій проти осіб, названих контрабандистами. В ТОП-10 королів української контрабанди, за версією РНБО, увійшли:

 1. Вадим Альперін,
 2. Олександр Чудаков,
 3. Віктор Шерман,
 4. Олександр Кравченко,
 5. Володимир Дідух,
 6. Іван Бокало,
 7. Валерій Пересоляк,
 8. Юрій Кушнір,
 9. Орест Фірманюк
 10.  Олександр Ерімінчук.

Також санкції введені проти десятків пов’язаних з ними компаній. За словами Зеленського, це перша десятка, але точно не остання. І то, з одного боку добре, адже багато хто з експертів встиг зазначити, що нинішній список – і не повний, і не точний. Хоча треба розуміти, що, звичайно, у кожного, хто цікавиться цим питанням, свій список “головних українських контрабандистів”.

Так, для недавно вигнаного з партії “Слуга народу” нардепа Олександра Дубінського – це колишні однопартійці. Він перерахував їх на своїй сторінці в Facebook, давши кожному коротку характеристику:

 • Сергій “Дипломат” Бадяк — куратор Львівської області на президентських і парламентських виборах.
 • Віталій Булюк — куратор Херсонської області на президентських і парламентських виборах.
 • Сергій Трегубенко — куратор Миколаївської області на президентських і парламентських виборах.
 • Вадим Слюсарев (група Павлюк-Слюсарев-Трегубенко) — куратор Харківської області на президентських і парламентських виборах.
 • Ілля Павлюк — куратор Чернівецької області на президентських і парламентських виборах.

Попереднім, хто публічно озвучував списки головних українських контрабандистів, був, якщо ми не помиляємося, тодішній голова Митної служби України Максим Нефьодов. В серпні 2019-го, у програмі  “Он воно як”, відповідаючи на питання про контрабандистів, він сказав: “Ну, я думаю, що з преси, принаймні, мені ця інформація широко відома. Пан Альперін, наприклад. Пан Амінев ( експрацівник Одеської митниці. — ред). Пан Шерман… Бачиш, я ще недосвідчений митник. Пан Фірманюк”.

Також він додав, що чув багато прізвищ на Західній Україні, але всіх не пам’ятає. Тому у нього є папірець, де він всіх записує. “Чесно-чесно. Ну я ж повинен дізнаватися. Це люди, яких, принаймні, преса пов’язує з митними порушеннями. Я не міліціонер, я не хочу кидатися звинуваченнями, я все-таки державний службовець, я повинен про це відповідати, але в пресі я чув про цих людей недобре”, — резюмував Нефьодов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Что дает публикация Scopus?

Відсилання до “публікацій у пресі” в словах Нефьодова виглядає дивно, як і версія про те, що Володимир Зеленський тільки зараз і тільки від СБУ дізнався прізвища топ-контрабандистів і суми збитку від їх діяльності.

Читайте також: Зеленський пообіцяв цінний подарунок тому, хто допоможе знайти “хрещеного батька контрабанди”

Ще в серпні 2018-го німецька газета Süddeutsche Zeitung у статті, присвяченій контрабанді в Україні, констатувала, що тільки через корупцію на митниці наша країна щорічно втрачає близько $5 млрд. Газета, зокрема, розповіла про звіт на 160 сторінках, який представили 10 інспекторів, відправлених в травні 2018-го Державною фіскальною службою (ДФС) на митницю в Одесу. Копія цього звіту потрапила в руки журналістів Süddeutsche Zeitung і, за їхніми словами, там є доведені фальсифікації митних декларацій, в тому числі при імпорті автомобілів, бананів, кондиціонерів, шкільного приладдя тощо. Виявилося, що шахраюють навіть з дозвільними документами ЄС.

Süddeutsche Zeitung оцінила щорічні втрати бюджету України від митних зловживань в приблизно 40% від офіційних митних надходжень.

Про низку конкретних митників, які вже потрапили під пильну увагу спецслужб, розповіло видання Insider Media. Йшлося про начальника митного поста “Устилуг”, керівника Подільської митниці та заступника начальника Буковинської митниці. Кількох людей, в тому числі керівника Закарпатської митниці Михайла Товта, згадало також регіональне видання Uzhgorod.in. 2 квітня Державна митна служба повідомила, що від службових обов’язків відсторонені понад 100 митників, з яких 17 — керівники митниць і митних постів. “Чистка” торкнулася Одеської, Закарпатської, Київської, Волинської, Галицької і Буковинської митниць.

Що зміниться в контрабанді і на митниці: думки експертів

Але цього явно недостатньо. На думку директора Інституту соціально-економічної трансформації Іллі Несходовського, по корупції було завдано удар. Як далі розвиватимуться події, покажуть три найближчі місяці, коли ми зрозуміємо, хто прийшов на заміну цим людям і які кроки будуть зроблені.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Довідка про несудимість — гарантія надійності та довіри

“Подивимося, які будуть зміни на митниці. Тому що однією тільки заміною людей реформу на митниці не зробити. Але разом з тим заміна людей є важливим елементом для того, щоб реформи почали просуватися”, – зазначає він. При цьому, наш співрозмовник висловив настороженість з приводу переліку осіб, за якими там було вказано звільнення або відсторонення від роботи.

“Не секрет, що наша митниця досить сильно корумпована. Але протягом останніх п’яти років звільнення через боротьбу з корупцією часто виявлялося просто перерозподілом фінансових потоків, коли одні люди одного представника, який керував якимись фінансовими корупційними потоками, переходили в інші руки того, хто мав доступ до керівництва та, відповідно, таким чином отримував можливість поставити своїх людей”, – каже Несходовський.

На думку експерта, найбільшої уваги потребують Одеська митниця і в цілому західні кордони. Однак що стосується митного оформлення товарів, то треба розуміти, що їх розмитнення може відбуватися на будь-якій митниці після перетину кордону. Тут, на думку Несходовського, необхідно сконцентрувати увагу на Київській та Житомирській областях.

На думку експерта Українського інституту майбутнього Ігоря Тишкевича, зазначеним десятьом топ-контрабандистам швидше за все, доведеться переформатувати бізнес.

“Якщо ж ми говоримо про контрабандистів в розумінні статті Кримінального кодексу України “Контрабанда”, — там досить вузький перелік товарів, — то до них це відношення не має. Якщо ми говоримо про порушників правил митного оформлення – це те, що ми в широкому сенсі розуміємо під словом “контрабанда” –  то на цих десяти особах і афілійованих з ними фірмах не замикається весь процес ввезення/вивезення товарів без сплати мита. Тому за певними групами товарів просідання короткочасне [контрабанди] буде, а далі все відновиться. Тому що проблема більш системна, ніж діяльність окремих людей”, – вважає він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Влажные корма для собак - виды, выбор

Як розповів експерт, все непросто, наприклад, зі статтями Митного кодексу “Покарання за порушення при митному оформленні”. Є кілька груп статей, за якими, якщо підняти статистику, по-перше, мало судових рішень, а по-друге, кількість успішних апеляцій перевищує число винесених рішень на користь держави. Виходить, люди, яких звинувачували в порушенні правил митного очищення товару, не тільки не несуть покарання, але ще і відіграють несприятливі для них рішення судів, які були винесені раніше.

“І якщо ми говоримо якраз про фіксацію і покарання, то це цілий ланцюжок. На початковому етапі стоїть фіксація, на другому — правильне документування, на третьому — наслідок, на четвертому етапі — суд, — пояснює Тишкевич. — І якщо у нас не працювали ці чотири етапи, то я насилу можу зрозуміти, яким чином просто рішенням РНБО ми можемо або поліпшити якість слідства, або поліпшити якість документування, або поліпшити, скажімо так, статистику розгляду справ судами”.

Залишається відчуття, що щось тут не так і ефективної боротьби з контрабандою ми знову не побачимо. А побачимо черговий переділ ринку за принципом “грабуй награбоване”. Замість дискредитованих митників на посадах з’являться і сядуть на потоки нові. Не виключено також, що і зазначені в переліку РНБО 10 осіб невдовзі поновлять всі свої втрачені позиції.

Читайте також: Мережа “Спортмастер” досі працює попри санкції РНБО

За матеріалом “Ділової столиці”

Залишити відповідь

%d блогерам подобається це: