Українська “чорна ікра”. Чи дійсно гречка може подорожчати до 80 грн за кілограм

Українська “чорна ікра”. Чи дійсно гречка може подорожчати до 80 грн за кілограм

Ціни на таку улюблену українцями гречку традиційно коливаються. Але щоразу, коли вона злітає в ціні, цей факт беруть на озброєння політики

Гречка в Україні може подорожчати до 80 грн за кілограм, скакнувши в ціні практично вдвічі з нинішніх 32–50 грн, застеріг українців виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

Серед причин такого подорожчання він називає катастрофічний дефіцит власного виробництва — за останніх чотири роки площі посівів під цією культурою скоротилися втричі — до 60 тис. га, тоді як мінімально необхідні для України 150 тис. га.

Друга причина — необмежений імпорт гречки з Казахстану, з яким в України діє режим вільної торгівлі, тобто продукція ввозиться звідти безмитно. Але при цьому, як зазначає Громовий, насправді в Україну транзитом через цю країну завозиться російська гречка. Імпорт гречки — це проблема, яка давно турбує українських виробників.

Ціни — вгору, ціни — вниз

Гречка за останні роки демонструвала нестабільність в цінах, які то плавно знижувалися, то також плавно росли. Наприклад, ще чотири роки тому, в січні 2017 р., вартість кілограма цієї крупи була не набагато нижчою, ніж зараз, — 32,48 грн.

Однак потім ціни почали падати, і до вересня 2017 р. вони знизилися до 27,36 грн, а до грудня — і зовсім до 22,54 грн. Наступного, 2018 р., падіння продовжилося: у січні кілограм гречаної крупи коштував 21,53 грн, у вересні — 17,41 грн, у грудні — 16,33 грн. Фактично за два роки гречка подешевшала вдвічі.

Але ось у 2019 р. розпочався відскік: у січні ціни на гречку стартували з 16,34 грн за кг, до вересня досягли рівня 20,79 грн за кг, а до грудня — 27,77 грн. Минулого року крупа тільки дорожчала: з 28,36 грн за кг у січні, до 36,86 грн — у вересні і до 37,43 грн за кг — у грудні 2020 р.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Как выбрать чехол для iPhone 14

Гречка зростає в ціні і в поточному році: за підсумками січня кілограм гречаної крупи коштував 37,43 грн, а за підсумками березня — вже 40,01 грн.

Національний виробник у печалі

Посівні площі під гречкою в Україні дійсно, як про це говорять представники галузі, весь час скорочуються. Ще в 2000 р. гречку сіяли на 570 тис. га, а вже до 2017 р. площі зменшилися до 184 тис. га і продовжили скорочуватися: у 2018 р. — до 108 тис. га, минулого року — до 78 тис. га. Зараз аграрії планують засіяти приблизно стільки ж.

Падає, відповідно, і врожай: у 2017 р. було зібрано 180 тис. т гречки, минулого року — лише 97 тис. т.

Однак зниження виробництва крупи в Україні за останні чотири роки майже вдвічі частково покривається зростаючим імпортом. Наприклад, у 2017 р. в країну ввезли майже 16 тис. т гречки, в 2019 р. — 14,4 тис. т, а минулого року імпорт зріс до 32,2 тис. т. Як зазначалося вище, саме в витісненні імпортним продуктом з Казахстану (читай — з Росії) своєї, української гречки національні виробники частково пояснюють усі свої негаразди. І останні кілька років стабільно закликають громадськість і владу перекрити цей потік. Не виключено, що і нинішня обіцянка гречки по 80 грн — це певною мірою політична заява, спроба звернути увагу влади на українського виробника і захистити його.

Однак якщо зіставити цифри вітчизняного виробництва та імпорту, то легко побачити: в 2020 р. в порівнянні з 2017 р. власне виробництво скоротилося на 83 тис. т, а ось імпорт виріс тільки на 16 тис. т.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Луганск. Уничтожено ПВО и «Точки-У»: В «ЛНР» заявили о массированном ударе ВСУ (ВИДЕО)

Тому в наявності значне скорочення споживання цього продукту в Україні. Інакше кажучи, українське виробництво страждає насамперед не від засилля імпорту, а від того, що ми почали менше їсти гречану кашу. До слова, зниження споживання гречки на душу населення Мінагрополітики фіксувало ще в 2018 р.

Однак, як запевняє Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки”, навіть незважаючи на нібито складну ситуацію, українські виробники гречки все одно залишаються у виграші — за підсумками минулого року рентабельність її виробництва перевищила як всі основні, так і менш поширені культури, і становила 63%. “Це найвищий показник серед усіх видів сільськогосподарської продукції та майже на порядок вище рівня 2019 року в 6,6%”, — повідомив директор наукового центру Юрій Лупенко.

Чи буде ціна гречки наприкінці цього року на рівні 80 грн за кг — сказати складно. Адже аграрії ще навіть не почали її сіяти і планують приступити до процесу лише 1 травня, коли грунт достатньо прогріється. Що буде з урожаєм гречки в Україні і в Росії і яким буде імпорт цього року — залишається тільки гадати. Тим більше що погода цього року (а це найголовніший фактор, що впливає на врожаї) абсолютно непередбачувана.

У будь-якому разі навіть якщо цей продукт подорожчає незначно, то, як і в минулі періоди, викличе ажіотаж і обурення населення. І це незважаючи на те, що ми почали менше її купувати. Адже гречка в Україні вже давно перетворилася на своєрідний маркер доступності продуктів харчування — коли вони дорожчають, насамперед дивляться на цінники на гречку.

Можна згадати далекий 2003 р., коли уряд Віктора Януковича не на жарт перелякався через подорожчання борошна і круп, у тому числі гречки. У деяких областях навіть довелося адміністративно регулювати ціни. Зокрема, вартість гречки протягом того року злітала втричі (з 2 грн/кг до 6 грн/кг), а восени країну охопив ажіотажний попит на цей продукт, і тільки до грудня ситуацію вдалося приборкати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Бездепозитний бонус казино

Згодом гречка все більше перетворювалася в політичний продукт: коли ціни на неї злітали, політики з опозиції одразу ж брали ці цінники на свої прапори і починали звинувачувати владу в нездатності забезпечити народу харчі за доступними цінами.

“Гречані війни” в політиці в 2011 р. практикувала Юлія Тимошенко — тоді через низький урожай в Україні крупа різко подорожчала, і це дало їй козирі звинуватити уряд Миколи Азарова в некомпетентності. “Регіонали” і тимошенківці довго сперечалися в парламенті, хто і при чиїй каденції мав садити гречку. А в результаті, щоб погасити політичну пожежу, влада тоді кинулася закуповувати крупу в Китаї.

Так тролили Азарова прихильники Тимошенко в 2011 р. / УНІАН

Ну а якщо гречка цього року дійсно виросте в ціні до 80 грн/кг, то Володимиру Зеленському та Денису Шмигалю не уникнути неприємних порівнянь з Януковичем і Азаровим. Як не уникнути Україні і нової хвилі паніки, яка підніметься на страхах і настроях співгромадян…

оглядач відділу “Економіка”

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: