Сучасні системи безпеки: мій дім – моя фортеця

Сучасні системи безпеки: мій дім – моя фортеця

За статистикою МВС, кожен 32-й зареєстрований злочин — квартирна крадіжка. При цьому 80% усіх крадіжок відбувається у той час, коли господарі відсутні — у сезон відпусток та під час тривалих свят. Окрім крадіжок, мають місце і пограбування, спроби нашкодити майну з помсти чи на ґрунті кохання та ревнощів та багато іншого… Як убезпечити себе від потенційно небезпечних ситуацій, а своє майно від псування чи крадіжки? Не лише допомогти у пошуку зловмисників, але часом і запобігти злочину покликані сучасні системи сигналізації. Про них і йтиметься у нашому огляді.

Види охоронних систем для дому

Надійний спосіб забезпечити безпеку житла – встановлення охоронної системи. І якщо в квартирі в основному застосовується лише один її тип — захист від проникнення, — то в приватному будинку система безпеки може містити різні підсистеми: спостереження за підходами та під’їздами до будівлі, охорона периметра, охорона внутрішніх приміщень.

Отже, існує чотири основні види охоронних систем:

  • СОТС — система охорони та тривожної сигналізації. При проникненні приміщення спрацьовують тривожні датчики, і на пульт охоронної служби надходить сигнал. Це найпоширеніший вид охорони квартир та офісів у багатоповерхових спорудах.
  • СКУД — система контролю та управління доступом. З її допомогою можна керувати замками, приводами зовнішніх воріт, здійснювати контроль доступу до приміщень, куди вхід сторонніх небажаний.
  • СОВН — система охоронного відеоспостереження, що здійснюється за допомогою спеціальних камер.
  • СІТУ — система інженерно-технічної укріпленості. До неї відноситься також висота паркану, міцність вікон і воріт, надійність дверних замків, наявність бункера або потаємних укріплених кімнат — все, що може ускладнити зловмисникам доступ до приміщення.

«Розумний дім» — технологія управління всіма охоронними системами за допомогою одного пристрою.

Поговоримо про кожен із видів докладніше.

Система охорони та тривожної сигналізації

За допомогою системи охорони та тривожної сигналізації можна здійснювати цілодобовий контроль за будь-яким об’єктом – квартирою, котеджем, офісом, складом тощо. СОТС є надійним способом захистити об’єкт, що охороняється від проникнення.

СОТС ділиться на два типи:

  • Пасивна система охоронної сигналізації. При несанкціонованому вторгненні на територію, що охороняється, подається світловий і звуковий сигнал тривоги. При цьому ні на пульт охорони, ні на власника тривожний сигнал не надходить. Система розрахована лише на психологічний вплив на злочинців, що не може бути ефективним.
  • Активна СОТС. Об’єкт, що охороняється в цьому випадку обладнаний датчиками, що посилають тривожний сигнал на контрольну панель, а звідти на пульт спеціалізованої охоронної організації. Такий пульт здатний приймати сигнали з кількох об’єктів. Після отримання сигналу охоронна структура в найкоротші терміни прибуває місце передбачуваного проникнення. У системі пультової охорони є і так звана кнопка тривоги, при натисканні на яку сигнал також надходить на пульт управління. Такі кнопки встановлюють у банках, магазинах для захисту від розбійних нападів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Особливості фіброволокна Armotec

Типова СОТС складається з кількох елементів:

  • центральний приймально-контрольний пристрій, що приймає сигнали від датчиків;
  • датчики, або сповіщувачі;
  • пристрої оповіщення — радіо- та GSM-передавачі, світлозвукові пристрої;
  • пульт керування;
  • пристрій контролю стану сповіщувачів та кабельних ліній у СОТС;
  • джерело живлення — блоки та перетворювачі, що забезпечують безперебійну роботу СОТС навіть при відключенні від основної системи електроживлення.

Одним із основних елементів СОТС є датчики. Саме вони відповідають за оперативне реагування системи на вторгнення, тому розповімо про них детальніше.

Інфрачервоні датчики руху реагують на будь-які переміщення в межах об’єкта, що контролюється. Деякі моделі здатні надсилати сигнал на включення камер стеження. Датчик складається із спеціального інфрачервоного передавача та приймача, який реагує на зникнення сигналу в тому випадку, якщо певна оптична вісь перекривається порушником. До речі, якщо в будинку є домашня тварина, то рекомендується встановити спеціальний датчик, інакше охорона приїжджатиме щоразу, як тільки вихованець потрапить у його поле дії.

Ємнісний датчик створює в об’єкті, що охороняється, поле з певною ємністю. При попаданні у поле будь-якого предмета ємність поля змінюється, викликаючи спрацьовування сигналізації.

Приблизно також діють дротовохвильові датчики , що генерують електромагнітне поле між двома зонами. Прилади спрацьовують під час перетину цього поля. На рух реагують також радіопроменеві, радіохвильові та пасивні ІЧ-датчики .

Вібраційні датчики посилають сигнал на пульт керування у разі виникнення вібрації: наприклад, при спробі проломити стіну або розкрити сейф, при розбиванні вікна. На звук розбитого скла, як і на будь-який інший гучний звук, реагує акустичний датчик. Магнітоконтактні датчики спрацьовують при спробі відчинити вікна або двері.

Зазвичай СОТС встановлюється відразу кілька типів охоронних сповіщувачів, щоб забезпечити надійний захист від усіх типів проникнення.

Система контролю та управління доступом

Сучасні автоматизовані СКУД призначені для захисту від несанкціонованого доступу до приміщень або певних зон та для ідентифікації осіб, які мають право доступу. Найбільш відомим обивателю пристроєм такого типу є домофон, що обмежує право доступу в під’їзд багатоквартирного будинку тим, хто не має електронного ключа типу Touch Memory.

СКУД складається з декількох основних елементів: контролера, зчитувача, ідентифікатора та виконавчого устрою. У контролері зберігається вся інформація про конфігурацію, режим роботи системи, права доступу і т.д. Зчитувач отримує інформацію, записану на ідентифікаторі, та передає її в контролер на обробку. Ідентифікатором може бути електронний ключ, карта доступу, а останнім часом з’являються біометричні термінали СКУД, що ідентифікують людину за відбитками пальців або райдужною оболонкою ока.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ключевые правила безопасности во время занятий стретчингом

Після ідентифікації з контролера подається команда виконавчого пристрою – дозволити допуск чи ні. Виконавчі пристрої — замки, турнікети, приводи воріт, шлагбауми, тобто все те, що є фізичною перешкодою для несанкціонованого доступу.

Система охоронного відеоспостереження

Система охоронного відеоспостереження, або СВВ, передбачає спостереження за об’єктом за допомогою відеокамер. Причому спостерігати одночасно можна за кількома пунктами: наприклад, головним та додатковим входом до будинку, брамою, периметром, окремими приміщеннями. Головне завдання СОВ — забезпечення безпеки об’єкта саме шляхом візуального спостереження та отримання наочної інформації про обстановку на об’єкті. Крім актуальної інформації СОВ дає можливість аналізу подій, що вже відбулися, так як вся інформація з камер зазвичай записується і її можна переглянути в будь-який час.

Це цікаво

Предком нинішніх СОВ можна вважати систему «сучасного фотографічного спостереження», що використовується в 1913 році у в’язниці Холлоуей у Лондоні для фотографування політичних ув’язнених з великої відстані та без їхньої згоди.

Сьогодні існує кілька типів відеоспостереження – домашнє, вуличне, приховане. За способом обробки сигналу системи діляться на аналогові, комбіновані та цифрові. Останні — найбільш досконалі та потрібні, оскільки забезпечують високу якість зображення, високу швидкість доступу до архіву, можливість віддаленого перегляду та інтеграцію з іншими охоронними системами.

За способом передачі відеосигналу СОВ можуть бути провідними та бездротовими. Бездротові системи можна встановлювати в важкодоступних місцях, зате провідні більш надійні і дешеві.

Камери СОВ також поділяються на види в залежності від різних технічних характеристик. Дві найбільші категорії — це цифрові та аналогові камери. Цифрові або IP-камери використовують у своїй роботі цифровий сигнал, їх досить просто інтегрувати в мережу, тому цифрове відеоспостереження легко можна масштабувати за необхідності. Роздільна здатність в цифрових камерах значно вища, ніж в аналогових, але іноді у високій роздільній здатності просто немає необхідності, тим більше що вона вимагає ємних систем зберігання даних.

Крім того, камери СОВ можуть бути зовнішніми та внутрішніми — від типу залежить місце їх встановлення. За особливостями конструкції камери можна розділити на корпусні, модульні, купольні, мініатюрні та відеовічка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Інфрачервона плівка для теплої підлоги: переваги та особливості

Система інженерно-технічної укріпленості

Система інженерно-технічної укріпленості (СІТУ) будь-якої будівлі – це захист від несанкціонованого проникнення шляхом посилення його конструктивних елементів. В ідеалі кожна СИТУ повинна мати 5 зон, що охороняються:

  • периметр території;
  • периметр будівлі;
  • приміщення, доступні відвідувачам;
  • приміщення, доступні лише для господарів будинку;
  • приміщення з максимально обмеженим доступом – збройові, сейфові.

Як засоби захисту периметра ділянки використовуються паркани, ворота, пропускні пункти, шлюзи для перевірки та пропуску транспортних засобів. Для захисту будівлі — віконні ґрати та ґрати для посилення стін, тамбури, оснащені засобами безпеки, укріплені двері, замки.

Розумна охоронна система в рамках концепції «Розумний дім»

Лише у середині минулого століття письменники-фантасти у своїх книгах описували чудові будинки, в яких усі системи — від включення світла до охорони — керувалися людиною на відстані. Охоронна система «Розумний дім» — це майбутнє, що стало сьогоденням. Вона дозволяє стежити за станом будинку практично звідусіль — потрібен лише будь-який пристрій із виходом в інтернет: планшет, смартфон чи ноутбук. Контроль у межах системи ведеться цілодобово, а сигнал надходить власнику і пульт охорони відразу ж, щойно відбувається будь-яка позаштатна ситуація. До речі, перевірити, чи увімкнена охоронна сигналізація, теж можна віддалено. За необхідності її дуже легко ввімкнути дистанційно.

Крім охоронної функції, система розумного будинку за допомогою спеціальних датчиків стежить за станом протипожежної, газової та водопровідної систем, фіксує позаштатні ситуації та сповіщає власника, а також – залежно від запрограмованих можливостей охоронної системи загалом – надсилає сигнал на знеструмлення приміщення чи відключення газу.

За ситуацією в будинку можна стежити з телефону або планшета в режимі онлайн за допомогою охоронних відеокамер. Записи з них негайно дублюються в «хмару», тому підробити або видалити їх просто неможливо.

На замітку

Цікава можливість «Розумного дому» — це імітація присутності господаря. Якщо господарі залишають будинок на довгий час, програма створює ефект їхньої присутності, періодично включаючи світло в різних кімнатах, телевізор або радіо .

До речі, за допомогою «розумної» системи безпеки господарі можуть навіть відповідати на дзвінки домофона, відчиняти ворота чи двері, звісно, ​​у разі, якщо гість бажаний.

Концепція інтелектуального захисту постійно розвивається, так що охоронні системи в її рамках ставатимуть все досконалішими та надійнішими. Але вже зараз можна з високим ступенем надійності захистити своє житло та спокійно виїхати у відрядження чи у відпустку.

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: