Сім причин пити розчинну каву, навіть якщо зазвичай ви п’єте зернову

Сім причин пити розчинну каву, навіть якщо зазвичай ви п’єте зернову

Ранок у будні завжди протікає поспіхом, і не в кожного знайдеться час на приготування смачної кави в турці. Саме для таких випадків у будинку зберігається розчинний напій, який не потребує особливої ​​підготовки – залив гарячою водою та можна пити. Проте він має як шанувальники, і противники. Останні вважають, що у суміші повно різних шкідливостей, а хтось упевнений, що це взагалі не кава.

Чи може якісна кава коштувати недорого? Таке співвідношення якості та ціни – справді рідкість. Але є й винятки – кава FORT 1001coffee.com.ua/ps15055-fort приваблює відмінними смаковими та ароматичними характеристиками, при цьому вартість її залишається доступною для споживачів.

У цій статті ми розповімо, чим корисна розчинна кава і спробуємо довести її право на конкуренцію із зерновим.

Основний склад

Його виробляють із добірних кавових зерен, що пройшли суворий контроль якості. Він не містить консервантів, ароматизаторів та стабілізаторів. Перед покупкою необхідно обов’язково вивчити склад.

Виробничий процес супроводжується випаровуванням з розчинної кави ефірних олій, які визначають смак зернового напою. Обидва види кави містять однакові корисні речовини, наприклад, вітаміни групи В, мінерали, антиоксиданти та кофеїн, але у різних пропорціях.

Вміст антиоксидантів

Якісна кава по праву вважається джерелом антиоксидантів, які захищають організм від агресивних вільних радикалів, зберігають молодість та запобігають різноманітним захворюванням. За дослідженнями російських учених виявлено антиоксидантну активність деяких напоїв — розчинна кава займає друге місце після еспресо.

Шість важливих для здоров’я властивостей розчинної кави

Наукою доведено, що у складі розчинної кави містяться антиоксиданти та поживні речовини, завдяки яким вона благотворно впливає на здоров’я:

  • активує діяльність мозку, покращує настрій, уважність;
  • регулює метаболізм та витрату калорій організмом;
  • захищає від нейродегенеративних захворювань, наприклад, від хвороби Альцгеймера та Паркінсона;
  • знижує ризик розвитку діабету 2-го типу;
  • сприятливо впливає здоров’я печінки;
  • відновлює психічне здоров’я.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Бренд Nike: цікаві факти про одну з найвідоміших спортивних марок

У каталозі інтернет-магазину 1001Coffee представлено великий вибір кави “Чорна карта” 1001coffee.com.ua/ps3041-chorna-karta. Кожен гурман знайшов на сторінках сайту свій ідеальний баланс смаку та аромату. В асортименті продукції бренду понад 10 найменувань кави.

Важливо пам’ятати, що це дослідження засновані на вивченнях спостережного характеру. Вчені не стверджують, що напій має лікувальну або профілактичну дію щодо будь-яких захворювань.

  • Рівень кофеїну нижче, ніж у меленому . Розчинна кава ідеально підходить тим, хто вирішив самостійно скоротити споживання кофеїну. Одна чайна ложка розчинної кави містить 30-60 мг кофеїну, тоді як такий же обсяг меленої – 90-140 мг. Також існує розчинна декофеїнізована кава, яка містить не більше 0,03 мг кофеїну на 100 г продукту.
  • Швидке приготування . Розчинний кавовий напій готується набагато швидше, ніж мелений. Для посилення натурального смаку та аромату можна додати дрібку кориці, кардамону чи мускатного горіха. Використовується гаряча, але не кипляча вода приблизно 85 °C. Після закипання можна дати їй охолонути 3-4 хвилини.
  • Вигідна вартість . Виготовляється з дешевих сортів арабіки та робусти, що відбивається на вартості продукту. До того ж витрата такої кави на чашку вдвічі менша, ніж зернової. Наприклад, приготування натуральної кави вимагатиме 7 г меленого зерна, тоді як розчинна готується всього з 2-3 г. У результаті з 250 г пачки меленої кави виходить 36 чашок напою, а з пачки розчинної – близько 80 чашок.
  • Тривалість зберігання . Розчинна кава зберігає свіжість протягом року, але після розкриття упаковки її рекомендується використовувати протягом наступних 2-3 місяців. Зберігають його у скляній ємності у сухому темному місці.
  • Як отримати максимальну користь від напою .
    • Протягом одного дня рекомендується вживати не більше 3-5 чашок кави, з урахуванням кофеїну, що надходить з інших джерел.
    • Першу чашку краще випити через дві-три години після пробудження.
    • Не варто пити каву на голодний шлунок через її підвищену кислотність.
    • Чи не додавайте багато цукру. Можна замінити його прянощами та іншими смаковими добавками.
  • Кращі сорти розчинної кави . Вітається напій, у складі якого лише сама кава. Сублімований перевершує за насиченістю смаку та аромату порошковий та гранульований варіанти, при цьому кристали не повинні злипатися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Отдых в банях Левого Берега Киева: идеальное сочетание релаксации и комфорта

Залишити відповідь

%d блогерам подобається це: