Що таке автоматизація бізнес-процесів?
Протягом кількох десятиліть важко уявити сучасне підприємство, яке працює без належної ІТ-підтримки. З кожним роком комп’ютери дозволяють все більше і більше, що виражається у створенні та впровадженні різноманітних рішень для прискорення та полегшення роботи. В Україні одним із лідерів впровадження автоматизації процессів для бізнесу є компанія АБ-Центр. Вже деякий час одним із головних трендів у цій сфері є автоматизація бізнес-процесів. Про що він і в чому його переваги? Відповідь на ці питання ви знайдете в цій статті!
Читайте далі, щоб дізнатися:
- Що таке автоматизація?
- Що таке автоматизація та роботизація виробничих процесів?
- Робочий процес і навантаження – чим вони відрізняються?
- Аналіз бізнес-процесів – чому це так важливо?
- Моделювання бізнес-процесів BPMN
- Переваги автоматизації бізнес-процесів
- Впровадьте автоматизацію процесів у своїй компанії
Що таке автоматизація?
Сам термін автоматизація зазвичай асоціюється із заміною людини машиною. Однак це визначення не є повним, оскільки ключове значення має той факт, що дане технічне рішення виконує роботу самостійно. Таким чином, автоматизація – це не те саме, що механізація, це радше наступний етап розвитку. У першому випадку і робота, і спосіб її виконання відбуваються без втручання людини, у другому випадку працівник безпосередньо керує тим, як дана діяльність буде виконуватися пристроєм.
На практиці ми маємо справу з автоматизацією в першу чергу на роботі, але все частіше вона з’являється і вдома. Це, наприклад, використання датчиків руху для вмикання та вимикання світла. Проте найбільшу користь впровадження автоматизації приносить економіці, особливо промисловості. Цей процес триває багато років і з кожним роком набуває все більшого значення. Його першим етапом було впровадження нових машин і технічних рішень, які дозволяли обмежити або повністю замінити працівників на виробничих лініях. В даний час автомати виконують багато офісних завдань, займаються обслуговуванням клієнтів або, на практиці, керують роботою деяких відділів компанії. Оптимізація та автоматизація бізнес-процесів також стає все більш актуальною що дозволяє вдосконалити управління організаціями.
Що таке автоматизація та роботизація виробничих процесів?
У 21 столітті автоматизація має величезний вплив на функціонування підприємств. Він відіграє величезну роль у виробничих процесах, а також використовується у внутрішньому транспорті чи управлінні складом. Сьогодні автомати можуть не тільки виробляти, але й пакувати, контролювати, рахувати, транспортувати та відвантажувати навіть дуже складну продукцію. Звичайно, в залежності від компанії і виду діяльності, реальна участь торгових автоматів в роботі буде різною і залежить від багатьох факторів.
На жаль, глибока автоматизація може принести масу проблем, як з точки зору роботи існуючих комп’ютерних систем, так і наявної інфраструктури. Витрати на цей вид інвестицій також значні. Тому фахівці з впровадження автоматів і виробничих роботів рекомендують діяти розумно і ретельно планувати виконання наступних етапів модернізації заводів або складів. Це дозволить уникнути зайвих витрат і зменшить ймовірність проблем, пов’язаних із впровадженням нових рішень. Ви також повинні знати, що системи та пристрої, представлені в даний момент, протягом десятиліття або двох значно старіють, що вимагатиме необхідності їх модернізації.
Дещо інша ситуація у випадку управління процесами та автоматизації бізнес-процесів.
Робочий процес і навантаження – чим вони відрізняються?
Саме поняття бізнес-процесів невід’ємно пов’язане з поняттями робочого процесу та робочого навантаження. Незважаючи на те, що іноді вони використовуються як синоніми, на практиці вони не є синонімами. Простіше кажучи, робочий процес – це просто робочий процес. На практиці це поняття означає опис подальшої діяльності в рамках одного бізнес-процесу. Використання робочого процесу дає цінні знання, які є основою для внесення змін і оптимізації послідовності виконаних дій, що, у свою чергу, називається управлінням робочим процесом.
Навантаження, в свою чергу, є навантаження. Тому це поняття використовується для опису кількості та характеру завдань, призначених окремим елементам бізнес-процесу. Управління ними – тобто управління робочим процесом – дозволяє контролювати та аналізувати навантаження, що перетворюється на конкретні знання про реальну ефективність роботи. Отже, робочий процес і робоче навантаження є ключовими поняттями для ефективного управління сучасним підприємством.
Аналіз бізнес-процесів – чому це так важливо?
Звичайно, першим кроком до управління бізнес-процесами в компанії є усвідомлення їх існування, а потім їх виділення та ретельний аналіз. На жаль, багато компаній приділяють занадто мало уваги останньому елементу. Це пов’язано з помилковим уявленням про те, що якщо щось працює і працювало багато років, «нічого не придумати». З іншого боку, увагу керівників привертають явно дефектні процеси, ремонт яких, в принципі, не потребує глибшого аналізу.
При цьому практично кожен бізнес-процес можна оптимізувати, і кожен з них можна спроектувати по-різному. Крім того, при подальшому впровадженні нових елементів у сфері автоматизації та робототехніки необхідно буде провести подальшу оптимізацію за рахунок зміни параметрів і можливостей. Тому фахівці рекомендують перед впровадженням рішень, спрямованих на їх подальшу оптимізацію та моделювання, провести глибокий аналіз бізнес-процесів у компанії. Повторення хибних шаблонів управління та їх автоматизація також є величезною тратою часу та ресурсів для будь-якої організації. Крім того, це також може мати негативний вплив на довіру до всього процесу та його ефективність.
Моделювання бізнес-процесів BPMN
Сам аналіз і моделювання бізнес-процесів відбувається з використанням відповідних програм та інструментів. Немає потреби згадувати, що таке програмне забезпечення ( додайте посилання на запис Програмне забезпечення – що це таке і які функції воно виконує?) . Розчини, які використовуються для цього, набагато важливіші. Стандартом, який зазвичай використовується в цьому випадку, є BPMN, тобто модель бізнес-процесу та нотація, наразі доступна у версії 2.0. Це позначення для графічного представлення бізнес-процесів, їх елементів і зв’язків між ними.
За допомогою BPMN ми можемо зробити загальнозрозумілу та однозначну візуалізацію того, як працює вся організація або її окремі елементи. Це, у свою чергу, є відправною точкою для програмного забезпечення для контролю процесів, управління та моделювання. Ви можете дізнатися більше про такі рішення в тексті Camunda – що це може зробити для вас і чому це найкращий вибір?
Переваги автоматизації бізнес-процесів
Оптимізація бізнес-процесів – перший крок до їх автоматизації. Звичайно, для цієї мети використовуються відповідні рішення, такі як Robotic Process Automation , такі інструменти , як Digital Product Center або Digital Workload Manager. Мета одна – бажання підвищити ефективність і результативність діяльності підприємства. Такого ефекту можна досягти завдяки:
- прискорення окремих операцій;
- зменшення кількості помилок або проблем, пов’язаних із випадковими факторами;
- ліквідація т. зв вузькі місця та простої;
- зменшення кількості завдань, які необхідно виконати;
- швидше та ефективніше реагувати на загрози.
Автоматизація є одним із найкращих способів порівняно швидко покращити ефективність організації — і без потреби у великих інвестиціях і без кардинальних змін у роботі. Більше того, її вміле впровадження також дозволяє краще використовувати людські ресурси. У такій ситуації співробітники можуть просто зосередитися на пошуку креативних рішень і нових можливостей, виконувати концептуальну роботу та інші завдання, які неможливо довірити торговим автоматам. Це, у свою чергу, сприятиме швидкому та ефективному виконанню повторюваної роботи.