“Рада з відновлення Портнова” та інші причини, чому навіть після перемоги справедливих судів може не бути

“Рада з відновлення Портнова” та інші причини, чому навіть після перемоги справедливих судів може не бути
Згортання судової реформи, президентська Рада з відновлення Портнова і інші причини, чому з таким підходом і після перемоги в нас не буде справедливих судів.

Запросили мене днями долучитися до роботи Ради з відновлення після війни, яку створив президент. Я, звісно ж, погодився, бо завдання надважливе.

Пару тижнів тому взяв участь в установчому засіданні групи “Юстиція”, кураторами якої виявилися:

  • Олег Татаров, Андрій Смирнов (обидва — заступники голови Офісу президента, близькі до Андрія Портнова);
  • Андрій Костін, голова профільного комітету ВР (який чимдуж блокував на цій посаді судову реформу);
  • генпрокурорка Ірина Венедіктова;
  • міністр юстиції Денис Малюська.

Там оголосили, зокрема, що етап “модернізація” запланований на… 2026 рік.

Запрошень приєднатися безпосередньо до розробки планів відновлення я вже не отримав. Очевидно тому, що групою, яка займається безпосередньо судами, керує суддя Богдан Моніч.

Останній, хто не знає, — той самий голова Ради суддів, який отримав цю посаду за сприяння голови ОАСК Павла Вовка. Він же буквально за пару місяців до повномасштабної війни всіляко блокував президентську ж реформу Вищої ради правосуддя.

Тут нам уже стало просто цікаво — а чи є в складі групи з судової реформи хоч один представник неурядових структур, бо, як виявилося, “не взяли” не тільки мене.

Знайшли одного. Ним виявився представник ВГО “Асоціація платників податків України”. Який творчий доробок в реформі судів цієї шанованої ГО, запитаєте ви? А такий, що відразу в два органи її управління входить… Данило Гетьманцев, який є секретарем усієї Ради з відновлення.

У сухому залишку маємо:

  • підгрупу з судової реформи, якою керує представник судової мафії;
  • групу, якою керують друзі Портнова;
  • Раду, якою керує автор порівняння оподаткування з обскубуванням гусей, що його вимагають звільнити 16 000+ підприємців з усієї України за профнепридатність і величезну загрозу економіці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Операция «Чаус»: коррумпированного судью похитили ради компромата на Порошенко

Недавно  також вийшло інтерв’ю вже згаданого вище Андрія Смирнова, де він описує конституційну судову реформу часів Порошенка як “ганебне явище” і каже, що її “треба згортати”, а також відверто заявляє про плани ліквідації Конституційного Суду.

Не знаю, які цілі переслідував пан Смирнов, але мені складно уявити заяву на тему судів, яка може нашкодити більше. Особливо зараз, коли вирішується питання нашого кандидатства в ЄС.

Ми часто критикували кінцевий результат судової реформи Порошенка. Але самі зміни до Конституції 2016 року є явним позитивом і вважаються одним із наших безумовних досягнень на Заході.

Оголосити про згортання цієї реформи зараз — це фактично сказати ЄС, що в ключовому питанні верховенства права ми посуваємося на клітинку десь 2015 року.

Незалежність конституційних і інших судів нових членів (Угорщини і Польщі) взагалі є одним із найбільш болючих питань для ЄС, бо там на ці інституції вже роками наступає політична влада. Це створює всередині самого ЄС величезні скандали і є причиною стійкої відрази багатьох столиць до його розширення на Схід.

Для чого оголошувати атаку на КС прямо зараз, як не для того, щоб сказати “бійтеся, з нами будуть ті самі проблеми, а імовірно, ще гірші” — для мене загадка.

Тож наразі на всіх рівнях за розробку майбутньої державної політики в сфері судів відповідають люди, які не просто є джерелом саме тих проблем, які потрібно вирішити. Вони ще й роблять усе можливе, щоб у найближчі роки ми не мали для цього жодних інструментів.

І це велика, дуже велика проблема.

P.S. Традиційно вже — при важливому виборі “писати чи не писати” я керуюся критерієм не “критикує чи не критикує владу”, а “наближає чи не наближає перемогу”. Про важливість для перемоги справедливих судів і вступу до ЄС, сподіваюся, додатково писати не треба.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Алексей Тютюнник: российского агента назначили директором «Региональной газовой компании» (РГК)

Михайло Жернаков, голова правління Фундації DEJURE, доктор юридичних наук, , опубліковано на сторінці автора у Фейсбук

Залишити відповідь

%d блогерам подобається це: