Підбадьорення і попередження: Для чого Блінкен їде в Україну –
Візит очільника Держдепу до Києва став своєрідним першим етапом підготовки до зустрічі між Путіним та Байденом. Яка не факт, що відбудеться. Але окрім спроб переконати Банкову, що інтереси України у Вашингтоні наразі забувати не планують, у Блінкена будуть і менш приємні теми для розмови
фото, gettyimages
Повідомлення про те, що державний секретар США Ентоні Блінкен прибуде в Україну наступного тижня, несподіванкою не стало. Витік про фінальну стадію підготовки до подібного візиту трапився з українського уряду і був опублікований CNN іще на початку тижня.
Цей візит у США розглядають як своєрідний перший етап підготовки до потенційної зустрічі президента США Джо Байдена та його російського колеги Володимира Путіна, яка може трапитися на початку літа.
Відвідини Києва очільником дипломатичного відомства США повинні зняти стурбованість Банкової стосовно того, що Вашингтон може поступитися інтересами України під час переговорів із Москвою. “Той факт, що адміністрація Байдена направить свого найвищого дипломата в Україну за кілька тижнів до потенційного саміту, дає чіткий сигнал того, що Вашингтон підтримує східноєвропейську державу і цінує її як союзника”, – коментували ситуацію західні журналісти.
При тому заспокійливі розмови, ймовірно, будуть супроводжуватися і конкретними пропозиціями стосовно покращення здатності України протистояти військовій загрозі з боку Кремля. Адже виведення російських військ, задеклароване Москвою, просувається вкрай повільно – і в будь-який момент може обернутися новою ескалацією.
Також під час візиту Блінкена, скоріше за все, буде обговорюватися і можливість зустрічі президента України із його американським колегою, під час ймовірного літнього турне Байдена по Європі.
Втім, як зустріч із Путіним, так навіть і європейське турне Байдена дотепер залишаються під знаком запитання. Оскільки деградація стосунків між Росією та США наразі тільки набирає швидкості. У відповідь на рішення Кремля вислати з країни десять американських дипломатів та заборонити американським дипломатичним представництвам в Росії наймати росіян і громадян третіх країн, у Білому домі вчора було прийняте рішення взагалі припинити видачу американських віз громадянам Росії – за винятком дипломатичних та частини імміграційних. А всім громадянам США, які перебувають в Росії та потребують поновлення візи, Держдеп наполегливо порадив до 15 червня повернутися додому.
За таких умов ймовірність зустрічі у верхах хоч і не обнуляється – але робити якісь прогнози стосовно її термінів та характеру розмови було б необачно.
Втім, спілкування з Блінкеном у Києві навряд чи підбадьорить Банкову. Оскільки на порядку денному є чимало проблемних питань. Починаючи від достатньо технічних – на кшталт відсутності в Україні посла США.
І завершуючи фактично філософськими – про вкрай повільні темпи обіцяної Зеленським “деолігархізації”. Яка, завдяки появі позитивної динаміки у справах “Приватбанку”, ніби зробила крок вперед. Натомість після останніх оригінальних рішень у сфері корпоративного управління, за допомогою яких уряд зумів “піти” з посади очільника “Нафтогазу” Коболєва, має всі шанси зробити зо два кроки назад. Це не кажучи вже про судову реформу, Конституційний суд України, та неідеальну ситуацією з протидією корупції у сфері оборони.
Паралельно із тим обговорення вимагають і політичні питання – на кшталт наповнення реальним змістом широко розрекламованої, але поки що ще трохи аморфної концепції “Кримської платформи”.
Тому розмови українських посадовців із Блінкеном не будуть ні простими, ні всуціль для них приємними. Залишається сподіватися, що на Банковій тверезо оцінюють стратегічну важливість співпраці із США, не знехтують підготовкою до цієї зустрічі, і зможуть запропонувати Блінкену адекватні відповіді на питання, які стосуються проблемних моментів у двосторонніх відносинах.
Більше новин про події в Україні та світі