Комп’ютерна томографія головного мозку: що потрібно знати про протипоказання та обмеження?

Комп’ютерна томографія головного мозку: що потрібно знати про протипоказання та обмеження?

Комп’ютерна томографія (КТ) активно застосовується з метою діагностики патологічних процесів нервової системи, в тому числі й головного мозку. Це дуже інформативний метод дослідження у реальному часі, завдяки чому томографія голови у Бердичеві призначається при підозрах на широкий спектр захворювань. Обстеження базується на тому, що різні за щільністю тканини по-різному ослаблюють рентгенівське випромінювання. Після обробки на комп’ютері лікарі отримують чіткі та максимально деталізовані зображення області, яка досліджувалася. Сканування здійснюється пошарово, тому дані більш точні, ніж від УЗД чи звичайного рентгенівського знімка, й помітні щонайменші зміни. Спеціальна підготовка до процедури не потрібна, але дослідження з контрастуванням виконують на голодний шлунок (не можна споживати їжі за 2 – 3 години перед КТ), і перед тим лікар вводить внутрішньовенно препарат із вмістом йоду. Перед обстеженням пацієнт має зняти всі металеві прикраси, а в процесі – лежати нерухомо, аби знімок вийшов достатньо чітким. Сам процес займає всього декілька хвилин, і не спричиняє дискомфорту для людини. Після процедури лікар підготує розшифрування результатів, опис знімка та висновки.

Які показання для КТ головного мозку?

Найчастіше комп’ютерна томографія голови використовується, аби виявити чи виключити наявність пухлин головного мозку, коли присутні симптоми, а інші методи діагностики не дають однозначних результатів. На томограмах помітні кісти, вроджені аномалії, запальні захворювання, надмірну кількість рідини («водянку») та чимало інших відхилень від норми. У дорослого пацієнта КТ з контрастом покаже стан та прохідність судин головного мозку. Також КТ голови у Бердичеві проводиться на різних етапах лікування, щоб зрозуміти, наскільки воно ефективне і відстежити прогрес, й перед хірургічними операціями. Показанням є також:

  • черепно-мозкові травми;
  • часта нудота і блювання, не пов’язані із патологіями шлунково-кишкового тракту;
  • струс мозку;
  • неврологічні симптоми без явних причин (судоми, затьмарення свідомості, погіршення зору, запаморочення й т.д.);
  • постійні головні болі після удару чи без видимих причин, які тривають впродовж 2 – 3 місяців;
  • імовірність наявності стороннього тіла;
  • підозри на крововилив.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Мария Шклярук: киевская мошенница шантажирует бизнесменов, прикрываясь полицией

Допустима частота досліджень визначається лікарем індивідуально, оскільки залежить від багатьох факторів.

У яких випадках не можна проводити такий вид обстеження?

Попри те, що комп’ютерна томографія головного мозку − це доволі безпечний захід для діагностики, деяким пацієнтам він протипоказаний. КТ не призначають вагітним жінкам та дітям, зокрема, молодшого віку, а також тим, хто недавно переніс радіотерапію з підвищеною дозою опромінення. Томографію з контрастуванням не здійснюють при захворюваннях нирок, печінки, щитоподібної залози, цукровому діабеті та будь-яких важких станах, коли пацієнт не спроможний виконувати інструкції лікаря.

Відносним протипоказанням є значне перевищення нормальної ваги пацієнта – так, більшість томографів розраховані на вагу до 150 кг. При клаустрофобії людина може почуватися погано у закритому середовищі. Не проводять таке обстеження і за наявності певних нервових відхилень – гіперкінезів (неконтрольоване посмикування тіла), вираженому психомоторному перезбудженню.

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: