Україна є одним з основних світових виробників рослинної олії, проте в Україні ціни на соняшникову олію вітчизняного виробництва в два рази вище, ніж в інших країнах.

Про це в соцмережі Facebook повідомив економіст Олексій Кущ.

“Соціальні мережі в Україні нарешті побачили те, про що ми пишемо вже кілька місяців: дивовижну різницю між цінами на соняшникову олію в зарубіжних супермаркетах і українських”, – написав економіст.

За словами експерта з 20,9 млн тонн соняшникової олії на міжнародному ринку приблизно 6,7 млн тонн в маркетинговому році 2019/2020 припало на Україну.

“Наша країна – номер один серед світових виробників, хоча нам на п’яти й наступає РФ (частка росіян – 5,8 млн тонн). Сумарно на дві зазначені країни припадає майже 60% світового ринку.  При цьому обсяги переробки в Україні істотно перевищують внутрішні потреби: із зазначених 6,7 млн тонн самі українці в кращому випадку споживають за рік лише 0,4 млн”, – зазначив експерт.

За словами економіста, зараз за умовний літр соняшникової олії у великому опті на експорт можна отримати приблизно один долар за літр (тобто 27-28 грн), а при продажу на внутрішньому ринку в роздріб – цілих два долари (більше ніж 50 грн за літр).

“Існують закони ринку, коли роздріб завжди дорожче оптової партії як за рахунок фактора обсягу продажів, так і через вартість упаковки та дистрибуції. Але це не може пояснити різницю в ціні у два рази, мають бути системні фактори, які й формують зазначений вище люз”, – зазначив експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Рейдер-невдаха Андрій Дудник збільшив розмір хабара від 150 до 700 тисяч доларів

За словами економіста, українські торговельні мережі формують свій профіцит не стільки шляхом зростання обсягів продажів, як за допомогою торгової націнки.

“Пояснюється це низьким платоспроможним попитом населення і фактором так званих “товарів Гіффена”. Простими словами, знизивши ціну і торгову маржу до мінімуму, торгові мережі не компенсують втрати зростанням обсягів проданого товару. Тому краще продавати менше, але дорожче: кому треба, той купить навіть переплачуючи. І українці переплачують, купуючи кілька пляшок соняшникової олії на місяць. Фактор “товару Гіффена” означає, що є група соціальних товарів, попит на які зростає при збільшенні ціни, хоч це і звучить, на перший погляд, парадоксально”, – зазначив економіст.

За словами експерта, якщо люди очікують зростання цін, вони запасаються навіть за завищеними цінами.

“А великі компанії на ринку цим активно користуються, вступаючи в олігопольну змову для отримання надприбутку при повному потуранні антимонопольного комітету. Але є і стратегічний фактор – податкові стимули”, – зазначив економіст.

“На експорті соняшникової олії ми заробляємо мільярди доларів, разом з тим при продажу на зовнішніх ринках насіння отримували б в 3-4 рази менше”, – зазначив економіст

За його словами, при різкому зростанні експортних закупівельних цін на насіння соняшнику спрацьовує захисний митний механізм, і експортер віддає державі у вигляді мита 70% зростання ціни, що робить експорт насіння невигідним.

Як зазначив експерт, в Україні системи загороджувальних мит на вивезення сировини немає, тому багато олійноекстракційних заводів в Україні цього року зупинилися на ремонт – саме через дефіцит сировини.

“Схема відшкодування ПДВ за рахунок держави з експорту сировини та напівфабрикатів призводить до того, що ціна на внутрішню партію товару завжди буде вище, ніж на аналогічну експортну (на розмір згаданого ПДВ)”, – зазначив економіст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Печія, як лікувати?

“Сама ж “скарбничка” податку на додану вартість, з якої й черпають гроші на відшкодування, формується всіма нами – кінцевими споживачами товарів і послуг. Всі ми скидаємося в “общак” під назвою бюджет, контрольований владою, щоб пляшка олії в чеському супермаркеті коштувала в півтора раза дешевше, ніж в українському”, – зазначив експерт.

“При цьому ті ж самі українські торговельні мережі, які впарюють нам олію по 50 грн, на схемах з “нетиповим експортом” олії і насіння мінімізують своє оподаткування на мільярди гривень на рік”, – зазначив економіст.

Ціни на олію в Україні

Ціни на соняшникову олію та цукор в Україні за рік зросли майже вдвічі. За даними Держстату, в червні цього року соняшникова олія коштувала на 80% дорожче, ніж у червні 2020 року.

20 липня 2021 року українцям пояснили, чому за кордоном українську олію продають у два рази дешевше.

Українська олія в Чехії:

У Чехії соняшникова олія українського виробництва коштує близько 30 крон, що становить приблизно 35 гривень. В українських супермаркетах соняшникова олія коштує від 50 до 75 гривень.

Порівняльні ціни в Польщі та Україні:

Згідно з дослідженнями, опублікованими громадською організацією “Економічний дискусійний клуб”, різниця в ціні в польських і українських супермаркетах становить від 60-100%.

Споживча інфляція в Україні: що необхідно знати

  • За даними Держстату, споживча інфляція в Україні в травні в річному вираженні – у порівнянні з травнем 2020 року – склала 9,5%, прискорившись до 8,4% у квітні.
  • За січень-травень 2021 інфляція склала 6,1%.
  • Національний банк України зберіг облікову ставку на рівні 7,5% річних після підвищення її до цього рівня у квітні.
  • Національний банк України очікує уповільнення інфляції вже в жовтні-грудні 2021 року.
  • 7 липня 2021 року в Мінекономіки розповіли, що буде з цінами до кінця року.
  • За січень-червень 2021 року інфляція склала 6,4%.
  • Ціни на соняшникову олію і цукор в Україні в червні в річному вираженні – порівняно з червнем 2020 року – підвищилися на 80,3% і 70,1% відповідно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Снять квартиру в Киеве: Руководство для потенциальных арендаторов