Харківський інститут «Енергопроект» захопила русня

Харківський інститут «Енергопроект» захопила русня

Росіяни захопили контроль на стратегічним харківським підприємством «Енергопроект», що розробляло проєкти українських атомних станцій

Поки на фронті точиться класична війна з танками, літаками та бомбами, у тилу йде війна таємна – за ресурси та стратегічні підприємства. Йдеться про харківський інститут «Енергопроект», який розробляє проєктну документацію для об’єктів атомної енергетики, зокрема – для Запорізької та Південноукраїнської АЕС.

Щоправда, війна ця не дуже вже й таємна – рейдерство включає в себе й силові сценарії, однак більша частина боротьби все ж відбувається в тиші кабінетів та судових залів. Однак це було б половиною біди, якби за цим всім не стояли росіяни, які – і ні для кого це не є секретом – за роки Незалежності взяли під свій контроль практично всі стратегічно важливі галузі економіки України.

Харківський «Енергопроект» не є виключенням – ще у 2007 році 30,19% акцій інституту (він є акціонерними товариством) купує санкт-петербурзьке АТ «Силові машини», що належить мільярдеру Олексію Мордашову. Цими акціями у 2010 році спробував заволодіти одіозний підприємець Дмитро Крючков. Але в справу втрутився генпрокурор Віктор Пшонка, він відкрив кримінальну справу, Крючков був затриманий, але у 2012 році справа була закрита.

Тоді Крючков поступився тим самим пакетом акцій 30,19 % кіпрській компанії Biscone Limited, офшору «Силових машин» та Мордашова. На тій самій офшорці Мордашов тримав свої акції АТ «Турбоатом», які зараз заарештовані. А Biscone Limited перебуває у санкційному списку

 

Таким чином 30,19 % акцій харківського стратегічного НДІ повернулися до росіян. На початку російсько-української війни нові власники намагалися дистанціюватися від харківського підприємства, передаючи його в управління цілій групі номінальних власників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Александр Насиковский – пример удачливого рейдера-застройщика киевских парков

Зараз структура володіння АТ ХI «Енергопроект» має наступний вигляд

Якщо скласти всі частки, якими володіють зазначені у реєстрах бенефіціари, то виявиться, що їхня сума становить 91,521%. Хто володіє залишком у 8,49% – невідомо. Це не єдина дивна обставина – згідно даних офіційних реєстрів, директором «Енергопроекту» є Сергій Завальнюк.

Однак на сайті самого інституту у цій якості вказано Олександра Гречку, якого нібито-то змістили у 25 січня 2023 року.

Справа в тому, що 24 січня до «Енергопроекту» приїхали представники «мордашовських», тобто росіян. У супроводі приватної охоронної компанії нові керівники, один із яких має російський паспорт, намагалися потрапити на стратегічне підприємство. СБУ спрацювала швидко, у результаті обидва давали покази.

Однак попри те, що новий керівник давав свідчення у СБУ, дані про нього внесені до державного реєстру. Як ви уже здогадалися, це саме Сергій Олександрович Завальнюк. Внесенню його прізвища до реєстру передувала низка подій.

Навесні 2022 року у боротьбу за харківський «Енергопроект» включаються нові гравці, а 19% акцій росіян отримують люди-ноунейми з українськими паспортами і маловідома компанія: фізична особа Лідія Кравченко володіє пакетом акцій в розмірі 6%, фізична особа Наталія Черно володіє пакетом акцій в розмірі 12%, ТОВ «Рістенс інвест» має пакет у 12,192639% акцій. Всі вони, до речі, знаходяться у санкційних списках і мають вкрай скандальну репутацію у медіа:

ТОВ «Рістенс інвест», яка опинилася серед власників акцій з того самого «пакету Мордашова», двічі намагається скликати збори акціонерів.

Компанія дуже юна, зареєстрована рік тому, ніякого стосунку до атомної енергетики не має, а вже хоче в дистанційному режимі змінити керівний склад наглядової ради НДІ під час воєнного стану в Україні. Керівництво харківського «Енергопроекту» звернулося по допомогу до Фонду держмайна, у РНБО та СБУ, адже саме через підозри у російських власниках з 24 лютого було заблоковано рахунки та товариство не могло здійснювати банківські операції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Дмитро Живицький та Роман Гученко. Як дефіцитним пальним торгували голова Сумськї ОДА та його радник

Однак «ця допомога» була такою, що «мордашовські» змогли провести збори, у результаті чого головою Наглядової ради від держави став колишній народний депутат України VIII скликання, колишній голова Тернопільської ОДА, одіозний Юрій Чижмарь. Він починає процедуру призначення нового директора «Енергопроекту». Згодом наглядова рада під керівництвом Чижмаря призначає людину, що декілька років тому приїхала з Москви, де працювала заступником директора російського державного інституту, Геннадія Барабаша.

Здійнявся черговий скандал, Чижмаря звільнили з посади голови наглядової ради. Замість Чижмаря мордашовська наглядова рада обрала нового голову. Ним виявився такий собі пан Кузюк. Цікава особистість: народився в російському Брянську, декілька разів змінював паспорт, коли і як став громадянином України, невідомо. У деяких документах пан Кузюк вказує, що народився в Івано-Франківській області. Саме таку людину обрав ФДМУ на посаду незалежного члена наглядової ради «Енергопроекту».

Саме Кузюк керує іншими підставними членами ради. Є цікавий факт – Кузюк від ФДМУ також обраний до наглядової ради Сумського інституту атомного насособудування. Там 50 відсотків належать державі, а 49 відсотків, звичайно ж, росіянам. І теж атомна галузь, і теж немає націоналізації. Цікаво, що це, як не державна зрада?

Після звільнення Чижмаря Барабаша сховали, а замість нього терміново знайшли та винесли на голосування людину, що за корупцію була звільнена з НАЕК «Енергоатом», такого собі пана Сергія Завальнюка, який і значиться з 25 січня 2023 року керівником інстиуту.

Попри заборону суду, приватний нотаріус Оксана Коротюк, що є подругою дружини Чижмаря Катерини, внесла в реєстр керівників людину Мордашова. Катерина Чижмар багато років працювала керівником департаменту в Міністерстві юстициї та керувала нотаріатом. Юрій Чижмар поки залишився працювати на керівній посаді у ФДМУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Братья Дубинские "освоили" 1,2 млрд во время войны на «Великому крадівництві»

Такий перебіг подій. Виникає логічне питання – навіщо росіянам так відкрито світити свою агентуру у розпал бойових дій і в ситуації, коли спецслужби України, зокрема й під тиском громадянського суспільства ту агентуру змушені розшукувати і викривати?

Відповідь проста – в «Енергопроекті» зберігається проєктна документація Запорізької АЕС. Тієї самої АЕС, яку захопили росіяни та зараз намагаються включити в свою енергосистему. Для успіху дуже потрібен проєкт станції, і ворог знайшов помічників. СБУ за фактом вищезгаданих подій порушила кримінальну справу, однак пройшов вже майже місяць, а особливих зрушень не видно: жоден із перелічених вище людей, про причетність яких до російської агентури можна стверджувати майже зі стовідсотковою вірогідністю, не має проблем. А Сергій Завальнюк, згідно даних державного реєстру, є чинним директором АТ ХI «Енергопроект».

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: