АМКУ зацікавили яйця: Чи зможе влада зупинити ціни на продукти після свят –

АМКУ зацікавили яйця: Чи зможе влада зупинити ціни на продукти після свят –

Ринкові процеси визначають подальше зростання цін на більшу частину асортименту сучасних супермаркетів. Але в цей процес починає втручатись влада в особі Антимонопольного комітету. Ніби і з добрими намірами – зупинити здорожчання. Хоча не важко спрогнозувати, до чого це може призвести…

фото: УНІАН

Зростання цін в Україні не припиняється попри запевнення влади, що от-от цінники в магазинах стабілізуються. Спочатку говорилося, що весною настане стабільність. Але тепер сподівання про зупинення цінового стрибка і навіть певний відкат назад пов’язують з майбутнім врожаєм. Чи варто на це розраховувати й куди попрямують ціни далі – розбирається .

Фрукти та овочі подешевшають… коли достигнуть нові фрукти і овочі

Овочі, які традиційно входять до борщового набору, подорожчали взимку – кожна позиція прибавила по кілька процентів в січні-лютому. В березні, коли очікувалося, що ціна принаймні на ці овочі більше не зростатиме, вони знову додали в ціні. Щоправда, як фіксують експерти, після того таки трохи подешевшали.

Зараз в овочевій царині більш-менш спокійно. Адже продавці розуміють, що наближується сезон свіжих овочів, в тому числі і імпортованих, тож попит на минулорічну продукцію буде поступово падати. Очікується, що в квітні-травні ціна буде знижуватися і виробники розпродаватимуть залишки. 

З фруктами, і особливо яблуками, це відбудеться дещо пізніше, коли почнуться перші літні надходження цьогорічних врожаїв на ринки. Сьогодні ж ціну на яблука, груші та інші фрукти минулорічного врожаю диктують зростаючі ціни на газ та електрику, адже ціна у супермаркетах напряму залежить від того, у скільки обходиться зберігання продукції в холодильниках. Те ж стосується і овочів, фруктів та ягід глибокої заморозки. Але коли поступатиме свіжіша продукція, на минулорічну робитимуть суттєві знижки.

Подальші ціни на цей ряд продукції диктуватиме вартість енергоносіїв і обсяг наступного врожаю. Проте судити про його обсяги можна буде лише після перших грунтовних прогнозів аграріїв на цей рік.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чем отличается бизнес-модель Tesla?

Молоді овочі поки що тримають високу ціну. Молода капуста, огірки та імпортовані помідори коштують від 40 гривень. Але торгівці прогнозують, що вже до початку травня ціни на них впадуть мало не вдвічі через збільшення пропозиції від вітчизняних фермерів і зростання конкуренції відповідно.

Яйця і Великдень

Яйця за рік подорожчали майже на 85%. Лише в січні, як свідчать дані Укрстату, подорожчання склало 15%.  Експерти находять цьому масу пояснень: від неврожаю зернових, які складають основний раціон курей – до переслідувань провідних виробників яєць з боку влади по надуманих приводах. Загалом, минулорічний неврожай зернових, який супроводжувався зростанням витрат аграріїв на пальне, справді можна вважати найбільш потужним фактором для зростання цін на все, що включає зерно у виробничий ланцюг.

Через зростання цін на зерно та масляні культури на світових ринках, його експорт з України логічно збільшився – аграріям потрібно було заробити, аби компенсувати минулорічні втрати. Це потягнуло за собою і невпинний рост цін на молочку, м’ясо, хліб, борошно, крупи і яйця. Дехто з експертів заспокоює: мовляв, зараз на ціни ще тисне фактор Великодня, який цьогоріч відбудеться 2 травня і коли ажіотаж впаде, ринок відчує надлишки продукції. Тож ціна відкоригується у бік зменшення.

Водночас існує думка, що цьогоріч “фактор Великодня” не спрацює. По-перше, тому що в цьому сезоні попит на “зернозалежні” продукти нижчий через пандемію і падіння доходів, а по друге, висока вартість зерна та масличних може бути скоригована лише після збору врожаю влітку-восени. 

Як розслідування Антимонопольного комітету вплине на ринок

Антимонопольний комітет України, як заявила днями його очільниця Ольга Піщанська, досліджує природу підвищення роздрібних цін на окремі продукти харчування.

“Нині досліджуємо природу підвищення роздрібних цін на яйця, цукор і соняшникову олію. Щодо цукру уже почали розслідування. Стосовно решти продуктів з’ясовуємо, на якій ланці відбулося первинне подорожчання. Це може бути рівень виробника, постачальника або торгівельної мережі. Визначаємо, чи були у суб’єктів господарювання об’єктивні підстави так чинити, і чи має це подорожчання ринкове підґрунтя”, –  повідомила голова АМКУ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Блогер пояснив чому не можна голосувати за Притулу (ВІДЕО)

З цієї активності влади можна зробити висновок, що чиновники зі свого боку також не бачать підстав для природнього зниження цін на цю групу товарів. А їхня активність в цьому напрямку – спосіб перекласти провину за здорожчання на змову виробників. Звісно, цього не можна виключати, адже подібне накручування вартості є усталеною традицією для українських ринків. Але в будь-якому разі, влада тепер має поводитися дуже обережно, без різких заяв і рухів, щоби на фоні розмов про широкомасштабний наступ Росії і падіння долара в населення не виникла продуктова паніка. Тому що тоді стримати і врегулювати ціни буде ще важче.

Читайте також: Між рентабельністю і купівельною спроможністю. Чому цього року можуть різко стрибнути ціни на продукти

Залишити відповідь

%d блогерам подобається це: