Скандал навколо Uklon: хронологія подій та ключові моменти

Скандал навколо Uklon: хронологія подій та ключові моменти

Останніми тижнями компанія Uklon опинилася в центрі скандалу, пов’язаного з:

 • Роботою під час комендантської години: Uklon був єдиним сервісом, який продовжував роботу в цей час. За словами генерального директора Сергія Гришкова, це було зроблено для людей, які мали екстрені випадки. З червня 2023 року виклик таксі під час комендантської години можливий лише за наявності у водія спеціальної перепустки. За запитом поліції Uklon припинить роботу під час комендантської години.
 • “Завищеними” тарифами: Uklon використовує динамічне ціноутворення, яке може призводити до значного збільшення вартості поїздки в години пік або за екстрених ситуацій. В Uklon цю практику вважають справедливою, адже вона дозволяє забезпечити доступність таксі в будь-який час.
 • Оптимізацією податків: Uklon використовує схему, за якою частина доходів йде через компанію на Кіпрі, що може призводити до зменшення податкових платежів. В Uklon заявляють, що діють в рамках українського законодавства.
 • Відсутністю ліцензії: Uklon не має ліцензії на перевезення пасажирів, адже позиціонує себе як сервіс, що надає платформу для зв’язку між водіями та пасажирами.

Хронологія подій:

 • Лютий 2023: Анонімний телеграм-канал “Джокер”, який асоціюють з Офісом президента, публікує провокативні повідомлення про роботу Uklon.
 • Березень 2023: Сайт ТСН публікує статтю про роботу Uklon під час комендантської години та використання сервісу Fondy для перерахування коштів.
 • Червень 2023: Uklon оголошує про зміни в роботі під час комендантської години.
 • Липень 2023: Uklon публікує заяву, в якій спростовує звинувачення у свою адресу.

Ключові моменти:

 • Uklon – єдиний сервіс, який працював під час комендантської години.
 • Uklon використовує динамічне ціноутворення, що може призводити до “завищених” тарифів.
 • Uklon використовує схему оптимізації податків.
 • Uklon не має ліцензії на перевезення пасажирів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Как подготовиться к собеседованию на английском языке: Полное руководство

Наразі Uklon продовжує працювати, але скандал навколо компанії може мати негативні наслідки для її репутації та бізнесу.

В останні тижні на адресу компанії Uklon в мережі з’явилося чимало обвинувачень, пише “Економічна правда”. Говорять про роботу під час комендантської години, “захмарні” тарифи, оптимізацію податків та діяльності без ліцензії.

Хто роздмухав скандал

Із середини лютого в анонімному телеграм-каналі зі скандальною репутацією “Джокер”, який асоціюють з Офісом президента, почали з’являтися провокативні повідомлення про роботу сервісу таксі Uklon. З використанням нецензурної лексики аноніми писали, що компанія нібито не сплачує податки, надає послуги під час комендантської години, а також співпрацює з платіжною системою, яка діяла в РФ.

Певний час, імовірно через анонімний статус телеграм-каналу, на ці повідомлення ніхто не реагував.

У середині березня сайт ТСН випустив текст про роботу Uklon під час комендантської години. У тексті зазначалося, що о першій ночі застосунок запропонував авторові викликати таксі за 575 грн, однак замовлення ніхто не прийняв. Після підвищення ціни до максимально дозволеної (понад 2,2 тис грн) водій швидко знайшовся.

Більше того, стало відомо, що гроші, отримані з подорожніх вночі за надвисоким тарифом, перераховують, послуговуючись Fondy – сервісом з надання послуг онлайн-платежів та електронної комерції. Fondy у 2013 році заснувала Валерія Вагоровська. Сервіс працює у багатьох країнах Європи. За даними YouControl, Вагорська є головним бенефіціаром ТОВ “Фінансова компанія “Елаєнс”, через яку працює Fondy.

У повідомленнях анонімних телеграм-каналів йдеться, що Fondy працювала в РФ, зокрема після 2014 року. У компанії зазначають, що вона діє в рамках законодавства України і не співпрацює з державою-терористом.

На початку 2023 року Національний банк України проводив переліцензування платіжних систем, і Fondy її пройшла. Зауважимо, що Fondy використовують тисячі компаній для грошових переказів, а під час війни для українців надважливо мати легальні та безпечні сервіси, котрими не користуються у злочинних цілях. І за це повну відповідальність несе регулятор, а саме – Нацбанк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Мошенники строят финансовую «пирамиду», прикрываясь госбанком и олигархом Коломойским

До того ж, у НБУ не можуть не знати про те, що Uklon використовує в Україні оригінальну схему ухилення від сплати податків, а також працює через Кіпр.

Одне з найсерйозніших звинувачень – ухилення Uklon від сплати податків в Україні. Воно стосується доходів і водіїв-партнерів, і самої компанії. Uklon не відповідає за податки водіїв, бо позиціонує себе як райдхейлінг-сервіс. Фірма лише надає майданчик, через який водії надають послуги з доставки пасажирів. Компанія не наймає їх на роботу, тому не відповідає за сплату ними податків.

Інше серйозне звинувачення – робота через Кіпр. У структурі Uklon є юридична особа на Кіпрі. За даними Youcontrol, засновниками ТОВ “Уклон Україна” є Дмитро та Вікторія Дубровські (по 38,46%), Віталій Дятленко та Сергій Смусь (по 11,54%). Водночас компанія має підконтрольну фірму на Кіпрі – Uklon Ltd. Про це там говорять відкрито. Реєстрація компаній на Кіпрі – звична практика для українського бізнесу. Ця юрисдикція дозволяє оптимізовувати податки, адже там діє чи не найменша в Євросоюзі ставка податку на прибуток – 12,5%.

Отже, Uklon Ltd. не сплачує до бюджету Кіпру податки з прибутків, отриманих в Україні, маючи при цьому схему податкової оптимізації, що дозволяє їй не сплачувати податки за найманих водіїв.

Що про це говорять у компанії

Uklon – єдиний сервіс, який працював під час комендантської години. Як наголошував генеральний директор компанії Сергій Гришков, “працювали для людей, у яких трапилися екстрені випадки”.

У червні 2023 року в Uklon розповіли, що викликати таксі під час комендантської години можна за умови, якщо водій має спеціальну перепустку. Тепер сервіс подачі таксі на запит поліції припинить роботу під час комендантської години.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  MebelOffice: Офисные столы со склада в Киеве

Більшість закидів про “завищені” ціни там вважають маніпуляцією. В Uklon також говорять, що її платіжна система має необхідні ліцензії і погодження від регулятора – Національного банку України.

Залишити відповідь

%d блогерам подобається це: