Site icon From-UA: Новости Украины

Що таке комп’ютерна томографія?

Комп’ютерна томографія (КТ, комп’ютерна аксіальна томографія, КАТ) – медичне рентгенологічне дослідження, що дозволяє отримати рентгенівське зображення внутрішніх органів. Рентгенівські промені проходять крізь тіло людини, а комп’ютерна система формує зображення поперечних шарів (зрізів) і поздовжніх.

Комп’ютерна томографія в Києві ви можете зрробити в діагностичному центрі М24 оснащений одним із найдосконаліших в Україні комп’ютерних томографів SOMATOM go.UP. Дослідження виконуються на обладнанні експертного класу лікарями з великим досвідом роботи. Систему стандартів якості в М24 розроблено відповідно до світових вимог. Система логістики і сервісу побудована з метою забезпечення якнайшвидшого виконання КТ Київ та максимально комфортного перебування пацієнтів у центрах діагностики.

Рентгенівське випромінювання. Цифри та факти

Як працює комп’ютерна томографія

Генератор рентгенівського випромінювання випромінює промені, які, проходячи через тіло людини, уловлюються спеціальним детектором. Під час проходу промені втрачають частину енергії. Чим щільніший орган, тим більше енергії втрачається. На підставі різниці між вихідною енергією променя та енергією променя, що пройшла через тіло, комп’ютерна система створює зображення, яке потім вивчає лікар-рентгенолог.

У класичному комп’ютерному томографі серія зображень формується шляхом покадрової зйомки. Рентгенівський промінь проходить крізь тіло пацієнта, фіксується детектором, піддається комп’ютерній обробці, після чого пацієнт зміщується стосовно джерела випромінювань і формується наступний зріз.

Лікар сам задає крок, через який формується зріз. Залежно від цілей дослідження крок може становити один міліметр, і навіть один сантиметр.

Сьогодні існує додаткова технологія – т.зв. мультиспіральна комп’ютерна томографія (МС КТ), де на додаток до поперечного променя використовується спіральний промінь. Це дозволяє сформувати практично безперервне зображення.

Уявіть собі, що ви можете детально розглянути скибочку хліба, не розрізаючи сам хліб. Це і є комп’ютерна томографія.

Для чого і як використовується комп’ютерна томографія у медицині

Комп’ютерна томографія дозволяє отримати зображення:

КТ часто виявляється кращим способом діагностики багатьох видів злоякісних пухлин (рак печінки, легень та підшлункової залози).

Візуалізація дозволяє лікарю підтвердити наявність пухлини, її розмір, місцезнаходження та ступінь ураження прилеглих тканин.

КТ голови може надати важливу інформацію про головний мозок – зафіксувати кровотечу, розширення артерій чи пухлину.

КТ може виявити пухлину в черевній порожнині та будь-яке збільшення розмірів або запалення у прилеглих внутрішніх органах. КТ «бачить» травми селезінки, нирок та печінки.

Оскільки комп’ютерна томографія виявляє патологічно змінені тканини, вона корисна для планування областей променевої терапії та біопсії і може надати важливу інформацію про стан судин та кровоток.

Це допомагає лікарю оцінити стан кісток, щільність кісткової тканини та стан хребта пацієнта.

КТ також може надати важливу інформацію щодо травм кистей, стоп пацієнта та інших кісткових структур. На КТ добре видно навіть дрібні кістки та оточуючі їх тканини.

КТ vs МРТ

Основні відмінності між КТ та МРТ:

Про контрастування під час проведення комп’ютерної томографії

Перш ніж говорити про контрастне посилення рентгенівських зображень, потрібно позначити, що таке рентгенпозитивність та рентгеннегативність.

Рентгенпозитивними органами, тканинами чи утвореннями ми називаємо ті структури, добре видно на рентгенівському зображенні. Найкращим прикладом рентгенпозитивності є кісткові структури.

Рентгеннегативними органами, тканинами чи утвореннями ми називаємо ті структури, які на рентгені не видно. Найкращим прикладом рентгеннегативності є кров.

Щоб побачити те, чого не видно (або видно недостатньо добре), в медицині використовуються рентгеноконтрастні речовини. Вони дозволяють побачити не лише погано видимі структури, а й їхнє взаємне співвідношення. Ілюстрації, які демонструють перевагу контрастування в комп’ютерній томографії, дивіться нижче.

На жаль, дуже часто доводиться стикатися з тим, що лікарі, які проводять комп’ютерну томографію, прямо чи опосередковано відмовляють пацієнтів від контрастування.

Відмова від необхідного контрастування призводить або до помилок у діагнозі, або до необхідності повторних досліджень, що, відповідно, веде до додаткових фінансових та тимчасових витрат.

Вважається, що 0,4% всіх злоякісних новоутворень США викликається випромінюванням, отриманому при КТ. При цьому 2007 року в США було виконано 62 мільйони комп’ютерних томографій.

Ризики значно зростають у дітей та людей похилого віку.

На жаль, у реальній практиці спостерігається надмірне призначення комп’ютерної томографії. Крім того, пацієнти часто самі призначають цей вид дослідження. Наведемо такі приклади:

Головний біль та комп’ютерна томографія

У діагностиці нормального головного болю роль комп’ютерної томографії сильно переоцінена. Але при цьому рідкісному пацієнту з приватним головним болем не призначається і не проводиться дана процедура. Під час одного з наукових досліджень у спеціалізованій клініці головного болю лікарі відібрали 373 особи з кількох тисяч пацієнтів закладу. У відібраних людей спостерігалися симптоми, які, на думку лікарів-фахівців, потребують проведення комп’ютерної томографії.

У результаті більш ніж 300 осіб, проблеми були знайдені всього у чотирьох пацієнтів. У трьох пацієнтів знайдені проблеми були пов’язані з головним болем і вимагали будь-яких втручань. Лише в однієї людини виявилася проблема, пов’язана з головним болем.

Біль у спині та комп’ютерна томографія

Як і у випадку з головним болем роль медичної візуалізації (до якої відноситься і КТ) при болях спині переоцінена.

У низці досліджень показано, що обстеження, проведене при первинному зверненні, загалом ніяк не вплинув тактику лікування. Ні прогноз, ні результати не покращали. У всіх дослідженнях виявлялися випадкові знахідки, які не мали медичного сенсу та наслідків, які не покращували якість життя пацієнтів.

Як проводиться дослідження

Протягом певного періоду до дослідження пацієнту необхідно утриматися від їди і, можливо, навіть — рідини.

Безпосередньо перед процедурою в більшості випадків пацієнту потрібно роздягнутися до нижньої білизни, зняти всі ювелірні прикраси та одягти халат, який найчастіше надає медичний центр. Якщо лікарня халат не надає, то пацієнт має бути одягнений у вільний одяг без металевих елементів.

Деяким пацієнтам, можливо, потрібно прийняти рентгеноконтрастну речовину. Іноді контрастна речовина вводиться у вигляді клізми або ін’єкції.

Якщо пацієнт має алергію на рентгеноконтрастну речовину, про це необхідно заздалегідь повідомити лікаря. Деякі ліки можуть зменшити алергічні реакцію контрастні речовини.

Під час дослідження пацієнт повинен лягти на діагностичний стіл, що рухається, який всувається в комп’ютерний томограф, що має форму пончика.

У більшості випадків на діагностичному столі пацієнт лежить на спині обличчям догори. Але іноді може знадобитися лягти на живіт обличчям униз чи боці.

Після одного рентгенівського знімка стіл трохи зрушується, і апарат робить ще один знімок і так далі. Для отримання найкращих результатів пацієнт повинен зберігати максимально можливу нерухомість.

Під час проведення дослідження у кімнаті не повинно бути нікого, окрім пацієнта. Двосторонній зв’язок між рентгенологом та пацієнтом забезпечує переговорний пристрій. Виняток становлять лише діти. Їх супроводжуючий може бути поруч із пацієнтом, але на ньому має бути одягнений свинцевий фартух, який запобігає негативному впливу опромінення.

Комп’ютерна томографія та вагітність

Будь-яка жінка, яка підозрює у себе можливу вагітність, повинна заздалегідь повідомити про це свого лікаря, оскільки є ризик, що рентгенівське проміння може завдати шкоди плоду. Хоча, посилаючись на Американську колегію рентгенологів (American College of Radiography), Американська асоціація фахівців з лікування вагітних (American Pregnancy Association, APA) зазначає, що «жодна діагностична рентгенограма не призводить до достатньої дози опромінення, щоб викликати несприятливі наслідки. ».

Проте APA зазначає, що КТ не рекомендується жінкам, «якщо користь явно не переважує ризик».

КТ та грудне вигодовування

Якщо в період лактації жінці необхідно внутрішньовенно ввести рентгеноконтрастну речовину, що йод містить, їй слід тимчасово припинити годувати дитину грудьми, оскільки ця речовина може потрапити в грудне молоко. Відновити лактацію можна через 24 години після процедури.

У мене клаустрофобія: чи можу робити КТ?

Пацієнт із клаустрофобією повинен заздалегідь повідомити про це свого лікаря чи рентгенолога. У такому разі пацієнту можуть призначити заспокійливу ін’єкцію. Це дозволить йому пройти обстеження максимально комфортно.

Де пройти комп’ютерну томографію в Києві?

У діагностичному центрі М24 ct.mrt-m24.com ми придбали, встановили та обслуговуємо комп’ютерний томограф у офіційного виробника за всіма міжнародними правилами та нормами. 64-зрізовий томограф Siemens GO.UP перебуває на постійному дистанційному моніторингу компанії-виробника Siemens, під наглядом власної інженерної служби М24 та проходить технічні огляди двічі на рік.

Exit mobile version