Чи можуть податківці у 2021 році перевіряти 2017 рік?

Чи можуть податківці у 2021 році перевіряти 2017 рік?
У зв’язку зі зняттям карантинного мораторію на документальні планові перевірки юридичних осіб дедалі частіше виникає запитання: чи можуть податківці при проведенні планової перевірки у 2021 році перевіряти 2017 рік (ПДВ, податок на прибуток)? Давайте розбиратися.

Узагалі, які періоди мають право перевіряти податківці і за який період вони можуть донарахувати грошові зобов’язання, — визначено в ст. 102 ПКУ. А в ній сказано, що контролюючий орган має право провести перевірку і самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків протягом 1095 днів (2555 днів — щодо трансфертного ціноутворення). Відлік 1095 днів починається в загальному випадку з дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Стаття 102 ПКУ встановлює не лише період, за який податківці можуть донарахувати податкові зобов’язання, але й обмежує період, який податківці мають право перевіряти.

Важливо! Не варто асоціювати бухгалтерські строки зберігання первинки (визначені Переліком № 578* — для більшості первинних документів становлять 3 роки) зі строками давності за ст. 102 ПКУ. Так, 1095 днів — це все ті ж 3 роки. Але точки початку їх відліку різні. Згідно з Переліком № 578 строки зберігання документів починають рахувати з 1 січня року, який іде за роком завершення їх діловодством (простіше кажучи — складання документа). А 1095-денний строк для цілей ст. 102 ПКУ, як ми зазначили вище, відлічується від граничного строку подання декларації.

* Затверджений наказом Мін’юсту від 12.04.2012 р. № 578/5.

Варто врахувати й такі моменти (ст. 102 ПКУ).

Якщо звітність подана із запізненням — 1095 днів для цілей ст. 102 ПКУ обчислюються з дня, наступного за днем її фактичного подання

Якщо подавався уточнюючий розрахунок (УР) до декларації — 1095 днів для цілей ст. 102 ПКУ обчислюються з дня подання УР (але перевірка може проводитися тільки в межах уточнюваного періоду)

Але це загальні норми. А є ще:

(1) випадки, коли строки давності за ст. 102 ПКУ можуть зупинятися. Вони визначені в п. 102.3 ПКУ. Наприклад, відлік строку давності зупиняється на період, протягом якого контролюючому органу згідно із законом та/або рішенням суду заборонено проводити перевірку (перевірки) платника податків (п.п. 102.3.2 ПКУ). «Карантинний» мораторій на перевірки сюди цілком уписується;

Зупинення перебігу строку давності по суті означає, що від дня припинення обставин, що були підставою для зупинення перебігу позовної давності, перебіг позовної давності продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  За 5 років до ЗСУ надійшло 12 тисяч основних видів озброєння

(2) спеціальна «карантинна» перехідна норма — п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, яка:

— встановлює мораторій на проведення низки перевірок у період карантину;

— містить положення про те, що на період з 18 березня 2020 року по останній день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, перебіг строків давності за ст. 102 ПКУ зупиняється.

Ці норми в ситуації, що цікавить нас, можна сказати, «б’ють» в одну точку. При цьому перша норма була прийнята ще до карантину. Але через те, що відповідний закон дуже сильно залежався на підписі в Президента, з’явилася в «розпал» карантину. Вже після того, як набрала чинності друга норма. Але друга норма явно виписана під карантин. Тобто ніби як більш спеціальна. І мало того, вона зручніша для податківців. Відповідно в цьому безладі податківці явно віддаватимуть перевагу саме їй (спеціальній нормі про зупинення строків з п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Нехороший нюанс, який ми отримаємо в результаті, полягає в такому.

Норма про зупинення перебігу строків давності за ст. 102 ПКУ на період карантину виписана разом із карантинним мораторієм на перевірки. Тобто, очевидно, передбачалося, що продовження строків давності, визначених ст. 102 ПКУ, здійснюється на період дії карантинного мораторію на перевірки. Але! Фактично:

— мораторій на перевірки частково знятий постановою КМУ № 89** — фактично з 09.02.2021 р. дозволені планові документальні перевірки юридичних осіб;

** Постанова КМУ «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» від 03.02.2021 р. № 89.

— більше того, на деякі види перевірок карантинний мораторій первісно не поширювався (див. п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ);

— а ось норма про зупинення строків давності, визначених ст. 102 ПКУ (на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця закінчення карантину), з п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, діє без жодних обмежень img 1. Тобто формально ця норма дає податківцям підстави вважати, що строки давності для податкових перевірок продовжені на весь період карантину навіть для тих платників, яких податківці в період карантину можуть (могли) безперешкодно перевіряти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Какие существуют виды переводов

Адже в ній не сказано, що строки давності, передбачені ст. 102 ПКУ, зупиняються на період дії карантинного мораторію на перевірки, в ній прямо зазначено — строки давності за ст. 102 ПКУ зупиняються на період з 18 березня по останній день місяця закінчення карантину.

Тобто логічним «індивідуальним підходом» з п. 102.3 ПКУ (можна податківцям перевіряти конкретного платника — строки давності спливають, не можна — не спливають) тут «і не пахне». І напевно податківці наполягатимуть саме на цьому зручному їм підході. Тобто, посилаючись на п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, стверджуватимуть, що строки давності для перевірок зупиняються на весь період карантину в усіх випадках img 2.

Чи мають право вони тоді перевіряти 2017 рік?

Слід урахувати, що строк давності слід визначати для кожного податку окремо залежно від строків подання податкових декларацій.

Візьмемо декларацію з податку на прибуток, яка цікавить нас, за 2017 рік. Протягом якого періоду її (відповідно і документи, на підставі яких формувалися показники цієї декларації) мають право перевіряти податківці? Дивимося. Граничний строк подання декларації припав на 1 березня 2018 року. Якби не було карантину — 1095 днів закінчилися б 1 березня 2021 року. Після цієї дати податківці не змогли б перевіряти декларацію. Але на період перебігу цих 1095 днів припав карантин. І, як ми зазначили вище, згідно з п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ в період з 18 березня 2020 року по останній день місяця закінчення карантину строки давності за ст. 102 ПКУ зупиняються.

Фактично, зараз у період карантину податківці можуть перевіряти декларації, граничні строки подання яких припадають на період починаючи з 18 березня 2017 року.

Щоб визначити, протягом якого періоду податківці можуть перевіряти цю декларацію:

(1) визначаємо, скільки днів з 1095 спливло до 18 березня 2020 року (до початку карантину), тобто скільки днів припадає на період з 2 березня 2018 року (наступний день за граничним днем подання декларації) по 17 березня 2020 року. Це 746 днів;

(2) до останнього дня місяця закінчення карантину додаємо строк, який ще не сплив, — 349 днів (1095 — 746).

Якщо припустити, що карантин закінчиться 30.06.2021 р., то до цієї дати (30.06.2021 р.) додаємо ще 349 днів. Тобто перевіряти в цьому випадку декларацію з податку на прибуток за 2017 рік податківці зможуть ще й у 2022 році (до 14.06.2022 р. включно). А якщо карантин, наприклад, закінчиться 31.12.2021 р., то перевіряти цю декларацію податківці зможуть практично весь 2022 рік (строк давності спливе 15.12.2022 р.).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Новая угроза нацбезопасности: СБУ взялось за отечественный шоу-бизнес

А ось декларацію з податку на прибуток за 2016 рік податківці перевірити не зможуть. Адже строки давності за нею (1095 днів з граничного строку подання) спливли до початку карантину.

Ліквідація ФОП. Розберемо ще одне питання. Підприємець знявся з реєстрації в березні 2021 року. Протягом якого строку його зможуть перевіряти?

Зауважимо, що початок процедури припинення підприємницької діяльності ФОП є підставою для позапланової документальної перевірки (п.п. 78.1.7 ПКУ). Проте строки призначення перевірки у випадку з п.п. 78.1.7 ПКУ ніде не передбачені. Можна спробувати прискорити процес, подавши заяву про призначення позапланової перевірки. Але фіскали говорять, що й у цьому випадку строків для прийняття рішення не передбачено.

Спеціальних строків давності для перевірок у разі ліквідації ФОП немає. Тобто це будуть усе ті ж 1095 днів з п. 102.1 ПКУ (ср. 0156908600). Ці 1095 днів відлічуватимуть з граничного строку подання останньої декларації (ліквідаційної декларації — якщо попередні декларації подані вчасно).

Тут, звичайно, виключаємо ЄСВ. У цьому випадку строки давності не працюють.

Чи діятиме в цьому випадку норма з п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ про те, що в період з 18 березня 2020 року по останній календарний місяць закінчення карантину строки давності за ст. 102 ПКУ зупиняються?

Зауважимо, що в загальному випадку на перевірки за п.п. 78.1.7 ПКУ карантинний мораторій на перевірки не поширювався. А отже, за логікою, і норма про продовження строків давності на період карантину в цьому випадку працювати не повинна. А в дії, зважаючи на пряму норму з п. 522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, вважаємо: податківці будуть поширювати норму про зупинення строків давності й на «ліквідаційну декларацію».

Тобто якщо закрився в березні 2021 року — граничні строки ліквідаційної звітності — 11 травня 2021 року. І відлік цих 1095 днів, виходить, розпочнеться з дня, наступного за датою закінчення карантину.

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: