Що треба знати про насіння кукурудзи

Що треба знати про насіння кукурудзи

Кукурудза — чудова культура, її стиглі качани дуже смачні навіть у свіжому вигляді, а запечені у своєму листі, так просто делікатес! В Україні кукурудза чудово встигає визріти повністю.

Яке купити насіння кукурудзи на посів, щоб отримати високий урожай. Подібне питання турбує початківців і досвідчених агрономів. Щороку виробники пропонують нову посівну кукурудзу і потрібно вибирати — ризикувати і сіяти нові гібриди або віддати перевагу надійним і перевіреним роками.

Щоб отримати якісне насіння має бути неодмінно дотримана одна умова – щоб поблизу, чим далі – тим краще, не було інших посадок кукурудзи , особливо кормових сортів. У цьому випадку насіннєва рослина обов’язково перезапилиться, і всі позитивні якості культурного сорту, що вирощується, будуть втрачені. Вирости кукурудза потім з отриманого насіння, звичайно, виросте, тільки чи хороші будуть качани, і зав’яжуться взагалі — велике питання!

Зібрати своє насіння кукурудзи нескладно. Коли починають з’являтися перші зав’язі, спочатку вибираю дві найсильніші і здорові рослини і вже на кожному з них помічаю по найкращому, великому і міцному початку .

Вибрані два качани підв’язую стрічкою , щоб хтось випадково їх не зірвав. Дві різні рослини вибираю про всяк випадок, якщо раптом одне якимось чином виявиться хворим або таким, що мутує, таке зрідка буває, то насіння, отримане від іншої здорової рослини, все одно збереже оригінальні властивості сорту і кукурудза не виродиться .

Насіння з двох качан виходить багато, але це вже біда невелика, фермери із задоволенням ділються надлишками з численними друзями-городниками. Але якщо вам потрібне якісний продукт, рекомендуємо купувати посівний матеріал, гербіциди і добрива через платформу АгроСектор, це вигідно, надійно і швидко!

Залишені на насіння плоди ростуть на втіху все літо до осені. Для кухонних потреб качани починаю зривати вже в серпні , в стадії молочно-воскової стиглості, але насінники не чіпаю та середини вересня , поки вони не визріють повністю.

Вірною ознакою того, що качани готові, служать підсохлі листя , що закутують плід, та й зерна у восковій стиглості стають жовтими і твердими.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Огляд приміщення, або як замаскувати «маски- шоу»

Дозрілі качани зрізаємо секатором, відразу очищаю від листя і переправляємо в теплу суху комору. Там сім’яники дозариваюсь протягом двох-трьох тижнів, а можна й довше, гірше їм від цього не буде. До вилучення зерен з качанів приступаємо в жовтні, коли дачні та фермерські справи вже закінчуються, і з’являється багато вільного часу.

Зазвичай беремо качан, а він уже так висох, що насіння стало «скляним», і прямо руками вилущуємо кукурудзяні зерна.

Коли все добре просушено, вони відокремлюються від качан дуже легко і швидко. З країв качана зерна не беру, тому що в цих місцях вони бувають деформовані і навіть недорозвинені. Насіння і так вийдуть більш ніж достатньо.

Отримані насіннєві зерна викладаємо на якесь блюдце і знову прибираю в комірку ще на тиждень. Поспішати  нікуди, до літа далеко, тому нехай зерна ще трохи підсушаться, щоб потім у пакетах не зіпсувалися.

Після просушки насіння фасу по пакетах, які виходять досить важкими, і роблю написи із зазначенням сорту та року збору .

У такому вигляді насіннєва кукурудза спокійно зберігається, зберігаючи майже стовідсоткову схожість, 5 років і навіть довше.

Як би там не було, зібрати своє насіння кукурудзи справа нехитра, а користь велика – проблеми пов’язані з насіннєвим матеріалом тоді не турбують зовсім!

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: