Неефективно використовуєш — віддай: Чи правда, що уряд хоче забирати в українців землю

Неефективно використовуєш — віддай: Чи правда, що уряд хоче забирати в українців землю

Українська влада цілеспрямовано рухається до відкриття ринку землі. Але, враховуючи масштабний суспільний супротив цьому процесу, урядовці рухаються до цілі маленькими і непомітними кроками — вносячи у законодавство дрібні зміни, які мають на меті все ж прийти до абсолютно нової системи обігу сільськогосподарських земель. А після останього законопроекту про консолідацію багато хто угледів у діях влади ознаки колективізації та розкуркулювання українських власників землі, інформує .

Нова земельна філософія української влади

Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань консолідації земель» було подано до Верховної Ради. Наразі він проходить опрацювання в комітетах та відповідних управліннях Верховної Ради. 

Цей документ був оприлюднений ще наприкінці минулого року. І з того часу проходив громадську експертизу. Проте виявився непоміченим, оскільки опублікували його не на сайті уряду або профільного міністерства, а на сторінці Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру), яка є формальним розробником проекту. Увагу ж на нього звернули лише після раптового затвердження цього проекту Кабінетом міністрів на засіданні минулого тижня.

Отже, автори проекту пропонують внести у законодавство зміни, які, на їхню думку, спричинять стале та ефективне сільськогосподарське землекористування. Як можна зрозуміти з пояснювальної записки до законопроекту, його автори ставлять під сумнів масштабний проект з роздержавлення української землі, який відбувався протягом останніх десятиліть у вигляді передачі селянам земельних паїв. «Розподіл сільськогосподарських земель серед колишніх працівників колективних сільськогосподарських підприємств не став основою для сталого соціально-економічного розвитку аграрної сфери та розвитку індивідуальних (сімейних) форм ведення сільського господарства», — зробили висновок розробники нової української земельної філософії. Вони вважають, що розпорошення ділянок по парі гектарів в одні руки спричинило неефективне товарне сільськогосподарське виробництво. Адже дрібні власники землі, мовляв, неспроможні заробити на те, аби застосовувати сучасні агротехнології, придбавати хімію та техніку. І лише укрупнення землекористування, вважають новатори, дозволить зменшити собівартість сільськогосподарської продукції та підвищити конкурентоспроможність товаровиробників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ігор Молоток презентував політичну команду «За майбутнє!», яку поведе на місцеві вибори на Сумщині

В пояснювальній записці зазначається також, що незабаром, з 1 липня нинішнього року, повноцінно запрацює ринок сільгоспземель. Тож слід поспішити з ухваленням цього закону, аби запровадити правила про примусову консолідацію земель. Ймовірно для того, аби сформувати максимально привабливі «земельні пакети», які зацікавлять грошовитих інвесторів.

Напевне слід залишити за дужками деяку однобокість поглядів авторів, які, за влучним критичним спостереженням, нагадують колективізацію та розкуркулення. І екстраполювати внесені пропозиції на українські реалії. Та прослідкувати, як же насправді може виглядати процедура відбирання землі у дрібних та умовно дрібних власників, яку законопроект сором’язливо називає процесом консолідації.

Землю заберуть задешево

Отже, слід розібратись що таке консолідація земель і як цей механізм працює. Макет майбутньої консолідації можна уявити на прикладі одної ділянки розміром, до прикладу, в 10 соток. При цьому власником 8 соток є одна людина, а залишок — належить іншій. Так от, під приводом ефективності використання ділянки держава цим законом створить умови, коли власника меншого наділу можна буде позбавити власності і передати його клаптик землі іншому власнику. Звісно, з певною грошовою компенсацією.

І це працюватиме як щодо пари гектарів, які вклинилися у поле великого землевласника, так і щодо власника якоїсь дачної ділянки, яку раптом захоче «оптимізувати» власник сусіднього наділу. Ну і, звісно, це також стане вікном можливостей для віджиму селянських паїв на користь власників, що зосереджуватимуть у своїх руках значні банки землі.

Норми закону передбачають, що під дію закону потраплять власники землі, які її не використовують, або використовують неефективно. І якщо якийсь агрохолдинг виявить якийсь умовно занедбаний наділ, він отримає можливісь вимагати від власника продати його або обміняти. І якщо полюбовно домовитись про ціну не вдасться, то суперечка розв’язуватиметься у суді.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Globalmoney продовження. В «ЛНР» заступилися за платіжну систему та назвали події «полюванням на відьом»

Не важко передбачити, що станеться, коли дозволять подібним чином рухати земельні межі. З одного боку виявиться когорта тих, хто незадорого захоче розширитись за рахунок дрібнішого сусіда. А з іншого — лави українців, які швидко згадають, як їхніх пращурів розкуркулювали, виганяли з власної землі і заганяли в колгоспи.

Експерти з-поміж іншого висловлюють сумнів у справедливості грошової оцінки вартості землі при її «консолідації». Адже якщо в розвинутих країнах, досвід яких залучають українські урядовці, працюють правові механізми та справедливе судове вирішення суперечок, які неодмінно виникають там, де є земля, то в Україні ми можемо розраховувати на схему віджиму землі по бєспрєдєлу, в тому числі — і в судовому порядку. Адже в проекті не виписано чітких критеріїв та норм, якими зможе скористатись суд для винесення справедливого рішення. Тобто знову буде «темне поле», де закон трактуватиметься на користь того, хто викличе у судді більшу симпатію.

Українцям в разі ухвалення цього закону також доведеться забути про можливість отримання від держави бесплатної землі для власного сільськогосподарського виробництва- тих самих горезвісних 2 гектарів, які зі скрипом, але таки можна було вибити від держави жителям сільських територій. Норми, які передбачають виділення таких ділянок, просто виключаються з відповідних законів.

Але найбільш негативним наслідком запровадження цього закону, раптом його ухвалить Верховна Рада, може бути те, що роль фермерів, яких так пестують у Європі, в Україні перейде до великих землевласників, які мають в обробітку сотні гектарів. А маленькі сільські сімейні господарства, під якими лише пара власних паїв та кілька корів, опинятимуться під тиском і будуть фактично «помножені на нуль» — тримати худобу без можливості самостійного вирощування кормів в українських умовах є справою утопічною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  6 типов грилей: полное объяснение различий

Читайте також: Рада ухвалила довгостраждальний «земельний» закон: Про що йдеться

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: