Site icon From-UA: Новини України

Фармацевтичний ринок не пішов на провокацію двох виробників – “Дарниці” та “Інтерхіму”

Під час наради в уряді, яка відбулася у понеділок, 26 травня, більшість представників фармацевтичного ринку розкритикували новий проєкт Порядку надання маркетингових послуг, який Міністерство охорони здоров’я представило буквально за кілька годин до засідання. Ніхто з учасників фармринку його не бачив, більше того, всі представники ринку, які були на нараді, висловилися проти, крім двох виробників — «Дарниці» та «Інтерхім». Експерти назвали цей документ одним із найцинічніших проявів лобізму цих двох фармацевтичних гігантів.

Лобістський переворот замість компромісу

Протягом двох місяців робоча група за участю виробників, аптек та дистриб’юторів напрацьовувала збалансовані зміни до регулювання фармацевтичного ринку. Однак в останній момент до МОЗ звернулася Асоціація виробників ліків України (АВЛУ), яка фактично є кишеньковою структурою компанії “Дарниця”, і запропонувала кардинально змінити підхід, перекресливши увесь консенсус. Результат — тонко завуальований план захоплення ринку великим фармацевтичним лобі.

Підтримку знайшли лише представники АВЛУ та народний депутат Сергій Кузьміних, який, нагадаємо, є фігурантом кримінального провадження НАБУ за отримання неправомірної вигоди. Показово, що всі публічні виступи Кузьміних під копірку повторюють позицію лише двох виробників ліків, що породжує цілком логічне питання: чиї інтереси він насправді захищає?

Скандальний “злив” власника “Дарниці”

Цинізм представників “Дарниці” досяг апогею під час наради в уряді. Власник “Дарниці” Гліб Загорій випадково засвітив результати “підкилимних домовленостей”, написавши в загальний чат російською “все уже решено” щодо документу, який виробники лобіюють в своїх інтересах. Загорій опублікував це повідомлення якраз в момент активних дискусій.

Цей скандальний “злив” розкрив справжню суть кулуарних домовленостей. Представниця “Дарниці” Катерина Загорій раніше відкрито хвалилася особистим впливом на президента в питаннях реформи. Тепер стало зрозуміло, що для фармгігантів “Дарниці” та “Інтерхіму” усі обговорення — це фарс, а рішення приймаються в тіньових кабінетах.

Після запровадження заборони маркетингу ціни на ліки не знизились, що спростовує головний аргумент депутата Кузьміних про те, нібито маркетинг закладався в ціну препарату. Навпаки, стало очевидно, що виробники сильно перебільшували роль маркетингу у формуванні вартості. Ціни знизилися лише на 100 препаратів з тисяч, здорова конкуренція знищена, а виробники (з того ж маркетингу) отримали додаткові прибутки.

Заступник міністра охорони здоров’я Едем Адаманов раніше відкрито визнав: “Деякі українські виробники за період повномасштабного вторгнення більше ніж в 2 рази підняли ціни”. Компанія “Дарниця” підняла ціни на 120% за роки повномасштабної війни при інфляції лише 15%, при цьому маржа на препаратах сягає 85%, а третину прибутку, як стверджують джерела, виводить в офшори.

Нова постанова МОЗ — майстерно написаний план знищення конкуренції

Новий текст знищує механізми зниження цін через конкуренцію, забороняє ефективні моделі компенсацій і знижок, створює нереальні бар’єри для аптек, які не підконтрольні виробникам, та вигідний виключно 2-3 великим фармвиробникам, зокрема компанії “Дарниця”. Обмеження 18% від власних продажів виробника означає смерть для дрібного бізнесу. Якщо “Дарниця” з мільярдними оборотами може витратити десятки мільйонів на маркетинг, то невеликий виробник отримає кошти, на які навіть банер не купиш.

Якщо цей план втілиться, український фармринок чекає монополізація двома фармгігантами, зникнення вибору для пацієнтів, зростання цін без конкуренції, закриття аптек у малих містах і селах та недоступність ліків для бідних верств населення. Питання тепер в тому, чи знайдеться у влади мужність протистояти наглому корпоративному лобі. Громадськість має право знати: хто в МОЗ писав цей рейдерський документ і що за це отримав від зацікавлених виробників?

Exit mobile version