«Діджіталізація корупції»: податківці і схемщики ділять гроші через спеціальні телеграм-канали

«Діджіталізація корупції»: податківці і схемщики ділять гроші через спеціальні телеграм-канали

Як в ДПС допомагають схемники ухилятися від податків

Редакція видання «Відкрита Україна» публікує цікавий документ, який надіслав начальник другого управління організації досудових розслідувань ДБР Туру Олександр Олександрович, главі ДПС України Верланову Сергію Олександровичу.

Для того щоб роз’яснити, про що йде мова в даному документі і взагалі що відбувається, журналісти редакції вирішили звернутися до діючого співробітника ДПС України, який в підсумку побажав залишитися інкогніто для читачів. Ось частина діалогу, висновки робіть самі, зазначає видання.

А: Доброго дня!

  • Доброго дня!

А: Ось у нас в руках копія запиту ДБР чолі ДПС Сергію Верланову, Вас в ній нічого не дивує?

  • Таких запитів до органів ДПС та її підрозділи кожен день приходить сотнями, від різних правоохоронних органів, так що дивуватися нема чому.

А: А все-таки про що там йде мова, Ви можете нам пояснити на «людському» мовою?

  • Ви ж бачите, що ДБР проводить якесь розслідування, в рамках якого отримані відомості, що службові особи органів ДПС, зловживаючи службовим становищем, допомагали незаконної діяльності ряду підприємств з ознаками ризиків. Раніше писали з ознаками фіктивності, — бачите щось нове (посміхається). Що привело до ухилення від сплати податків ряду суб’єктів господарської діяльності, і тим самим завдано збитків державі. Про шкоду державі пишуть, щоб показати, чому цим питанням займається ДБР, і щоб «страшніше» було. В результаті ДБР просить виявити всі підприємства задіяні в протиправній діяльності, і найголовніше в цьому листі — «прошу надаті інформацію, что свідчіть про порушення законодавства вказаними (які просить виявити) підприємствами». Ось і все взагалі.

А: Добре, це офіційна сторона, але відчувається підтекст в цьому всьому, ви його бачите? Можете пояснити нам?

  • Давайте так, я ж не можу бути впевненою на 100% і тим більше когось оббрехати, але очевидним є те, що схеми з ухилення від сплати обов’язкових платежів живуть і процвітають. Так, вони змінюються, тому що змінюється нормативно-правова база і податковий кодекс. Так звана система СМ КОР (система моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріїв оцінки ризиків) призначена упереджувати маніпуляції зі зміною кодів товарів. Про це якраз йде мова в листі ДБР, коли підприємство купує цигарки, товари народного споживання, алкогольні напої і т.д., а продає на такі ж суми високовостребувані товари і послуги, будівельні послуги, металопрокат, будматеріали, насіння соняшнику і т. д.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  ДБР ім. Портнова відкрило справу проти звільнених моряків з подачі агентів впливу Росії

А: Так а система СМ КОР, про яку ви говорите?

  • Система працює автоматично, але необхідно розуміти, що СМ КОР не блокує підприємства реального сектора економіки, і є алгоритми, які дозволяють фіктивним підприємствам «втілюватися» в підприємства реального сектора економіки. В даному випадку і з’являється лазівка для нечесних на руку колег, які, як пише ГБР, зловживають службовим становищем і закривають очі на роботу фіктивних підприємств, тому як система — це комп’ютер і вона, в будь-якому випадку, виявляє можливі маніпуляції, але не блокує податкові накладні, так як підприємство схоже на реальний сектор економіки.

А: Тобто, система виявила, а співробітник ДПС нічого не зробив, щоб не допустити порушення?

  • Так цілком вірно.

А: Добре, керівництво ДПС знає або розуміє, хто конкретно ці співробітники? Чому не вживає заходів?

  • Просте і одночасно складне питання. Простий, тому що, можливо — знає, нічого не робить і навіть заохочує. А складний, тому що кадрова складова ДПС, скільки не змінювалась назва, все та ж «Азіровська». Зрозумійте, неможливо взяти і всіх звільнити, як розігнали ДАІ і створили патрульну поліцію. Податкова служба, набагато складніший механізм і вимагає досвіду і специфічних знань від своїх співробітників.

Я вам скажу так, якщо взяти і набрати всіх нових, нехай навіть з потрібною освітою, вони все одно не зможуть забезпечити контроль цього питання, так як зіткнуться з людьми, які на схемах ухилення від сплати податків «собаку з’їли».

А: Тобто, керівництво ДПС зробило як заповідали древні греки, не змогло перемогти і вирішило очолити?

  • (сміється) Не знаю.

А: Хтось же контролює інформацію, яку дає СМ КОР, хто ці люди?

  • У ДПС є «Департамент моніторингу ризикових операцій та доходів», очевидно з назви, чим він займається, але, в загальному, це все працює як цілісний механізм, регіональні органи теж все бачать і теж нічого не роблять.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Роман Перегудов - правая рука беглого олигарха Курченко курирует поставки угля из ЛНР в россию

А: В листі ДБР просить виявити ризикові підприємства і вжити заходів щодо зупинки реєстрації ризикових накладних, це як взагалі розуміти? ДБР думає, що співробітники ДПС не знають своїх обов’язків?

  • Звичайно ні, це гра така, ДБР лякає ДПС тікає.

А: А серйозно, правоохоронні органи можуть припинити злочинну бездіяльність податківців?

  • Частина правоохоронців «в долі» і імітує бурхливу діяльність, та частина, яка нічого з цих схем не має, щось може намагатися зробити, але результати дорівнюють нулю поки. Всі хто замішаний в таких справах, використовують сучасні технології і викрити зв’язок між співробітниками податкової і схемниками, які володіють тисячами фіктивних підприємств, неможливо. При цьому останні, щомісяця звітують про «виконану роботу» перед співробітниками ДПС в секретному телеграм-каналі. Є навіть розроблена форма для таких звітів.

А: Так? А можна глянути?

  • У мене немає, але там розписують обсяги таких операцій за звітний період та комісію, яку необхідно заплатити, щоб і далі все працювало без збоїв.

А: А як потрапити в цей телеграм-канал?

  • По-перше, він не один, по-друге, ці канали серед своїх поширюються і у мене немає.

«Ось так, дорогі читачі, декларується ДПІ одне, а на ділі все зовсім навпаки. Цікава позиція щодо таких справ Міністерства фінансів, тому, як відомо, що нинішній глава ДПС Сергій Верланов був співробітником міністерства і є наближеним і підзвітний міністру фінансів Оксані Маркарової.

Нам же залишається чекати, що дії ДБР будуть більш прагматичними і вони не зупиняться лише на подібного роду запитах. Цікавим є той факт, що перевірити існування подібної чорної звітності, про яку говорить наш співрозмовник, нам підтвердило джерело з кола людей, які здають таку звітність. Хто знає, можливо, скоро ми побачимо відому всім «комірну книгу» імені нового героя і нового цифрового покоління. Як не крути, а діджіталізація в дії!», — резюмує «Відкрита Україна».

Добавить комментарий

%d такие блоггеры, как: